LIVE BLOG | Preliminariile EURO 2020: Norvegia - România 2-2. Mult noroc, puţin fotbal. Cum arată clasamentul grupei în timp real

7 iun 2019 32783 afişări Nationala
  • România are 3 puncte după primele două etape. Rezultate: 1-2 cu Suedia şi 4-1 cu Insulele Feroe
  • La EURO 2020 se califică numai primele două clasate din fiecare grupă.

Preliminariile EURO 2020: Norvegia - România 2-2 (Elyounoussi 56, Ødegaard 70 / Keşeru 76, 90+2)
Arbitru: Serghei Karasev. Asistenţi: Anton Averianov şi Aleksei Lunev. Rezervă: Vitali Meshkov (Rusia)
Stadion: Ullevaal Stadion

Norvegia: Grytebust - Elabdellaoui (cpt.), Nordtveit, Ajer, Aleesami - Ødegaard, Selnæs, Berges, Henriksen - King, T. Elyounoussi (Kamara 77)
Rezerve: A. Hansen, Rossbach - Strandberg, Rosted, Johansen, Kamara, Elyounoussi, Midtsjø, Svensson, Meling, Johnsen, Daehli
Selecţioner: Lars Lagerbäck

România: Tătăruşanu - Chipciu, Săpunaru (cpt.), D. Grigores, Toşca - Deac, Stanciu (Maxim 71), P. Antons, Grozav (I. Hagi 60) - Keşeru, Puşcaş (Ţucudean 60)
Rezerve: I. Radu, S. Lung - R. Benzar, I. Cristea, T. Băluţă, D. Nistor, Bancu, Nedelcearu, Rotariu

6. Insulele Feroe - 0p.

Minutul 90+3: Final de meci! România scoate cu mult noroc un punct la Oslo, dar EURO 2020 e foarte departe. Cum un asemenea joc, e greu de crezut că putem devansa Suedia sau Spania.

Minutul 90+2: GOOOL Keşeru! România egalează în prelungiri, când nimeni nu se mai aştepta. Keşeru înscrie după un carambol şi România rămâne în cărţi pentru EURO 2020.

Minutul 82: Tătăruşanu e la post! Cu patru adversari în spate, Ødegaard a rezistat duelului şi a găsit o pasă excelentă pentru Elyounoussi, care însă l-a luat la ţintă pe portarul nostru. Rămâne 2-1, graţie lui "Tătă".

Minutul 76: GOOOL România! Dragoş Grigore a recentrat în şase metri, după o lovitură de colţ, iar Keşeru a împins balonul în plasă pentru 2-1. Revenim pe tabelă şi sperăm într-o remiză miraculoasă.

Minutul 70: GOL Norvegia! Ødegaard a scăpat singur cu Tătăruşanu şi a înscris pentru 2-0. King s-a distrat cu apărarea noastră, iar puştiul deţinut de Real Madrid a sprintat spre zona lăsată liberă de Toşca. Ødegaard a scăpat singur cu Tătăruaşanu şi a înscris pentru 2-0.

Minutul 65: Arătăm altfel după schimbările lui Contra. Ianis i-a păcălit pe băieţii lui Lagerback, mingea a ajuns în şase metri, iar Keşeru a încercat să-l învingă pe Grytebust cu un şut la colţul scurt. Portarul gazdelor a prins în doi timpi, iar scorul rămâne 1-0. Jucăm altceva după intrările lui Ţucuden şi Ianis, dar astfel putem să-l întrebăm pe Cosmin Contra: Ce a căutat decarul Grozav pe teren timp de 60 de minute?

Minutul 60: Contra mută! Intră Ianis Hagi şi George Ţucudean, iese Grozav şi Puşcaş.

Minutul 56: GOL Norvegia! Elyounoussi a deschis scorul. Paul Anton a comis o gafă incredibilă la acest nivel, încercând să preia mingea într-un mod mai rar întâlnit. Norvegienii au recuperat, au declanşat contraatacul, iar Elyounoussi a împins mingea în plasă, după un şut deviat. Tătăruşanu a fost păcălit în primă fază, a încercat să revină, dar Elyounoussi a apărut şi a trimis în plasă pentru 1-0.

