Încă 11 sportivi bănuiți că ar fi folosit substanțe interzise la Jocurile Olimpice de la Rio! Pe listă se află și Laura Siegemund, care a învins-o pe Simona Halep la turneul de la Stuttgart

• Publicat:
  • Actualizat:

Numele ciclistei Laura Trott, dublă medaliată cu aur la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, apare pe o nouă listă, publicată de grupul de hackeri Fancy Bear, cu sportivi cărora le-ar fi fost permis să folosească substanțe interzise.

Alături de Trott, care a fost lăsată să concureze deși a folosit salmeterol, în cea de-a treia listă publicată de cei de la Fancy Bear, mai apar alți zece sportivi. Trei dintre ei sunt tot din Marea Britanie: Nicola Adams, prima femeie care a câștigat un titlu olimpic la box și medaliată cu aur la Rio, la categoria muscă, a folosit din 2007 până în 2016 salbutamol și methylprednisolon, înotătoarea Marie O’Connor, medaliată cu argint în Brazilia în proba de 200 de metri, a folosit timp ce patru ani prednisolon și bethomethazonă și canotoarea Olivia Carnegie-Brown, câștigătoarea a unei medalii de argint la Rio în proba de 8+1, acolo unde România s-a clasat pe locul 3, care a fost lăasată să concureze deși urma un tratament cu prednisolon și salbutamol

Ottesen Jeanette, din Danemarca, medaliată cu bronz la Jocurile Olimpice, în proba de ștafetă 4×100 de metri, apare și ea pe această listă, fiind testată pozitiv, chiar în timpul competiției, cu terbutalină.

Nici Australia nu lipsește de pe lista publicată sâmbătă de hackerii de la Fancy Bears. Campioana olimpică la canotaj, Brennan Kimberley, ar fi avut voie să folosească epinefrină, la fel ca și canotorul Belonogoff Alexander, medaliat cu argint la Rio.
Un alt sportiv australian, ciclistul Bobridge Jack, medaliat cu argint în proba pe echipe de la Rio a fost lăsat de cei de la WADA să concureze deși urma un tratament cu prednisolon.

Belmonte Garcia Mireia a devenit prima medaliată olimpică din istoria înotului spaniol, după aurul cucerit în proba de 200 de metri fluture la Rio. Conform documentelor publicate de Fancy Bear, aceasta ar fi folosit din mai 2009 până în mai 2013 salbutamol.

Pe listă mai apar și doi sportivi din Germania: Julian Justus, care nu a prins finala la tir în proba de pușcă aer comprimat 10 metri, dar și Laura Siegemund, sportivă ce s-a oprit în sferturile de finală ale turneului olimpic de tenis.

Performanțele celor 11 sportivi

Nicola Adams (Marea Britanie, 33 de ani) – 2 medalii de la aur la Jocurile Olimpice (2012 și 2016), o medalie de aur și trei de argint la Campionatele Mondiale, o medalie de aur și una de argint la Campionatele Europene. Este prima pugilistă care a câștigat titlul olimpic. În 2016 a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice și Campionatele Mondiale, iar în 2015 a fost medaliată cu aur la Jocurile Europene.

Laura Rebecca Trott (Marea Britanie, 24 e ani) – la Jocurile Olimpice de la Rio din 2016, Trott a făcut parte din echipa de cicliști a Marii Britanii, iar la proba de team-pursuit a câștigat aurul olimpic stabilind recorduri olimpice atât în calificări, cât și și cursa pentru medalii reușind să depășească astfel echipa Statelor Unite ale Americii – campioană mondială. Trott a devenit astfel prima sportivă britanică ce a câștigat trei medalii de aur. La finalul competiției cicliste de la Rio, Trott și logodnicul său Jason Kenny au fost denumiți de presa britanică „cuplul de aur”, cei doi câștigând 5  medalii de aur împreună.

