Universitatea Craiova a suferit un eșec usturător pe stadionul Arcul de Triumf, unde a fost învinsă de Dinamo cu 5-1, în etapa a doua a Superligii.
La finalul meciului Dinamo – Craiova, 5-1, Filipe Coelho nu și-a menajat jucătorii și le-a transmis un mesaj clar.
Dinamo a început perfect meciul și a lovit rapid prin Alberto Soro, în minutul 8, apoi Alexandru Musi a făcut 2-0 în minutul 29.
Situația Craiovei s-a complicat și mai mult înainte de pauză, când Juraj Badelj a fost eliminat pentru un fault comis din postura de ultim apărător.
Oltenii au încercat să revină după pauză și au redus din diferență prin Steven Nsimba, în minutul 50, dar speranțele au durat puțin. Alexandru Pop a dus scorul la 3-1 în minutul 59, iar finalul a fost dezastruos pentru Craiova. Cătălin Cîrjan a marcat din penalty în minutul 76, iar Martin Pascual a închis tabela în prelungiri.
După meci, Filipe Coelho a recunoscut superioritatea dinamoviștilor și a explicat că echipa sa a pierdut controlul partidei după începutul slab.
„Nu am început jocul bine. Am luat două goluri și ne-am pierdut concentrarea. În repriza a doua am marcat gol, dar după ce au făcut ei 3-1 jocul a fost decis.
Avem lucruri la care să ne îmbunătățim. Suntem campioni, dar asta nu e de ajuns. Suporterii merită mai mult din partea noastră. Totul este despre concentrare, am lucrat la fazele fixe defensive în ultimele zile”, a spus Filipe Coelho.
Antrenorul a insistat asupra problemelor apărute la fazele fixe.
„Am luat goluri pe mingea a doua a lor. Unii jucători au avut șansa să joace acum și au evoluat bine. Nu este deloc un rezultat bun. Vom analiza jocul. Pierdem și câștigăm împreună. Unii jucători trebuie să-și ridice nivelul”, a mai declarat tehnicianul.
Coelho a fost întrebat și despre faptul că Universitatea Craiova urmează să joace împotriva lui Levski: „Dacă le-aș fi zis jucătorilor că meciul cu Dinamo e mai important decât cel cu Levski aș fi mințit. Nu aveam nevoie de un duș rece înaintea meciului cu Levski. Dinamo a fost echipa mai bună și a meritat să câștige”.