Minutul 55: Prima noastră ocazie cu adevărat importantă. Keşeru a şutat de la 20 de metri, a căutat colţul scurt, dar Grytebust a plonjat şi a respins în ultimul moment.

Minutul 46: S-a reluat partida. Nu s-au efectuat modificări la pauză.

Minutul 45: Pauză în Norvegia. 0-0 după 45 de minute. Suntem la pământ, nordicii au dominat autoritar prima parte. Chipciu şi Tătăruşanu au fost cei mai buni jucători din teren, la fel cum s-a întâmplat şi în ultimele partide ale echipei naţionale.

Rezultatele Grupei F la pauză: Norvegia - România 0-0 / Suedia - Malta 1-0 / Insulele Feroe - Spania 1-3

Minutul 36: Primul corner al nostru, a doua minge trimisă pe poartă. Grozav a căutat vinclul de la 16 metri, cu o lovitură de cap, însă nu a imprimat suficienţă forţă balonului, astfel că portarul Grytebust a reţinut fără probleme.

Minutul 34: Tătăruşanu ne ţine în viaţă. King a scăpat singur cu portarul nostru, după o fază în care fundaşii lui Contra au cerut ofsaid, dar "Tătă" a intrevenit excelent. King a încercat să-l dribleze pe Tătăruşanu, însă portarul lui Nantes a intuit foarte bine şi a cules mingea de la picioarele atacantului din Premier League. Rămâne 0-0, dar defensiva noastră se prezintă lamentabil.

Minutul 30:Am avut nevoie de jumătate de oră până să trimitem pe spaţiul porţii. Chipciu a recuperat excelent în faţa lui King, a declanşat contraatacul, iar faza s-a încheiat cu o centrare pentru Puşcaş, care a trimis slab de la 11 metri. Mingea s-a dus direct pe centrul porţii, iar Grytebust a prins fără probleme. Rămâne 0-0.

Minutul 19: Apără Tătăruşanu! Henriksen a şutat de la 18 metri, dar Tătăruşanu a plonjat şi a respins în lateral. Rămâne 0--0, dar Norvegia domină categoric. Tricolorii sunt înghesuiţi în propria jumătate.

Minutul 17: O nouă şansă pentru Norvegia. King a scăpat în partea dreaptă, a şutat în cros, dar mingea a trecut pe lângă poarta apărată de Tătăruşanu.

Minutul 11: Ocazie Norvegia! Nordicii leagă o acţiune de atac, Odegaard inventează o pasă filtrantă pentru Elyounousi, acesta scapă în dreapta, în interiorul careului, încearcă o centrare, dar Tătăruşanu se opune. Nu reuşeşte să reţină, apoi norvegienii recuperează, dar în cele din urmă pericolul este îndepărtat.

Minutul 5: Gol Spania! Ibericii marchează în Feroe, prin Sergio Ramos, astfel că revin la şefia Grupei F.

Minutul 2: Gol Suedia! Quaison a deschis scorul la prima ocazie a nordicilor în partida cu Malta. La acest scor, Suedia egalează Spania în fruntea Grupei F, ambele având 7 puncte.

Minutul 1: A început meciul de la Oslo! România joacă cu două vârfuri în această seară, aşa cum s-a întâmplat în a doua repriză din Suedia.

20:35 FRF a confirmat echipa de start! Puşcaş şi Keşeru joacă în atac, Grozav şi Anton, favoriţii lui Contra, sunt titulari, iar defensiva este una inedită.

19:11 Jucăm în galben. Gazdele vor evolua în echipamentul roşu, cel tradiţional, iar băieţii lui Contra în echipamentul galben.

18:00Contra joacă în 4-4-2.Conform Telekom Sport, aceasta ar urma să fie echipa de start din această seară: Tătăruşanu - Chipciu, Grigore, Săpunaru, Toşca - Deac, Stanciu, P. Anton, Grozav - Keşeru, Puşcaş.

17:50 Aşa arată gazonul de la Oslo. Ne aşteaptă un meci extrem de complicat în această seară, contra echipei pe care nordicii o consideră "Generaţia de Aur" a ţării. Până la 21:45 vă invităm să citiţi un interviu acordat de selecţionerul Norvegiei, Lars Lagerback, pentru ProSport. Îl găsiţi AICI.

