Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Înlocuitorul lui Ngezana a fost găsit. Joacă în Germania: „Mereu mi-am dorit să ajung aici”

Înlocuitorul lui Ngezana a fost găsit. Joacă în Germania: „Mereu mi-am dorit să ajung aici”

Cristian Hitruc
Înlocuitorul lui Ngezana a fost găsit. Joacă în Germania: „Mereu mi-am dorit să ajung aici”
Foto: Sport Pictures

Siyabonga Ngezana nu a mai jucat pentru FCSB de la finalul lunii ianuarie, din cauza unei accidentări. În aceste condiții, prezența fundașului în lotul Africii de Sud pentru Cupa Mondială din 2026 este incertă.

Acum, fotbalistul „roș-albaștrilor” a mai primit o veste proastă: nu a fost convocat de selecționerul Hugo Broos pentru meciurile amicale de la finalul acestei luni. În locul lui a fost adus la lot Ime Okon, fundaș care evoluează în liga secundă a Germaniei, pentru Hannover.

S-a găsit înlocuitor pentru Ngezana

Siyabonga Ngezana s-a confruntat cu probleme medicale în ultima perioadă și nu a mai evoluat pentru FCSB de la finalul lunii ianuarie. Recent, Mirel Rădoi a anunțat că fundașul central în vârstă de 28 de ani se pregătește cu echipa. Cu toate acestea, Ngezana a primit o veste proastă, întrucât nu a fost convocat de selecționerul Hugo Broos la echipa națională a Africii de Sud, pentru partidele amicale cu Panama, care se vor disputa la finalul acestei luni.

Mai mult de atât, a fost găsit deja un înlocuitor pentru fundașul central al celor de la FCSB. La lotul Africii de Sud a fost convocat Ime Okon, fotbalist în vârstă de 22 de ani, care în prezent evoluează în liga secundă a Germaniei, pentru Hannover. Tânărul jucător s-a arătat extrem de încântat de această convocare.

În acest context, rămâne de văzut dacă Siyabonga Ngezana va face parte din lotul Africii de Sud la Cupa Mondială din 2026.

„Fotbalul din Germania este destul de agresiv. A trebuit să mă adaptez rapid și acest lucru m-a ajutat să-mi îmbunătățesc jocul și intensitatea. Am muncit din greu pentru că aici mi-am dorit mereu să ajung.

Cred că totul se așază la locul lui atunci când continui să muncești. Nu s-a schimbat nimic cu adevărat. Obiectivele sunt aceleași. Am ambiții personale, iar aceasta este una dintre ele. Voi continua să trag tare și să muncesc pentru a realiza tot ce mi-am propus”, a declarat Okon, pentru jurnaliștii din Africa de Sud.

Ce adversari are Africa de Sud la Cupa Mondială

Africa de Sud își cunoaște deja adversarele de la Cupa Mondială din 2026. Echipa lui Siyabonga Ngezana face parte din Grupa A a turneului final, alături de Mexic, Coreea de Sud și de câștigătoarea barajului dintre Cehia-Irlanda/Danemarca- Macedonia de Nord.

Conform platformei de specialitate Transfermarkt, Ngezana este cotat în acest moment la suma de trei milioane de euro. Acesta a bifat 32 de meciuri pentru FCSB în acest sezon, în toate competițiile, reușind să marcheze un gol și să ofere o pasă decisivă.