EURO 2019 | Franţa - Croaţia 1-0 şi România - Anglia 4-2. Suntem cu un picior şi jumătate în semifinale. Calculele Grupei C

21 iun 2019 79371 afişări U21
EURO 2019 | Franţa - Croaţia 1-0 şi România - Anglia 4-2. Suntem cu un picior şi jumătate în semifinale. Calculele Grupei C România o învinge cu 4-2 pe Anglia în al doilea meci de la Euro U21 2019, din Italia, şi este ca şi calificată în semifinale. Foto: Lucian DANCIU
  • România e 90% calificată în semifinale după 4-2 cu Anglia, în a doua etapă.
  • Franţa a învins Croaţia, scor 1-0, astfel că Anglia şi Croaţia sunt eliminate după primele două etape.

Înaintea ultimei etape, Polonia, Germania, România şi Franţa sunt singurele echipe cu punctaj maxim. Polonia va înfrunta Spania în meci direct, într-un joc crucial pentru iberici, care au trei puncte. România şi Franţa pot merge la braţ în semifinale, în cazul unui egal. România are golaveraj +5, iar Franţa +2. În cazul unei remize, România va câştiga Grupa C, graţie golaverajului. În cazul unui eventual eşec al nostru, putem pierde locul secund numai dacă Danemarca, Austria sau Italia câştigă la scor în ultima etapă.

Putem rata cel mai bun loc 2 dacă Austria bate Germania, România pierde cu Franţa, iar Danermarca nu bate Serbia. În acest scenariu, Germania ar cădea pe locul 2, ar avea un golaveraj mai bun decât România, astfel că s-ar califica în semifinale. E un scenariu destul de SF, dar pe care trebuie să-l luăm în calcul. România U21 are al doilea golaveraj de la EURO 2019, +5, după Germania, care are +7.

Franţa - Croaţia 1-0 (M. Dembele 9)

Franţa U21: Bernardoni - Dagba, Konate, Upamecano, Sarr - Thuram (Del Castillo 65), Reine-Adelaide (Guendouzi 73), Tousart, Ikone - Ntcham (Aouar 65), Dembele
Antrenor: Sylvain Ripoll

Croaţia U21: Posavec - Borevkovic, Uremovic, Katic, Sosa - Moro, Sunjic, Vlasic - Ivanusec, Jakolis (Kulenovic 56), Muric (Brekalo 63)

de Alex Stănilă

România U21 a obţinut, vineri seară, una dintre cele mai mari victorii din istoria fotbalului românesc, 4-2 cu Anglia la Cesena, şi e cu un pas şi jumătate în semifinalele EURO 2019 şi la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020. Puşcaş a deschis scorul din penalty, în minutul 76, iar eroul s-a numit Florinel Coman.

România a învins Anglia în al doilea meci de la Campionatul European U21, scor 4-2, iar tricolorii lui Mirel Rădoi iau o opţiune serioasă pentru calificarea în semifinalele turneului final.

După o victorie entuziasmantă cu Croaţia, scor 4-1, tricolorii lui Mirel Rădoi plecau din nou la drum, de data aceasta împotriva Angliei, o naţională campioană la mai multe categorii de vârstă şi cu numeroşi jucători în Premier League.

Am plecat cu 1-0

Zecile de milioane de euro la care sunt cotaţi englezii încep deja să nu mai conteze încă din momentul intonării imnului. Miile de tricouri galbene realizează o atmosferă excepţională şi pare că deja începem cu 1-0. Moralul ridicat se transpune în teren, iar Ianis le dă primele emoţii englezilor, după doar patru minute, când îl pune la încercare pe Henderson cu un şut de la mare distanţă, în stilul lui Gică. Trupa lui Boothroyd pare descumpănită şi continuăm să presăm, însă Andrei Ivan, despre care se credea că va fi înlocuit cu Coman, ratează două şanse mari, ultima soldată cu o bară, după ce fostul jucător al Craiovei a rămas singur cu portarul.

