Marți, 21 aprilie, Mirel Rădoi l-a anunțat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB, după acordul bifat cu reprezentanții turcilor de la Gaziantep. La o zi distanță, antrenorul a avut parte de prezentare, iar în cadrul grupării roș-albastre a rămas o întrebare: cine-i va pregăti pe jucători?
Gigi Becali a luat legătura cu Mihai Stoica, omul său de încredere, spunându-i că are misiunea de a găsi un nou „principal”. Președintele Consiliului de Administrație de la FCSB nu a stat pe gânduri și l-a contactat pe cipriotul Elias Charalambous, plecat cu trei zile înaintea sosirii lui Mirel Rădoi pe banca actualei campioane. În timp ce ex-selecționerul era prezentat la Gaziantep, bucureștenii efectuau primul antrenament după plecarea sa. Totul a adus aminte de trecutul apropiat.
Până în luna martie, perechea Charalambous – Pintilii – ambii au plecat între timp – făcea legea la antrenamentele roș-albaștrilor. Acum, după despărțirea lui Mirel Rădoi de echipă, Lucian Filip și Alin Stoica s-au ocupat de jucători, având ajutor din partea preparatorului fizic Horea Codorean. Marius Popa a lucrat cu portarii de la FCSB.
„Roș-albaștrii au efectuat miercuri primul antrenament după victoria cu Farul Constanța (n.r. – 3-2). Jucătorii s-au pregătit cu Lucian Filip și Alin Stoica, precum și cu preparatorul fizic Horea Codorean, în timp ce portarii au revenit sub comanda lui Marius Popa”, au notat cei de la FCSB pe Facebook.
De altfel, cu o zi în urmă, chiar Mihai Stoica punea pe tapet planul pentru antrenamentul susținut miercuri: „Lucian Filip și Alin Stoica vor conduce antrenamentul de mâine, alături de Horea Codorean, preparatorul fizic, și de Marius Popa, antrenorul de portari. Am avut inspirație mare că i-am ținut”.
Cu ocazia respectivei declarații, „Meme” a scos în evidență și faptul că așteaptă un răspuns din partea lui Elias Charalambous. Cipriotul a avut un program încărcat în ultima vreme.
„L-am sunat deja pe Elias Charalambous și l-am rugat să vină să ne ajute, măcar până se termină acest sezon. Elias a fost la Di Francesco (n.r. – antrenorul lui Lecce) la antrenamente acum o săptămână, iar acum l-am găsit la Bournemouth. Va lua o hotărâre în scurt timp… Aștept decizia lui Elias. Dacă el acceptă să vină, mă liniștesc”, a mai punctat președintele Consiliului de Administrație de la FCSB.
Un alt aspect notabil? În urma plecării lui Mirel Rădoi, Gigi Becali a transmis că tânărul Matei Popa revine între buturi. Practic, Ștefan Târnovanu, portarul pe care latifundiarul nu-l mai apreciază, se întoarce pe banca de rezerve.