David Popovici a luat o decizie grea pentru România după ce a câștigat medalia de aur la proba de 100 m liber.
Răzvan Florea, înotător medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Atena din 2004, a dezvăluit ce a decis sportivul.
David Popovici a cucerit medalia de aur la proba de 100 m liber de la Campionatul European de înot pentru tineret (U23) de la Samorin. Răzvan Florea a dezvăluit ce urmează pentru sportivul român: „Din ce am înțeles nu va lua parte la ștafetă”.
„David ne-a arătat încă o dată că are un potențial extrem de mare. E un rezultat care ne arată că este o probă solidă. David nu este un sprinteor pur. A reușit foarte bine. El stăpânește foarte bine partea de întoarcere.
Nu mai lasă loc de cuvinte pentru nimeni. Cred cu siguranță că este cel mai bun split din istorie, poate peste cel al chinezului. Eu, este o părere personală, când e cu mai puțini candidați. Presiunea este mai mică, un concurs mai mic.
Să nu uităm că are cel mai bun timp și la 200 al anului. 1.43,6 e un rezultat al doilea ca valoare pentru el. Olimpiadele s-au câștigat cu 1.44. Concursul pentru România pare foarte bun. Este un concurs bine organizat, e doar a doua ediție a campionatului european sub 23 de ani.
E un concurs și pentru sportivii care nu sunt de cel mai înalt nivel, care le dă șansa să concureze într-o finală. E un lot valoros, să nu mai uităm că mai avem medalii. Mai avem o finală la 50 fluture masculin, avem doi români prezenți, sper să câștigăm două medalii.
Mai avem o ștafetă la final, dar nu îl vom avea pe David. Din ce am înțeles nu va lua parte la ștafetă. A fost foarte focusat pe această sută. Rezultatul este cel care este și s-a focusat pe această sută”, a declarat Răzvan Florea, la DigiSport.
Flash! David Popovici stabilește un record european la 100 m liber, cu 46,71. Medaliatul olimpic cu bronz a ajuns acasă cu al doilea cel mai rapid timp din istorie, depășit doar de recordul lui Pan Zhanle, cu 46,40, de la Paris 2024. El a scăzut cu 0,15 de la recordul său continental de 46,86, de la Campionatele Europene din 2022 de la Roma – un timp care era pe atunci un record mondial – la câteva săptămâni după ce a devenit dublu campion mondial la Budapesta”, au notat americanii de la swimmingworldmagazine.