Anglia începe să atace timid, iar Maddison trage puţin pe lângă poartă după 10 minute. Puşcaş dă replica imediat şi arată că visul de a juca în Premier League nu este deloc unul greu de atins. Atacantul lui Palermo a pătruns ca un tanc în jumătatea adversă, depăşind mai mulţi adversari, mingea ajunge la Hagi, care îl vede perfect pe Man, însă acelaşi Henderson este din nou salvator şi respinge in extremis şutul jucătorului de la FCSB. După o perioadă de acalmie, înscriem, dar golul nu contează, fiind anulat corect pentru offside la Puşcaş. Primul şut pe poartă al englezilor vine abia în prelungiri, când Ionuţ Radu a avut o paradă senzaţională.

Ofensiva engleză a spus prezent abia din minutul 46

S-a intrat cu 0-0 la vestiare, un scenariu diferit faţă de cel din meciul cu Croaţia, când am punctat la aproape singurele ocazii avute. Chiar şi aşa, primul sfert de oră a fost unul excelent din punct de vedere tactic, echipa lui Rădoi surprinzând în mai multe rânduri defensiva adversă. De partea cealaltă, englezii au contat foarte puţin în atac, Manea, Nedelcearu, Paşcanu, Ştefan şi Radu anihilând intenţiile ofensive ale echipei lui Boothroyd.

Ieşim puţin timoraţi de la vestiare, iar englezii par să-şi aducă aminte că au nevoie de victorie pentru a nu fi eliminaţi. Adversarii au şansa deschiderii scorului în minutul 48, însă Florin Ştefan scoate de pe linia porţii după o fază fixă. Ianis răspunde imediat şi trage în forţă la colţul scurt, dar Henderson, care a făcut rost şi de o şapcă între timp, respinge în corner.

Carusel emoţional. Protagonişti: "Mbappe" Coman, "Puşki", Ionuţ "Salvatore della Patria" Radu şi "Prinţul" Hagi

Phil Foden, viitoarea vedetă din echipa lui Pep Guardiola, e periculos la prima fază în care este implicat, dar Radu respinge bine. Portarul de la Genoa e din nou providenţial câteva minute mai târziu, la şutul lui Maddison, şi scăpăm cu faţa curată după o oră de joc. Odată cu trecerea timpului, România se retrage din ce în ce mai mult, iar englezii înceă să ne domine şi la jocul aerian, dar Florinel "Mbappe" Coman, proaspăt intrat, scoate un penalty după ce-l fentează pe Kenny, iar Puşcaş transformă cu mult sânge rece, lăsându-l pe Henderson pe mijlocul porţii.

Englezii răspund prompt, patru minute mai târziu. După o lovitură liberă executată rapid din flancul drept, mingea ajunge la Demarai Gray, care trece uşor de Vlad Dragomir şi plasează mingea perfect, fără şansă pentru Radu. Bară-gol!

Respirăm adânc şi o luăm de la capăt. Ianis arată că-şi merită cu prisosinţă milioanele vehiculate şi înscrie cu un şut fabulos. Caruselul emoţional continuă şi Abraham egalează două minute mai târziu, dar nu a fost tot! Florinel Coman intră din nou în scenă şi îl imită pe fostul coleg de la Viitorul, trimiţând un trasor de la mare distanţă, care îl surprinde pe Henderson. Portarul care aparţine de United scapă mingea şi e 3-2. 3-2! Şapte goluri în două meciuri. Şi se fac opt în prelungiri. Coman face dubla cu un nou şut incredibil.

Lacrimi de bucurie pe teren, în tribune, în faţa televizoarelor! Avem două victorii în două meciuri şi suntem aproape calificaţi în semifinalele Campionatului European. Să vină Franţa, să vină Jocurile Olimpice! Avem Naţională! Naţională MARE!

Introdus la pauză, a scos penalty-ul transformat de vârful lui Palermo, apoi a marcat, în minutele 88 şi 90+2, golurile care ne-a dus spre o performanţă istorică. După ce Gray a egalat la unu şi Abraham la doi, atacantul FCSB-ului a profitat de o gafă uluitoare a lui Henderson, apoi a închis meciul cu un vole genial, de la 25 de metri.

