Helmut Duckadam atacă decizia Stelei de a-l da în judecată pe Mircea Lucescu: „O prostie”

Gigi Grigorescu
Helmut Duckadam atacă decizia Stelei de a-l da în judecată pe Mircea Lucescu: „O prostie”
Foto: SPORT PICTURES

Oficialii CSA Steaua au de gând dă-l dea în judecată pe Mircea Lucescu, iar reacția fostului mare portar Helmut Duckadam a venit imediat.

Selecționerul naționalei României a anunțat, în cadrul unei conferințe de presă, că va numi „Steaua” echipa patronată de Gigi Becali.

Duckadam consideră că decizia Stelei de a-l da în judecată pe Mircea Lucescu este o prostie

Ulterior, alți doi antrenori români, Adrian Mutu și Ovidiu Burcă, au avut același punct de vedere, dar departamentul de comunicare al CSA Steaua a transmis că oficialii grupării vor manifesta toleranță zero față de cei care nu respectă deciziile instanțelor.

„E o prostie, atunci dă-i în judecată și pe suporterii de la FCSB. Ei pot face un singur lucru dacă fac această acțiune, să-și atragă antipatia. De câștigat, nu au nimic de câștigat.

Mircea Lucescu a spus că spune Steaua pentru că el consideră că, pe plan sportiv, FCSB e Steaua, ceea ce am spus și eu. Subiectul ăsta pe mine mă depășește, e obositor.

Eu am fost la inaugurarea stadionului, nu am fost la niciun meci al Stelei și nici nu am de gând să merg. La FCSB nu am mai fost pe stadion de patru ani”, a declarat Helmut Duckadam, la Digi Sport.

„Pentru mine FCSB e Steaua”, este categoric și Adrian Mutu

La conferința de presă oficială de dinaintea meciului România – Kosovo, selecționerul Mircea Lucescu a spus că nu îl interesează decizia instanței, conform căreia FCSB nu este Steaua.

„Cum crede cineva că un raport de 50 de ani între Dinamo și Steaua dispare așa ușor? Steaua e un brand național, nu doar al clubului. Nu poți să o desființezi de la o zi la alta.

Mie îmi și greu să pronunț FCSB. Înseamnă Fotbal Club Steaua București. E același lucru. Nu mai spun FC și B și spun doar Steaua. Eu respect și echipa asta Steaua, dar și FCSB. Fac o mare greșeală. Palmaresul s-a câștigat cu trudă de generații de jucători. Tactica pumnului în gură nu e în regulă”, spunea Mircea Lucescu.

La scurt timp, antrenorul Adrian Mutu a avut și el un punct de vedere similar, provocându-l, chiar, pe Florin Talpan, juristul de la CSA Steaua.

„Pentru mine FCSB e Steaua, fără să zic nimic altceva. În momentul când eu am vrut să mă transfer în ’99 la Steaua, m-am întâlnit atunci cu nea Viorel Păunescu și cu Gigi Becali, cei care au preluat.

Cred că atunci nu era majoritar Gigi Becali, nu știu exact, dar era în club, pentru că era factor de decizie pe transferuri. Omul ăsta care după acest episod a preluat și acțiunile lui Viorel Păunescu e tot el, e FCSB. Ok, acum că se întâmplă ceea ce se întâmplă… nu îmi place deloc.

Dacă ar promova acum Dinamo din Liga 2 sau Liga 3, unde sunt, Dinamo actuală nu ar mai fi Dinamo? Fotbal Club Dinamo făcea partea din Clubul Sportiv Dinamo, așa cum Fotbal Club Steaua București făcea parte din Clubul Sportiv al Armatei”, a declarat Adrian Mutu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Șoc în meciul Universității Craiova! Kabuye a căzut pe teren, în timp ce CFR Cluj e în dezavantaj cu Tromso
Mediafax
Cristina ICH, zero regrete după ce i-a 'suflat' soțul celei mai bune prietene: 'Dacă aș da timpul înapoi, aș face fix la fel!'
Cancan.ro
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
Adevarul.ro
Marius Măldărăşanu a susţinut că Andrei Nicolescu a încercat să-l păcălească, iar preşedintele lui Dinamo i-a dat replica: ”Asta a fost istoria”
Orangesport
Vedete din România care au învins cancerul în stadii avansate. Au suferit de boli nemiloase şi au supravieţuit! Declarații sfâșietoare
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Râzi cu lacrimi
Care este cel mai vechi pod din Europa?
Descopera.ro
'Din păcate, s-a gravat'. Dan Alexa, dezvăluiri triste despre starea de sănătate a Alinei Pușcău. Ce discuție au avut cu două zile în urmă
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
World of Warships Legends sărbătorește 7 ani de existență cu activități festive și recompense
Go4Games
Modernizează-ți mașina fără investiții mari. Cinci accesorii recomandate șoferilor
Promotor.ro