Acasa » Fotbal Intern » Superliga » „Gigi Becali a apărut, cu un pistol, că îl împușcă”. Dezvăluirea despre ce s-ar fi întâmplat în vestiarul arbitrilor: „N-a fost la vedere”

„Gigi Becali a apărut, cu un pistol, că îl împușcă”. Dezvăluirea despre ce s-ar fi întâmplat în vestiarul arbitrilor: „N-a fost la vedere”

Andrei Ducman
„Gigi Becali a apărut, cu un pistol, că îl împușcă”. Dezvăluirea despre ce s-ar fi întâmplat în vestiarul arbitrilor: „N-a fost la vedere”
Foto: Sport Pictures

Gigi Becali, unul dintre cei mai controversați patroni din fotbalul românesc, este personajul principal într-o poveste halucinantă. Un fost arbitru de primă divizie ar fi fost amenințat de patronul FCSB cu un pistol, din cauza modului în care a luat deciziile.

Anton Heleșteanu, un nume cunoscut al arbitrajului de acum două decenii, a vorbit despre o poveste care circulă în fotbalul românesc, referitoare la o posibilă amenințare a lui Gigi Becali la adresa sa, nu oricum, ci cu un pistol.

Gigi Becali, amenințări cu pistolul față de un arbitru?

Într-unul dintre interviurile sale recente, fostul arbitru în vârstă de 55 de ani, Anton Heleșteanu, a discutat despre un episod care circulă ca zvon în lumea fotbalului. Fostul oficial a povestit ceea ce s-ar fi întâmplat în urmă cu mai bine de două decenii.

„Știu meciul. A fost Steaua – Universitatea Craiova. Cristi Bivolaru este una dintre persoanele pe care eu le respect cel mai mult în fotbalul românesc. El a fost observator de joc, Petrescu, Dumnezeu să-l odihnească!, a fost observator de arbitri, eu nu am ce comenta.

Poziția mea actuală este de administrator la un club și deja sunt vremuri trecute, s-a încheiat. Domnul Cristi Bivolaru e o persoană destul de credibilă. Nu a existat un pistol la vedere. Vă spun sigur asta.

În rest, ce a spus domnul Bivolaru, așa s-au petrecut lucrurile. Nici arbitrajul meu nu a fost unul ok. (Ștucan: Deci v-ați simțit incomod de situație?) Da. Ce știu sigur e că a fost primul meci al lui Cristi Bivolaru.

El a ocupat o funcție importantă în raport cu UEFA în perioada respectivă. Din ce știu eu, a fost singurul său meci pe care l-a supervizat în calitate de observator. Știți cum era perioada atunci. Credeți că Gigi Becali era un caz singular? Nu”, a spus Anton Heleșteanu, conform iAMSport.

Cristi Bivolaru a povestit cu lux de amănunte

Cristi Bivolaru a vorbit deschis despre momentul care ar fi avut loc la un meci al celor de la FCSB. Fostul oficial a povestit cum Gigi Becali l-ar fi amenințat direct pe Heleșteanu, după mai multe decizii controversate.

„Îmi aduc aminte de ultimul meu meci ca observator, ultimul pentru că după aceea am refuzat să mai continui. A fost un meci pe Ghencea, Steaua – Craiova, cu Toni Heleșteanu la centru. Mă rog, a luat el niște decizii în prima repriză… Dan Petrescu (n.r. fostul arbitru) era observator de arbitri la acel meci.

S-a terminat prima repriză și ne-au invitat să bem un ceai la protocol, era toamnă târzie. La un moment dat a venit cineva și a spus: «Nea Dane, dacă puteți să veniți până la cabine, că îi e rău lui Toni Heleșteanu». Am zis să merg și eu cu Dan. Ne-am dus cu o mașină la tribuna a doua, era mai simplu decât să cobori prin tribună.

Într-adevăr, în vestiarul arbitrilor, Toni era așezat, livid. Ce se întâmplase? Când au ieșit echipele de pe teren la pauză, cei de la Steaua, nemulțumiți, au vociferat. Au intrat la vestiare și, când să intre și arbitrii în vestiarul lor, a apărut Gigi, cu un pistol, amenințându-l pe Toni că îl împușcă. Gigi Becali era ținut de doi bodyguarzi.

Vă dați seama că, oricât sânge rece ar fi avut Toni, nu i-a fost simplu. Nu mai era în stare să continue. Nu mai știu cine era al patrulea arbitru. Pauza a fost prelungită cu vreo șapte-opt minute, iar eu, bineînțeles, povestind totul acolo, în cabina arbitrilor, am scris și în raport.

Așteptam să fiu chemat la Comisia de Disciplină. A trecut o săptămână, două, trei… nimic. L-am sunat pe Vali Alexandru: «Băi, ce se întâmplă cu incidentul?» El mi-a răspuns: «Care incident?» Nici nu se mai găsea raportul”, a declarat oficialul Farului Constanța, potrivit Orange Sport.

Parteneri
România – Țara Galilor 2 -1 | Adrian Rus și Florinel Coman au marcat pentru tricolori
Mediafax
Ce calități și ce defecte ai, în funcție de ora exactă la care te-ai născut. Expertiza numerologului Mihai Voropchievici
Cancan.ro
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cum arată vila luxoasă în care locuiește Mirela Vaida la Snagov. Casa este amplasată lângă pădure și are piscină în curte! A investit o avere
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă supărat: – Bubulino, am aflat că ai amant!
Râzi cu lacrimi
Misterul dispariției mayașilor! De ce au fost abandonate marile orașe ale civilizației antice?
Descopera.ro
630 lei în plus la pensie pentru acești pensionari din România. Care este singura condiție
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Cum puteți juca turneul final al Campionatului Mondial de fotbal în EA SPORTS FC 26. România nu lipsește
Go4Games
Dacia Solenza II: Un SUV electric urban pentru nostalgici? Ce dotări ar putea avea și cât ar costa în 2026
Promotor.ro