Cu şase puncte din două meciuri şi golaveraj 8-3, România e ca şi calificată în semifinalele EURO 2019 Under 21. Avem şansa de a câştiga Grupa C, dar şi de a termina primii în clasamentul locurilor doi, în condiţiile în care nicio altă echipă de pe acest loc nu a mai adunat şase puncte din primele două etape.

EURO 2019 U21: România - Anglia 4-2 (G. Puşcaş pen. 76, Ianis Hagi 85, Fl. Coman 88, 90+2 /  Demarai Gray 79, Abraham 86)
Arbitru:
Adreas Ekberg (Suedia). Asistenţi: Mehmet Culum şi Stefan Hallberg (Suedia). Rezervă: Orel Grinfeld (Israel)
Stadion: Dino Manuzzi (Cesena)

România U21: I. Radu - Cr. Manea, Nedelcearu, Paşcanu, Fl. Ştefan - Cicâldău,   T. Băluţă - Man (Vl. Dragomir 74), I. Hagi (Nedelcu 88), A. Ivan (Fl. Coman 63) -   G. Puşcaş
Rezerve: Căbuz, Vlad - Boboc, Petre, Grigore, Dragomir, Ghiţă,, A. Rus, Ciobanu, Olaru
Selecţioner: Mirel Rădoi

Anglia U21: Henderson - Kenny, Tomori, Clarke-Salter, Dasilva (Abraham 79) - Dowell - Gray, Maddison, Mount, Barnes (Sessegnon 46, Foden 57) - Calvert-Lewin
Rezerve: Gunn, Woodman - Wan-Bissaka, Solanke, Kelly, Konsa, Gibbs-White, Nelson
Selecţioner: Aidy Boothroyd

Clasamentul grupei C înainte de Franţa - Croaţia:
  • 1. România 6p
  • 2. Franţa 3p
  • 3. Anglia 0p
  • 4. Croaţia 0p

Minutul 90+5: FINAL DE MECI, VICTORIE ISTORICĂ, SUNTEM CU UN PAS ÎN SEMIFINALELE EURO ŞI DE JOCURILE OLIMPICE DE LA TOKYO ŞI TRIMITEM ANGLIA ACASĂ! România - Anglia se termină 4-2, iar dubla lui Florinel Coman va rămâne în manualele de istorie ale fotbalului românesc. Avem şase puncte din două meciuri, golaveraj 8-3, şi, în proporţie de peste 90%, vom juca semifinalele EURO 2019!

Minutul 90+3: GOOOOOOL ROMÂNIA, GOOOOL FLORINEL COMAN!!! E nebunie totală la Cesena, iar Coman marchează un gol extraterestru: şut din vole, de la 30 de metri, fără şanse pentru Henderson şi suntem cu un pas şi jumătate în semifinalele EURO 2019 şi trimitem Anglia acasă! BRAVO, FLORINELE!

Minutul 90+1: NOROC, NOROC, NOROC! Abraham rămâne singur cu Radu, trage bine, dar căpitanul respinge. Apoi, acelaşi Abraham reia cu capul, din câţiva metri, şi izbeşte transversala! Încă trei minute până la un rezultat istoric!

Minutul 88: GOOOOOOOL ROMÂNIA, GOOOOOOL FLORINEL COMAN!!! Cel mai nebun meci din istoria recentă a României continuă într-un mod fabulos: Coman trage slab de la distanţă, dar Henderson, portar la Man. United, o scapă în poartă de la colţul scurt! Avem 3-2 în minutul 90, suntem la un pas de semifinale!

Minutul 86: GOL ANGLIA! Final absolut uluitor şi o egalare care vine în minutul următor de după golul lui Ianis. Abraham preia pe piept în careul nostru, trage din întoarcere, nu o face atât de tare, dar mingea e bine plasată şi Radu e învins!

Minutul 85: GOOOOOOOL ROMÂNIA, GOOOOOL IANIS! Puşcaş se bate bine pentru o minge, Tomori dă pe lângă ea, Ianis preia cu dreptul, şutează cu stângul, pe jos, prea bine pentru ca Henderson să mai poată face ceva şi îşi trece în CV o reuşită care se poate dovedi istorică! Rezistaţi câteva minute, băieţi!