UPDATE Planul lui Cosmin Contra a fost dat peste cap. Răzvan Marin s-a accidentat - detalii aici!

Norvegia este o nucă tare, dar nu un adversar de netrecut. Este de aceeaşi categorie valorică cu noi, chiar dacă în clasamentul FIFA noi suntem situaţi pe locul 25, iar adversara noastră pe 50. Şi ea a făcut parte tot din categoria C a Ligii Naţiunilor UEFA, unde ca şi noi, s-a clasat pe locul 2 în seria sa. Anul 2000 a fost ultimul care a consemnat o participare a sa la un turneu final de anvergură, acel Euro organizat în premieră de două ţări, Belgia şi Olanda.

Aşadar, de aproape două decenii se află departe de lumea bună a fotbalului. Singurele sale realizări au fost pâlpâirile din cupele europene ale lui Rosenborg BK şi faptul că jucătorii săi au avut destulă căutare în campionatele puternice, mai ales în Anglia.
De 11 ori ne-am întâlnit până acum cu norvegienii, de patru ori având miză aceste partide. Prima oară, în preliminariile pentru CM 1982 din Spania. Atunci le-am luat trei din totalul de patru puncte (pe-atunci se dădeau doar 2 puncte pentru victorie), dar egalul de la Oslo a fost considerat mai degrabă un eşec, mizându-se să ne întoarcem cu o victorie din nord. Apoi, în meciul de la Bucureşti, am izbutit o victorie cu forcepsul, datorată unui şut inspirat a lui Ţicleanu. Finalmente nu ne-am calificat, poate şi din cauza acelui punct pierdut la Oslo. A doua oară am fost parteneri de grupă în preliminariile pentru Euro 2004 din Portugalia. De această dată a fost rândul lor să ne bată şi să facem apoi egal. În ambele meciuri însă am fost dezavantajaţi de două arbitraje răuvoitoare, la Bucureşti de rusul Valentin Ivanov, iar la Oslo de slovacul Ľuboš Micheľ. Dacă am fi avut parte de arbitraje corecte, situaţia ar fi fost exact inversă, la noi am fi făcut egal, iar la ei am fi învins şi astfel cu cele 4 puncte ne-am fi calificat fără probleme. Aşa însă, am ratat nu doar calificarea, ci şi barajul. În concluzie, cu norvegienii în grupă nu ne merge prea bine. Nu se califică nici ei, dar nici noi.

NORVEGIA
Portari:
Sten GRYTEBUST, n. 25.10.1989 (OB Odense / Danemarca 1, 4/0)
André HANSEN, n. 17.12.1989 (Rosenborg BK, 3/0)
Sondre Løvseth ROSSBACH, n. 07.02.1996 (Odds BK / Norvegia 1, 0/0)
Fundaşi:
Kristoffer Vassbakk AJER, n. 17.04.1998 (Celtic FC / Scoţia 1, 8/0)
Haitam ALEESAMI, n.31.07.1991 (US Città di Palermo / Italia 2, 21/0)
Omar ELABDELLAOUI, 05.12.1991 (Olympiakos Pireus / Grecia 1, 36/0)
Martin LINNES, n. 20.09.1991 (Galatasaray SK / Turcia 1, 23/1)
Birger Solberg MELING, n. 17.12.1994 (Rosenborg BK, 10/0)
Håvard NORDTVEIT, n. 21.06.1990 (Fulham FC / Anglia 1, 47/2)
Sigurd ROSTED, n. 22.07.1994 (KAA Gent / Belgia 1, 5/1)
Ken Remi Stefan STRANDBERG, n. 25.07.1990 (FC Ural Ekaterinburg / Rusia 1, 10/0)
Jonas SVENSSON, n.06.03.1993 (AZ Alkmaar / Olanda 1, 16/0)
Mijlocaşi:
Sander Bolin BERGE, n. 14.02.1998 (KRC Genk / Belgia 1, 12/0)
Mats Møller DÆHLI, n. 02.03.1995 (FC St. Pauli / Germania 2, 21/1)
Mohamed Amine ELYOUNOUSSI, n. 04.08.1994 (Southampton FC / Anglia 1, 25/5)
Tarik ELYOUNOUSSI, n. 23.02.1988 (AIK / Suedia 1, 51/8)
Markus HENRIKSEN, n. 25.07.1992  (Hull City / Anglia 2, 45/3)
Stefan Marius JOHANSEN, n. 08.01.1991 (West Bromwich Albion / Anglia 2, 47/5)
Fredrik MIDTSJØ, n. 11.08.1993 (AZ Alkmaar / Olanda 1, 3/0)
Ole Kristian SELNÆS, n. 07.07.1994 (Shenzhen FC / China 1, 25/2)
Martin ØDEGAARD, n. 17.12.1998 (SBV Vitesse / Olanda 1, 16/0)
Atacanţi:
Bjørn Maars JOHNSEN, n. 06.11.1991 (AZ Alkmaar / Olanda 1, 12/3)
Ola Williams KAMARA, n. 15.10.1989 (Shenzhen FC / China 1, 15/7)
Joshua Christian Kojo KING, n. 15.01.1992 (Bournemouth AFC / Anglia 1, 39/14)
Selecţioner:
Lars Edvin LAGERBÄCK, n. 16.07.1948 (bilanţ cu Novegia: 21. 11. 4. 6. 33-23)

ROMÂNIA
Portari:
Silviu LUNG jr., n. 04.06.1989 (Kayserispor K / Turcia 1, 3/0)
Ionuţ Andrei RADU, n. 28.05.1997 (Genoa CFC / Italia 1, 0/0)
Anton Ciprian TĂTĂRUŞANU, n. 09.20.1986 (FC Nantes / Franţa 1, 60/0)
Fundaşi:
Nicuşor Silviu BANCU, n. 18.09.1992 (U Craiova 1948 CS, 9/0)
Romario BENZAR, n. 26.03.1992 (FCSB, 15/0)
Iulian Lucian CRISTEA, n. 17.07.1994 (FCSB, 0/0)
Dragoş GRIGORE, n. 07.09.1986 (PFC Ludogoreţ Razgrad / Bulgaria 1, 35/0)
Ionuţ NEDELCEARU, n. 25.04.1996 (FC Ufa / Ryusia 1, 3/0)
Cristian Ionuţ SĂPUNARU, n. 05.04.1984 (Kayserispor K / Turcia 1, 34/0)
Alin Dorel TOŞCA, n. 14.02.1992 (PAOK / Grecia 1, 15/0)
Mijlocaşi:
Paul Viorel ANTON, n. 10.05.1991 (Krîlia Sovetov Samara / Rusia 1, 8/0)
Tudor Cristian BĂLUŢĂ, n. 27.03.1999 (FC Viitorul Constanţa, 4/0)
Alexandru Mihăiţă CHIPCIU, n. 18.05.1989 (AC Sparta Praha / Cehia 1, 44/5)
Ciprian Ioan DEAC, n. 16.02.1986 (FC CFR 1907 Cluj, 19/4)
Gheorghe Teodor GROZAV, n. 29.09.1990 (Kisvárda FC / Ungaria 1, 27/5)
Ianis HAGI, n. 22.10.1998 (FC Viitorul Constanţa, 3/0)
Dennis MAN, n. 26.08.1998 (FCSB, 3/0)
Răzvan Gabriel MARIN, n. 23.05.1996 (R Standard C Liège / Belgia 1, 16/1)
Alexandru Iulian MAXIM, n. 08.07.1990 (1.FSV Mainz / Germania 1, 35/5)
Dan Nicolae NISTOR, n.  06.05.1988 (FC Dinamo 1948 Bucureşti, 2/0)
Dorin ROTARIU, n. 29.07.1995 (FK Astana / Kazahstan 1, 9/1)
Nicolae Claudiu STANCIU, n. 07.05.1993 (Al-Ahli Jeddah / Arabia Saudită 1, 30/10)
Atacanţi:
Claudiu Andrei KEŞERÜ, n. 02.12.1986 (PFC Ludogoreţ Razgrad / Bulgaria 1, 31/10)
George Alexandru PUŞCAŞ, n. 08.04.1996 (US Città di Palermo / Italia 2, 6/2)
Marius George ŢUCUDEAN, n.  30.04.1991 (FC CFR 1907 Cluj, 9/3)
Cosmin Marius CONTRA, n. 15.12.1975, (bilanţ cu România, 16. 10. 4. 2. 27-14)

