Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Cum a fost convins Jalen Blesa, atacantul din Kosovo, să semneze cu Universitatea Craiova: „A fost o alegere uşoară pentru mine”

Cum a fost convins Jalen Blesa, atacantul din Kosovo, să semneze cu Universitatea Craiova: „A fost o alegere uşoară pentru mine”

Cum a fost convins Jalen Blesa, atacantul din Kosovo, să semneze cu Universitatea Craiova: „A fost o alegere uşoară pentru mine”

Ultimul transfer al Universităţii Craiova, atacantul Jalen Blesa, a ajuns joi în Bănie, fiind prezentat de clubul condus de Mihai Rotaru. Vârful cu dublă cetăţenie, spaniolă şi americană, a fost transferat pentru 160.000 de euro de la formaţia din prima ligă din Kosovo, FC Priştina şi a semnat un contract valabil până în iunie 2027.

Jalen Blesa a marcat de 11 ori în 21 de partide în actuala stagiune pentru ocupanta locului 4 din Kosovo și a reușit să-și treacă în cont și 4 pase decisive. Jalen Blesa a împlinit recent 23 de ani, iar la Universitatea Craiova va avea numărul 24 pe echipamentul de joc.

Jalen Blesa: „Istoria acestei echipe m-a convins să semnez”

Jalen Blesa a mărturisit că oferta Universității Craiova a venit pe ultima sută de metri. Cu toate acestea, istoria și palmaresul clubului din Bănie l-au făcut pe atancat să accepte propunerea lui Mihai Rotaru și să semneze un contract până în 2027.

„Sunt foarte fericit, am ajuns la un club mare din România şi sunt nerăbdător să joc. A fost un lucru de ultim moment, pe ultima sută de metri a perioadei de mercato, dar având în vedere interesul antrenorului şi şi cât de important este acest club în România, a fost o alegere uşoară pentru mine.

M-a convins istoria acestei echipe, trofeele pe care le are, au un lot puternic şi în acest sezon, se descurcă bine şi vom încerca să luptăm pentru trofee. Campionatul din România este valoros, sper să ne calificăm în cupele europene. Am jucat în Spania şi în Anglia când eram foarte tânăr, apoi am evoluat în campionatul din Kosovo şi am ajuns acum la Craiova, unde sper să câştig trofee”, a declarat Jalen Blesa, la sosirea în Bănie.

  • Blesa a jucat în liga a 6-a din Spania, la CD Masnou, apoi a evoluat în liga a 7-a din Anglia, la Arlesey Town, iar din 2022 evoluează în Kosovo, unde a jucat la trei echipe.
  • Universitatea Craiova a reuşit transferul pe ultima sută de metri, înscriind actele de transfer cu câteva minute înaintea încheierii perioadei de mercato. Jalen Blesa este a cincea achiziţie a iernii pentru clubul condus de Mihai Rotaru, după finlandezul Pyry Soiri, hondurianul Denil Maldonado, gruzinul Anzor Mekvabishvili și slovenul Zvonimir Kozulj.
Parteneri
Ce se va întâmpla cu prețul carburanților în România de la sfârșitul lunii?!
Mediafax
Simona Halep și ,,Regele mezelurilor'', escapadă romantică la Mykonos. Fosta campioană și milionarul nu se mai ascund! Nu le stă rău deloc!
Cancan.ro
Decizia controversată care a stârnit furie într-o stațiune celebră din Italia: „Cine n-are copii sau peste 65 de ani, stă la soare”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Victoria Beckham mănâncă de 25 de ani aceeași mâncare. Dieta strictă pe care soțul ei spune că o respectă aproape fără excepție
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – Măi Bulă, soțul meu se întoarce într–o oră!
Râzi cu lacrimi
Unde a fost cea mai mare piață de sclavi din istoria omenirii?
Descopera.ro
Cresc pensiile cu 1.000 lei, de la 1 ianuarie 2027, pentru toți acești pensionari români. Cine se încadrează
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Dacia Striker, în probe pe străzile din București. Cum au reacționat oamenii când au văzut cel mai nou model Dacia
Promotor.ro