Minutul 84: Din ce în ce mai greu! Suntem comasaţi în propria jumătate, iar Radu e nevoit să zboare pur şi simplu lângă bară pentru a scoate o lovitură de cap a lui Calvert-Lewin. Se repetă scenariul la faza imediat următoare, dar vârful lui Everton trimite peste.

Minutul 79: GOL ANGLIA! Vlad Dragomir, introdus pe teren în minutul 74 în locul lui Dennis Man, e depăşit prea uşor de Demarai Gray, apoi vedeta lui Leicester produce un moment fabulos: intră în interior, pune mingea pe dreptul şi o trimite perfect, la colţul lung, chiar dacă Radu o atinge. 1-1 meritat şi vor urma minute de foc! Înaintea golului, Botroyd l-a aruncat în luptă pe Tammy Abraham, atacant, în locul fundaşului stânga Jay Dasilva.

Minutul 76: GOOOOOOOOL ROMÂNIA, GOOOOOOL PUŞCAŞ! Coman îl păcăleşte ca în curtea şcolii pe Kenny, suedezul dă penalty, Puşcaş vine şi bate sigur, în stânga lui Henderson şi suntem la un sfert de oră de un nou rezultat istoric!

Minutul 68: Arătăm rău. Obosiţi, am abandonat orice idee ofneivă şi pare că 0-0 e rezultatul maxim pe care-l putem scoate. Calvert-Lewin sare cu jumătate de metru mai sus decât Paşcanu, dar reia peste poartă, apoi Foden caută vinclul şi-l ratează de la 16 metri. E un control total al englezilor, care, cu timpul, vor intensifica atacurile şi, implicit, vor lăsa mai multe spaţii în defensivă.

Cam ăsta e raportul de forţe de minute bune:

Minutul 63: Se produce schimbarea aşteptată: iese Ivan, responsabilul cu ratările, şi intră Coman.

Minutul 60: RADU CLE BUN! Foden are nevoie de trei minute pentru a-şi arăta calitatea, încearcă execuţia prin care Chiesa a egalat în Italia - Spania, îl surprinde pe Radu cu un şut la colţul scurt, cu stângul, dar goalkeeper-ul de la Genoa are temele făcute şi respinge de lângă bară. Imediat, Foden pasează la Maddison, vedeta lui Leicester prinde colţul lung, dar Radu mai are un reflex fabulos. Mai trece o secundă şi o centrare şutată trece la câţiva centimetri de gheata lui Calvert-Lewin.

Nu e de bine ce se întâmplă, iar cauza e Foden. Să-i mulţumim lui Bothroyd pentru că l-a ţinut pe bancă timp de 57 de minute!

Minutul 57: Sessegnon, OUT după 12 minute. Aripa stângă de la Fulham cedează fizic şi e înlocuit cu Phil Foden, magicianul lui City care, teoretic, va schimba jocul englezilor. N-ar trebui să mai vedem atât de multe centrări, ci combinaţii rapide între Foden şi Maddison urmate de lansări pentru Calvert-Lewin. La noi se pregăteşte Coman, care-l va înlocui pe Ivan.

Minutul 49: Englezii ne iau tare, Ianis răspunde. Ştefan e nevoit să respingă de pe linia porţii o minge la care Radu fusese bătut, după un corner, apoi Ianis trage foarte bine, cu stângul la colţul lung, dar Henderson respinge şi de această dată cu piciorul.

Minutul 46: RESTART. Aşa cum era de aşteptat, Bothroyd îl aruncă în luptă pe Ryan Sessegnon, puştiul-minune al lui Fulham. Rămâne la cabine ineficientul Barnes, iar Manea şi Man vor avea şi mai mult de alergat după vitezistul retrogradatei din Premier League. Galben rapid luat de Băluţă, după un fault la Mount.

Minutul 45+1: La vestiare cu 0-0! Suedezul de la centru fluieră pentru a pune capăt primelor 45 de minute, unele în care ritmul nostru a fost contrastant. Am început bine, am avut patru mari ocazii, apoi englezii au confiscat mingea, iar Ianis şi Puşcaş au devenit ineficienţi în aceste condiţii. În penultimul minut, Mount a tras primul şut al Angliei pe spaţiul porţii noastre, dar Radu s-a întins şi a respins în lateral execuţia foarte bună a britanicului.