Siobhan-Marie O’Connor (Marea Britanie, 20 de ani) – a câștigat medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Rio la proba de 200 metri individual. Înotătoarea britanică este cea mai decorată sportivă din Anglia la Jocurile Commonwealth din 2016, cu șase medalii. Suferă de colită ulcerativă, un timp ce boală inflamatoare intestinală.

Olivia Carnegie-Brown (Marea Britanie, 25 de ani) – a câștigat medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Rio, în proba feminină de 8 rame. Mai are în palmares o medalie de la bronz (2012), două de argint (2012 și 2014) și una de aur (2016) la Campionatale Europene.

Ottesen Jeanette (Danemarca, 28 de ani) – a participat la Jocurile Olimpice din 2004, 2008, 2012 și 2016. Deține recordul național la 100 de metri fluture, iar la Rio a câștigat medalia de bronz ca parte a echipei ce a participat la proba 4×100 de metri. Ca urmare a acestei prestații, echipa daneză a doborât recordul european la această probă.

Brennan Kimberley (Australia, 31 de ani) – canotoare campioană mondială și olimpică. La Jocurile Olimpice de la Rio a câștigat medalia de aur la proba de simplu vâsle.

Belonogoff Alexander (Australia, 26 de ani) – canotorul australian a câștigat medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Rio în proba de patru rame fără cârmaci.

Bobridge Jack (Australia, 27 de ani) – ciclistul australian a câștigat medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Rio în proba de team-pursuit.

Belmonte Garcia Mireia (Spania, 25 de ani) – este prima înătătoare din Spania care reușește să câștige medalia de aur la Jocurile Olimpice, performanță izbutită la Rio în proba de 200 de metri fluture. Deține cinci recorduri mondiale pe distanțe scurte.

Julian Justus (Germania, 28 de ani) – a concurat în proba de trageri la 10metri cu pușca cu aer comprimat la Jocurile Olimpice din 2012

Laura Siegemund (Germania, 28 ani) – tenismena germană a obținut în 2016, la Australian Open, cea mai importantă victorie din carieră reușind să o învingă pe Jelena Jankovic, fost număr 1 mondial, în trei seturi. La turneul de la Stuttgart a ajuns până în finală după ce a eliminat pe parcurs trei sportive din Top 10 mondial, inclusiv pe Simona Halep. La Roland Garros și Wimbledon a fost eliminată din primul tur. În iulie, a câștigat primul său titlu din carieră, la Bastaad. În septembrie, la US Open, Siegemund a câștigat primul său titlu de Grand Slam la proba de dublu mixt alături de Mate Pavic.

Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Familia Regală a Marii Britanii, lovită de o nouă tragedie. A fost găsit mort, în urma unei supradoze
„A luat foc” Incident cumplit la câteva săptămâni de la decesul lui Mădălin, tânărul mort în accidentul din Deveselu
Alimentul pe care Nadia Comăneci îl mănâncă zilnic, imediat cum se trezește. Dieta de nota 10 a „Reginei” la 62 de ani
Alimentul pe care Nadia Comăneci îl mănâncă zilnic, imediat cum se trezește. Dieta de nota 10 a „Reginei” la 62…
Simona Halep iubeşte din nou. S-a retras de la turnee şi a postat imaginile romantice. Cine este alesul?
BANCUL ZILEI. Polițistul la stomatolog: - Măseaua este moartă! Îi punem coroană?
Datele exacte când vor intra pensiile pe luna mai, pe card şi prin Poştă. Anunţul ministrului Muncii
Semnal CIUDAT de la o galaxie DIN APROPIERE! Cercetătorii din toată lumea l-au primit
Avocatul lui Michael Schumacher a rupt, în sfârşit, tăcerea, după 10 ani! Imaginea pe care nu şi-o poate scoate din cap
Avocatul lui Michael Schumacher a rupt, în sfârşit, tăcerea, după 10 ani! Imaginea pe care nu şi-o poate scoate din…
Simona Halep, tot mai aproape de retragerea din tenis? Ce lovitură: a fost exclusă