U Craiova – Astra 1-2. Oltenii au condus, dar au uitat fotbalul pe final. Cum arată clasamentul la startul play-off-ului

U Craiova - Astra 1-2. Oltenii au condus, dar au uitat fotbalul pe final. Cum arată clasamentul la startul play-off-ului

U CraiovaAstra 1-2 (Koljic 49 / Llullaku 76, Donkor a.g. 87) – CRONICA MECIULUI

• U Craiova: Pigliacelli – Martic, Kelic, T. Ferreira, Briceag – Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, A. Cristea (Mihăilă 66), N. Rocha – Koljic
  • Rezerve: Popescu – Donkor, Popa, Dimitrov, Bic, Mihăilă, Drăghici
  • Astra: Lazar – Belu, Bejan, Cestor, Radunovic – Butean, Pires, Mrzljak, Begue – Hambo, Llullaku
  • Rezerve: Oliveira Silva Santos – Erico, Biceanu, Roșu, Gheorghe, Balaure, Zoua

Minutul 90+4: Final de partidă! Oltenii încheie sezonul regular cu o înfrângere și vor începe play-off-ul cu 23 de puncte. Cu această victorie, Astra face 42 de puncte, echivalentul a 21 în play-off.

• 6. Sepsi – 19 puncte

Minutul 88: S-au încins spiritele pe „Ion Oblemenco”! O petardă aruncată de fanii olteni a explodat lângă Zoua, care cade pe gazon. Jucătorii celor două echipe s-au încăierat preț de câteva secunde, dar jocul s-a reluat. Partida este prelungită cu patru minute.

FOTO Captură Digi Sport.

Minutul 87: GOOOL Astra! Lovitură de teatru în Bănie! Valentin Gheorghe este scăpat din marcaj de defensiva gazdelor, trimite mingea în careu și Donkor deviază nefericit în propria poartă.

Minutul 76: GOOOL Astra! Giurgiuvenii egalează prin Llullaku, probabil cel mai bun jucător al Astrei în meciul de astăzi. Belu trimite o minge în careu de pe partea dreaptă, Zoua nu poate relua dar o face decarul albanez, care trimite din prima în plasa porții lui Pigliacelli.

Minutul 49: GOOOL Craiova! Bărbuț ia o acțiune pe cont propriu, nu poate fi ajuns de fundașii Astrei și îi pasează lui Cristea, care nu-l poate învinge pe Lazar din poziție ideală. Mingea ajunge la Koljic care nu ratează și deschide scorul.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Final de primă repriză!

Minutul 40: Mateiu îl pune la încercare pe Lazar cu un șut puternic din careu, dar mingea este pe direcția portarului giurgiuvean, care respinge și îndepărtează pericolul.

Minutul 39: Ratare monumentală a lui Llullaku! Butean centrează în careu, mingea trece peste apărarea oltenilor și atacantul albanez reia cu capul, dar nu nimerește spațiul porții.

Minutul 33: Replica oltenilor! Briceag își încearcă norocul de la distanță, dar trimite balonul în peluza din spatele porții lui Lazar. Tabela rămâne intactă.

Minutul 28: Ocazie imensă a lui Hambo! Belu recuperează mingea la mijlocul terenului și îi pasează atacantului finlandez pe poziție viitoare. Acesta intră în careu și trage puternic, dar Pigliacelli este la post și respinge.

Minutul 1: Fluier de start în Bănie!

19:15 Avem echipele de start! Alibec nu a făcut deplasarea la Craiova, din cauza problemelor medicale.

Sezonul regular se va încheia cu partida Universitatea Craiova – Astra Giurgiu, care se va juca în această seară, de la ora 20:00, pe stadionul oltenilor, Ion Oblemenco. Cele două formații nu au emoții nici în privința prezenței în play-off, nici în ceea ce privește locul din clasamentul Ligii 1 Betano. Indiferent de rezultatul de astăzi, formația pregătită de tehnicianul italian Devis Mangia va ocupa locul al treilea, în timp ce băieții lui Costel Enache se vor menține pe poziția a patra.

Singurul lucru care va face diferența va fi numărul de puncte cu care echipele vor debuta în play-off. În momentul de față, oltenii au 45 de puncte, iar în cazul unei victorii cu Astra vor aduna 48 și în play-off vor ajunge la 24, cu doar o lungime sub FCSB și la trei puncte distanță de liderul CFR Cluj. Altfel, în cazul unui rezultat de egalitate sau înfrângere în fața giurgiuvenilor, oltenii vor debuta în a doua parte a campionatului cu 23 de puncte.

De cealaltă parte, Astra are acum 39 de puncte. Dacă va pierde sau va remiza cu Universitatea Craiova, echipa din Giurgiu va rămâne cu 20 de puncte (n.red. – clasament play-off: 1. CFR Cluj – 27 de puncte, 2. FCSB – 25 de puncte, 3. Craiova – 23/24 puncte). În schimb, dacă gruparea lui Costel Enache va câștiga, va începe play-off-ul cu 21 de puncte.

Cele două formații s-au mai întâlnit o singură dată în acest sezon. În partida tur, în etapa cu numărul 13, Craiova s-a impus la Giurgiu la scor de neprezentare. Atunci, Astra era condusă de pe banca tehnică de antrenorul Gheorghe Mulțescu.

Va fi un meci dificil, important. Astra este o echipă care are o idee de joc, dar noi vrem să facem cel mai bine pentru a închide bine sezonul regular.

(n.red. – despre Alibec?) Alibec este un jucător foarte bun, dar nu cred că Astra depinde doar de un singur jucător„, a spus Devis Mangia, scurt și concis, la conferința de presă susținută înaintea meciului din etapa cu numărul 26.

În această seară, pe stadionul Ion Oblemenco va veni una dintre legendele echipei Universității Craiova, Teodor Ion Țarălungă, care va da și lovitura de start a jocului cu Astra Giurgiu.