Aşa cum bine spune comentatorul TVR, vor conta foarte mult schimbările. E de aşteptat ca Bothroyd să apeleze la Solanke, Sessegnon sau Foden, toţi trei jucători foarte, foarte buni!

Minutul 38: EMOŢII CU RADU. Liderul naţionalei noastre scapă din mâini o centrare înaltă a lui Jay Dasilva, apoi ajunge cu o fracţiune de secundă mai repede decât Maddison şi împiedică o gafă impardonabilă. Iniţiativa le aparţine de minute bune englezilor, iar Nedelcearu, care a renunţat la masca de protecţie, cere intervenţia echipei medicale.

Minutul 33: GOL ANULAT AL LUI MAN! Înscriem prin mijlocaşul ofensiv al FCSB, dar reuşita e anulată corect pentru un ofsaid evident la George Puşcaş, cel care l-a servit ideal pe arădean. Nimic de comentat, faza e clară!

Minutul 30: Ei cu posesia, dar fără pericol. După jumătate de oră, Anglia se laudă cu 61 de procente în dreptul posesiei, 213 pase încercate şi 188 reuşite. Noi am transmis corect balonul de doar 74 de ori din 95 de încercări, dar, chiar şi aşa, am avut marile ocazii. Trage Mount, Paşcanu respinge, englezii cer henţ, dar nu se apelează la VAR.

Minutul 23: S-a potolit iureşul galben, e rândul englezilor. Britanicii mută jocul spre poarta lui Radu, Maddison are o şansă bună, cu stângul, dar Manea se aruncă la sacrificiu şi opreşte balonul. Posesia e a lor, pare că aşteptăm puţin jocul pe contraatac, dar per total punem capăt unei jumătăţi de repriză în care am fost mai buni.

Minutul 14: Englezii sunt în corzi, Man ratează a patra mare ocazie! Un contraatac condus excelent de Puşcaş face ca Dennis Man să rămână şi el singur cu goalkeeper-ul de la Man. United, dar arădeanul trage slab, pe direcţia portarului, şi ne alegem cu a patra mare şansă irosită în primul sfert de oră. Englezii nu sperie, au mari lipsuri în defensivă, dar pot fi periculoşi dacă sunt lăsaţi să-şi facă jocul în atac. Din fericire, Băluţă şi Cicâldău continuă evoluţia bună de la meciul cu Croaţia.

Minutul 7: IVANE, IVANE...Aripa noastră stânga are două ocazii foarte, foarte mari în doar două minute! Mai întâi alege un şut la colţul scurt în locul unei pase pentru Puşcaş, apoi rămâne singur cu Henderson, preia pe piept, dar ratează din câţiva metri. Startul e asemăntor cu cel din meciul cu Croaţia, iar asta e de bine!

Minutul 3: Ianis, în stilul lui Gică! Hagi Jr. trage excelent de la 30 de metri, mingea prinde efect, şi Henderson o respinge greu, cu piciorul drept, de pe linia porţii!

19:30 GAME ON! Mâna dreaptă la inimă, mii de glasuri româneşti din tribune şi un "Deşteaptă-te, române!" care a răsunat până la Londra ne dau, parcă, şi mai multe speranţe. A urmat un "God save the Queen" palid, şters, apoi "România, România!" şi-a intrat în rol. Curaj, copii, e timpul vostru!

19:15 Diversiune britanică! Prezent pe marginea gazonului din Cesena alături de comentatorul TVR Marian Olaianos şi George Ogăraru, Vlad Munteanu a identificat o stratagemă pusă la cale de englezi, care au modificat intenţionat poziţiile reale ale fundaşilor. Mai mult ca sigur, Kenny va juca în dreapta, Tomori-Salter va fi cuplul de fundaşi centrali, iar Jay Dasilva se va apăra în flancul stâng: "Îi cunoaştem pe englezi, Rădoi le-a spus deja jucătorilor", a anunţat oficialul FRF.

