Cel mai titrat ziar francez e la picioarele lui David Popovici după ce românul a reușit o performanță istorică, demnă de Cartea Recordurilor.
David Popovici a triumfat la Paris în ambele finale pe care le-a disputat la 100 m și 200 m liber. A devenit primul înotător din istorie care a bifat „dubla” în trei ediții diferite ale Campionatelor Europene. La scurt timp de la succesul răsunător al românului a venit și prima reacție a francezilor.
Celebrul înotător român a făcut senzație la Paris și i-a uimit pe francezi.. A terminat și cursa de 200 m liber en-fanfare fără să le dea emoții fanilor săi. La scurt timp după „dubla” de senzație a lui Popovici, a reacționat presa franceză care s-a înclinat în semn de respect în fața sportivului român.
„Mai mult ca niciodată, regele sprintului: după proba de 100 de metri, David Popovici a câștigat și 200 de metri la Campionatele Europene și a reușit al treilea ‘dublet’ consecutiv.
În cele din urmă, rezultatul este mereu același: medalie de aur pentru David Popovici. După duelul strâns cu Egor Kornev din finala de 100 de metri liber de miercuri, românul a avut un avantaj mai clar în proba de 200 de metri, disputată vineri.”, a notat presa locală.
După antrenamente intense și multă pregătire pentru Campionatele Europene, David Popovici vrea doar să se relaxeze și să se bucure la maximul de timpul liber făcând ceea ce-i place.
„Voi sta mult prin țară, că am călătorit mult în acești ani. Vreau să mă duc la munte, vreau să mă duc cu motorul, cu mașina, vreau să mă bucur de viață. Deși înotul este una dintre cele mai importante părți din viața mea, nu e viața mea. Înotul este poate un hobby la care sunt foarte bun.
O să merg să mănânc ceva bun. Le-am și făcut semn alor mei după cursă să mergem să mâncăm ceva bun. Să avem o cină toți. Pot să mă culc la ce oră vreau acum, ăsta e un privilegiu”, a declarat David Popovici la TVR Sport.
1:44,15 e timpul cu care David Popovici a dominat finala de la Paris.