Adrian Mutu, critici pentru Florinel Coman, deși Răzvan Onea putea să îi rupă picioarele în Rapid – FCSB: „Prea ne văităm la orice!”

Adrian Mutu, critici pentru Florinel Coman, deși Răzvan Onea putea să îi rupă picioarele în Rapid - FCSB: „Prea ne văităm la orice!”
  • Publicat:

Adrian Mutu, antrenorul echipei Rapid București, a sărit în apărarea lui Răzvan Onea, fundașul dreapta în vârstă de 24 de ani al giuleștenilor, care l-a faultat dur pe Florinel Coman, extrema stânga în vârstă de 25 de ani de la FCSB.

Meciul dintre Rapid București și FCSB s-a disputat duminică seară, în Giulești, în cadrul etapei a cincea a play-off-ului din Superliga, iar vișiniii au învins cu scorul de 1-0, după golul marcat de către Alexandru Albu, în minutul 21.

Încă din minutul 4 al acestei întâlniri, Rapid putea rămâne în inferioritate numerică, după o intrare dură a lui Răzvan Onea asupra lui Florinel Coman. Arbitrul Horațiu Feșnic a acordat doar cartonaș galben, iar roș-albaștrii au fost revoltați și au cerut disperați cartonaș roșu pentru rapidist.

Adrian Mutu este de părere că Florinel Coman a exagerat, iar singurul reproș pe care i l-a adus elevului său, Răzvan Onea, este că a încasat cartonaș galben atât de devreme, în minutul 4.

„Prea ne văităm la orice. La Coman a fost o intrarea mai violentă a lui Onea, dar care nu a fost cu talpa, ci cu genunchiul, nu a pus în pericol integritatea fizică a lui Coman şi mă bucur că Florinel este bine. Lui Onea pot să-i spun doar să fie mai atent, a fost doar minutul 4.

La fiecare meci cer o agresivitate pozitivă, probabil fiind derby-ul, jucătorii s-au montat un pic mai mult, la fel ca cei de la FCSB atunci pe Arena Naţională”, a spus Adrian Mutu, după meci, citat de Digi Sport.

Florinel Coman, revoltat de decizia arbitrului Horațiu Feșnic

După meci, Florinel Coman a dezvăluit că a făcut injecții la pauza meciului cu Rapid, după intrarea dură a lui Răzvan Onea, din debutul partidei.

„În minutul 3 ați văzut cum am sărit trei metri? Cum vi se pare vouă? Din minutul 5 nu am putut să mai sprintez. Am făcut injecții la pauză, am luat anti-inflamator. Am vorbit cu el la pauză (n.r. cu arbitrul Horațiu Feșnic), a fost super. Sunt echipe foarte bune în play-off, cam cele mai bune care puteau intra, oricine poate bate pe oricine, e un play-off care se joacă, un egal era echitabil, părerea mea” – Florinel Coman

Dinu Gheorghe a dat de pământ cu arbitrul Horațiu Feșnic la ProSport Special

În cadrul emisiunii ProSport Special, Dinu Gheorghe, fost președinte la Rapid, l-a criticat dur pe arbitrul Horațiu Feșnic.

„Arbitraj tipic de găzdar, în a doua repriză nu au mai fost intrări dure. Găinării de arbitru. Aceste împerecheri cabină VAR – central nu sunt făcute pentru beneficiul fotbalului românesc. Nimeni nu știe cum sunt gândite delegările. Au pus arbitru FIFA, nu ai ce să le reproșezi celor de la CCA. Fac un meci bun și în zece îți vine să spargi televizorul. Arbitrajele sunt modeste, ca și nivelul fotbalului.

E clar că greșelile arbitrilor influențează în fiecare an cine ia titlul. Dacă Rapid rămânea în 10 oameni din prima repriză, era un cu totul alt joc”, a declarat Dinu Gheorghe la ProSport Special.