De altfel, e foarte posibil ca Demarai Gray să joace în partea dreaptă a atacului şi Maddison să îndeplinească rolul de al doilea vârf. Ne vom lămuri în 15 minute.

19:00 Cota României se prăbuşeşte!La început, englezii erau văzuţi marii favoriţi ai confruntării, iar cota pe succesul tricolorilor se situa în jurul valorii de 7. Acum, cu jumătate de oră înaintea startului, avem o cotă între 4.30 şi 5 pentru victoria care ne duce, practic, în semifinale. Mergând mai departe, bookmakerii ne-au transformat din ultima favorită (cotă 70) la câştigarea trofeului în a şasea (cotă 15), imediat după marile forţe de la EURO 2019.

18:45 Un avantaj şi unde putem specula. Marcator al golului Angliei în înfrângerea cu Franţa, Phil Foden, mijlocaşul de creaţie de la Man. City considerat de Pep Guardiola şi majoritatea specialiştilor un viitor mare superstar, e lăsat pe banca de rezerve. Asta e o veste foarte, foarte bună pentru Cicâldău şi Tudor Băluţă, care au scăpat de un adversar foarte tehnic, rapid şi cu o imaginaţie foarte bogată.

La prima vedere, în contextul în care englezii pun trei oameni la mijlocul terenului pentru a se asigura că duelul e echilibrat numeric, Dennis Man poate avea un rol important. Tomori, fundaş central la bază, e trecut în flancul stâng, iar în acest sezon are, deja, 55 de meciuri jucate! Va fi, cu siguranţă, o pâine de mâncat.

18:27 Diferenţă uriaşă pe hârtie. Conform site-ului Transfermarkt, site care oferă cote orientative în privinţa jucătorilor profesionişti, primul 11 al Angliei valorează 126.5 milioane de euro, iar primul 11 al României se ridică la o valoare de 46.75 de milioane. Atacul englezilor, Mount - Calvert-Lewins - Maddison, valorează 72 de milioane de euro. Rămâne de văzut cum vor arăta lucrurile în iarbă. Şi Croaţii aveau o echipă de start de două ori mai valorasă, pe hârtie, faţă de primul 11 al lui Rădoi. La final tabela a indicat 4-1 în favoarea noastră.

18:10 Avem echipa de start a României! După acum am anticipat, România U21 începe la fel ca în partida cu Croaţia, câştigată cu 4-1.

18:00 Românii iau cu asalt stadionul din Cesena. La meciul din această seară sunt aşteptaţi circa 10.000 de suporteri români. În San Marino, tricolorii au fost încurajaţi de circa 4.500 de fani, în condiţiile în care au fost puse la vânzare în jur de 5.000 de bilete. Hai, România!

17:20 Rădoi merge pe o tactică similară. Chiar dacă meciul cu Anglia va fi mult mai dificil decât cel cu Croaţia, în primul rând pentru că britanicii au o condiţie fizică extraordinară, Mirel Rădoi nu pare dispus să schimbe echipe de start. Din informaţiile ProSport, selecţionerul României U21 va începe cu primul 11 pe care l-a aliniat şi în jocul câştigat cu 4-1 în faţa Croaţiei, în San Marino: I. Radu - C. Manea, Nedelcearu, Paşcanu, F. Ştefan - Cicâldău, T. Băluţă - D. Man, I. Hagi, A. Ivan - G. Puşcaş.

16:43 Ianis Hagi vrea o nouă victorie. Într-un interviu acordat site-ului UEFA, Ianis Hagi a prefaţat partida cu Anglia: "E foarte important pentru noi că am reuşit să începem cu dreptul acest turneu final. Avem o echipă foarte bună şi suntem extrem de periculoşi pe faza de atac. Meciul din această seară va fi extrem de dificil. Ştim că Anglia are o echipă puternică, aşteptăm o replică bună din partea lor. Noi am meritat din plin să ne calificăm la acest turneu final. Suntem în linie cu toate echipele naţionale de top ale Europei şi ne vom lupta de la egal la egal cu toată lumea", a spus Hagi Jr.

