Acasa » Fotbal Intern » Naționala » Mircea Lucescu e noul selecționer al României! FRF a făcut anunțul aşteptat de o țară întreagă

Mircea Lucescu e noul selecționer al României! FRF a făcut anunțul aşteptat de o țară întreagă

Florentin Dincă
Mircea Lucescu e noul selecționer al României! FRF a făcut anunțul aşteptat de o țară întreagă
Foto: Sport Pictures

Mircea Lucescu, în vârstă de 79 de ani, este noul selecționer al României, după negocieri maraton de trei ore și jumătate cu președintele FRF, Răzvan Burleanu.

Prezentarea oficială a reputatului tehnician ca noul selecționer al primei reprezentative a României va avea loc marți, de la ora 11:30, în cadrul unei conferințe de presă organizată la Casa Fotbalului.

Mircea Lucescu, noul selecționer al României! FRFa făcut anunțul aşteptat de toții fanii echipei naționale

După lungi negocieri cu Răzvan Burleanu, Mircea Lucescu a acceptat până la urmă să devină noul selecționer al României. Prezentarea oficială a lui Il Luce ca noul selecționer al reprezentativei tricolore va avea loc marți, de la ora 11:30, în cadrul unei conferințe de presă organizatăla Casa Fotbalului.

„Reprezentanții mass-media sunt invitați marți, 6 august, începând cu ora 11:30, la Casa Fotbalului, pentru o conferință de presă. La evenimentul ce va avea loc de la ora 11:30, în sala „Nicolae Dobrin”, vor participa președintele FRF, Răzvan Burleanu, directorul tehnic al FRF, Mihai Stoichiță, și domnul Mircea Lucescu”, se arată într-un comunicat postat de către FRF pe site-ul oficial.

Il Luce împarte podiumul cu Sir Alex Ferguson și Pep Guardiola

Mircea Lucescu este al treilea cel mai titrat antrenor din istoria fotbalului. Antrenorul român a adunat 35 de trofee în palmares și se află în urma lui Pep Guardiola, tehnicianul celor de la Manchester City, care are 39 de trofee, și a lui Sir Alex Ferguson, care a reușit să-și pună în vitrină 49 de trofee, cele mai multe dintre ele cu Manchester United (38 de trofee).

În cariera sa, Mircea Lucescu a antrenat echipa națională a Turciei, Zenit, Șahtior Donețk, Dinamo Kiev, Beșiktaș, Galatasaray, Rapid, Inter Milano, Reggiana, Brescia, Pisa, Dinamo, echipa națională a României și Corvinul Hunedoara.

 

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Ce-și amintesc legendele tenisului mondial despre „nebuniile” lui Năstase: „Era insuportabil. Oamenii veneau să-l vadă ca să-l fluiere”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
3x3-4x2=? Cum a răspuns Gabi Tamaș la întrebarea profesoarei Loredana de la Survivor. Tu știi cât face?
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro