Nelu Varga a găsit vinovatul principal pentru situația în care a ajuns CFR Cluj: „Nu am vrut să cred că este așa grav”. EXCLUSIV

Vlad Măcicășan
Nelu Varga a găsit vinovatul principal pentru situația în care a ajuns CFR Cluj: „Nu am vrut să cred că este așa grav”. EXCLUSIV
CFR Cluj trece printr-o perioadă grea. Acum, în etapa 5 a Superligii, a înregistrat un eșec usturător cu Corvinul Foto Sport Pictures

Venirea lui Marius Șumudică la CFR a scos la iveală nemulțumirile legate de vechiul tehnician, care existau de mult timp în club.

Actualul antrenor s-a plâns de faptul că echipa nu este pregătită fizic și că are parametri fizici de „divizia C”. Șumudică spune că are nevoie de o lună și jumătate pentru a-i pune pe picioare pe jucători.

Antonio Folha e considerat vinovatul principal de către Nelu Varga. „De acolo se trag toate”

Iar vinovatul principal a fost găsit în persoana antrenorului portughez cu care CFR a început actualul sezon. Ioan Varga spune că toată vina pentru felul în care joacă echipa îi aparține lui Antonio Folha și că a fost informat despre pregătirea fizică precară pe care portughezul a făcut-o, în cantonamentul din Slovenia.

Se pare că jucătorii și oamenii din conducerea echipei i s-au plâns lui Varga că Folha a făcut doar câte un antrenament pe zi în cantonamentul de vară și că nici una dintre ședințele de pregătire n-a fost axată pe partea fizică, portughezul preferând să facă doar antrenamente cu mingea.

„De acolo se trag toate. (n.r. de la pregătirea făcută cu Folha). Mi s-a spus asta dinainte și am primit semnale de alarmă, dar nu am vrut să cred că este așa grav. Însă s-a văzut la meciuri. Mi s-a spus că nu s-a făcut pregătire fizică în cantonament, că se face doar cu mingea, că este un singur antrenament pe zi… În perioada cea mai importantă de pregătire s-a făcut un singur antrenament pe zi”, a divulgat Ioan Varga, pentru ProSport.

„Le-am spus să plece, indiferent de urmări. Din respect pentru Cadu nu am vrut să-l demit mai repede”

Omul de afaceri spune că acesta a fost și motivul pentru care l-a dat afară pe Folha, fără să mai aibă o discuție privată cu antrenorul portughez. Tehnicianul lusitan a părăsit CFR după aproximativ o lună de zile, în urma eșecului de pe teren propriu din Conference League.

Înfrângerea cu 0-5 în fața lui Tromso n-a putut fi digerată de către Ioan Varga, care le-a cerut celor din conducerea executivă să-l demită imediat pe Folha. „Tocmai de aceea l-am demis, fără să mai discut cu el. Le-am spus să plece, indiferent de urmări. N-am mai stat pentru că eu am avut semnale, dar din respect pentru Cadu nu am vrut să-l demit mai repede”, a povestit Ioan Varga.

Folha, variantă „de compromis” la CFR Cluj

Numirea lui Antonio Folha a fost una considerată ciudată de multă lume. Asta pentru că experiența profesională a lusitanului nu-l recomanda. Folha avea un singur mandat ca antrenor principal la o echipă de primă divizie, până să ajungă la Cluj, în perioada în care a fost antrenorului lui Portimonense. În rest, antrenase doar la FC Porto B și la juniorii lui FC Porto.

Portughezul a fost varianta de compromis aleasă de Varga, după plecarea lui Daniel Pancu. Asta pentru că Edward Iordănescu refuzase să preia echipa, din pricina problemelor financiare. Antrenorul portughez era văzut ca o variantă low cost și a fost propus de directorul sportiv Ricardo Cadu, susținut de Iuliu Mureșan, care era președintele lui CFR în acel moment.

Șumudică a debutat  la CFR Cluj cu o înfrângere, Corvinul câștigând cu 3-0 meciul din etapa a cincea a Superligii.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]