Tricolorii au început excelent turneul final din Italia şi San Marino, învingând Croaţia în primul meci, scor 4-1. De partea cealaltă, Anglia a suferit o înfrângere dramatică, 1-2, în faţa Franţei, ultimul gol încasat venind în al cincilea minut suplimentar, după ce fundaşul Aaron Wan-Bissaka a înscris în proprie poartă.

Rădoi: Organizarea trebuie să primeze

La o zi după succesul cu Croaţia, Mirel Rădoi a început deja o analiză amănunţită a lotului Angliei. Tehnicianul de 38 de ani crede că va fi dificil ca echipa lui să realizeze un pressing constant asupra englezilor, având în vedere şi temperatura ridicată de la ora jocului. Pentru România, va fi al doilea joc consecutiv jucat de la ora locală 18:30, în timp ce englezii vor resimţi căldura puternică din Italia în premieră, meciul contra Franţei disputându-l de la ora locală 21:00.

"E greu de spus acum (n. red. - dacă va folosi aceeaşi echipă de start), pentru că meciurile sunt din trei în trei zile. Vom vedea dacă tot acesta va fi primul 11. Va fi dificil să rămânem sus, în pressing, pentru că o să fie mare consumul de energie, din cauza căldurii. La sol sunt peste 42 de grade din câte ne-am dat seama. Anglia are un ritm de meci mai ridicat decât Croaţia. Organizarea trebuie să primeze. Blocul compact defensiv şi distanţele scurte trebuie să primeze, pentru că e clar că unu la unu ei sunt mai buni", a declarat Rădoi, pentru FRF TV.

Anglia pregăteşte schimbări în echipa de start

Selecţionerul Aidy Boothroyd s-a arătat dezamăgit de înfrângerea dramatică în faţa Franţei şi a dat de înţeles că vor exista mai multe schimbări în echipa de start. Englezii sunt obligaţi să învingă România pentru a rămâne cu şanse reale la calificarea în semifinalele Campionatului European.

Mijlocaşul Hamza Choudhury a fost eliminat în meciul cu Franţa, astfel că va fi suspendat pentru duelul cu România. În locul său ar putea apărea Kieran Dowell, de la Sheffield United. De asemenea, fundaşul Aaron Wan Bissaka, de la Crystal Palace, a avut o prestaţie sub aşteptări cu Franţa, totul culminând cu autogolul din ultimele minute. Sky Sports scrie că în locul său ar putea apărea Jonjoe Kenny, de la Everton. Şi în centrul atacului ar putea apărea o modificare pentru englezi. Dominic Solanke, atacantul lui Bournemouth, ar putea fi înlocuit.

De partea cealaltă, este de aşteptat ca Mirel Rădoi să nu facă modificări majore în sistemul de joc, după victoria entuziasmantă cu Croaţia. Singurul semn de întrebare este pe poziţia de "aripă stângă", unde Andrei Ivan nu a convins şi a fost primul jucător înlocuit de la tricolori, cu Florin Coman.

Ultimele jocuri oficiale Anglia U21 – România U21

Ultimele jocuri oficiale între Anglia U21 şi România U21 au avut loc într-un play-off pentru Euro 2011. Englezii s-au impus atunci cu 2-1 în tur, cu goluri marcate de Jordan Henderson şi Chris Smalling, jucători aflaţi azi la Liverpool, respectiv Manchester United. Pentru tricolori a punctat Hora. În returul de la Botoşani, scorul a fost 0-0, astfel că Anglia s-a calificat la turneu final.

Anglia şi România sunt la primul meci direct la un Campionat European, dar cele două selecţionate şi-au luat deja pulsul în 2018, într-un meci amical disputat în deplasare de tricolori. Echipa lui Aidy Boothroyd s-a impus cu 2-1, golurile fiind realizate de Demarai Gray şi Jake Clarke-Salter, respectiv Valentin Costache.

Programul grupei C:
  • 21 iunie 2019: Anglia – România (Cesena, 19:30), Franţa – Croaţia (San Marino, 22:00)
  • 24 iunie 2019: Franţa – România (Cesena, 22:00), Croaţia – Anglia (San Marino, 22:00)