MECIUL 698
Meciul cu Norvegia va fi al 698-lea din palmaresul echipei naţionale. Bilanţul la zi se prezintă astfel: 310 victorii, 179 egaluri, 208 înfrângeri, 1148-885 golaveraj

Cele 11 directe
12.06.1955 Oslo: NORVEGIA – ROMÂNIA 0-1 (0-1) amical
Stadion: Ullevaal. Spectatori: 25.000. Marcator: Ozon (15). Arbitru: Karni (Finlanda).
NORVEGIA: Aronsen – Bakker, Boye Karlsen, Legernes / cpt, Svenssen – Bergersen, Hennum – O.Ødegaard, Kotte, H.Johannessen, Kure. Antr. Willibald Hahn.
ROMÂNIA: Birtaşu – Pahonţu, Apolzan, Szökö – Călinoiu, Peretz – Tătaru I, Petschowski / cpt, Ozon, N.Georgescu, Suru. Antr. Gică Popescu.
28.06.1956 Bucureşti: ROMÂNIA – NORVEGIA 2-0 (2-0) amical
Stadion: „23 August”. Spectatori: 60.000. Marcatori: Zaharia (36), Z.Dávid (44). Arbitru: Nedelkovski (Iugoslavia).
ROMÂNIA: C.Toma (53 Voinescu) – Neacşu, Androvits / cpt, V.Soare – Onisie, Bóné – Zaharia, Constantin (77 N.Georgescu), Olaru, Zavoda I, Z.Dávid (70 Tătaru I). Antr. Gică Popescu.
NORVEGIA: Asb.Hansen – Bakker (78 R.Kristiansen), Falch, Svenssen / cpt (46 Boye Karlsen) – Legernes, Hernes – Kotte, Dybwad, Sandengen, Tideman, T.Nilsen (54 W.Olsen). Antr. Denis Ronald Lewin.
24.09.1980 Oslo: NORVEGIA – ROMÂNIA 1-1 (1-1) prel.CM
Stadion: Ullevaal. Spectatori: 25.000. Marcatori: Hareide (22) – Iordănescu (10). Arbitru: Kirschen (RDG).
NORVEGIA: T.Jacobsen – B.Berntsen, Kordahl, E.J.Aas, Grøndalen – Ottesen, Dokken, Hareide – Larsen-Økland, P.Jacobsen, H.Thoresen / cpt. Antr. Tor Roste Fossen.
ROMÂNIA: V.Iordache – Negrilă, Ştefănescu / cpt (75 Al.Nicolae), Sameş, Munteanu II – Ţicleanu (69 Balaci), Beldeanu, Iordănescu – Crişan, Cămătaru, M.Răducanu. Antr. Valentin Stănescu.
03.06.1981 Bucureşti: ROMÂNIA – NORVEGIA 1-0 (0-0) prel.CM
Stadion: „23 August”. Spectatori: 50.000. Marcator: Ţicleanu (67). Arbitru: Göksel (Turcia).
ROMÂNIA: Cr.Gheorghe – Negrilă, Ştefănescu / cpt, Sameş, Munteanu II – Ţicleanu, Beldeanu, Balaci (63 Ţălnar) – Crişan, Cămătaru (89 M.Sandu), M.Răducanu. Antr. Valentin Stănescu.
NORVEGIA: Amundsen – Trond Pedersen, Kordahl, E.J.Aas / cpt, Grøndalen – J.Hansen, Giske (75 Brandhaug), S.Mathisen – B.Berntsen, Larsen-Økland (43 Davidsen), Dokken. Antr. Tor Roste Fossen.
10.08.1983 Oslo: NORVEGIA – ROMÂNIA 0-0 amical
Stadion: Ullevaal. Spectatori: 8.533. Arbitru: U.Eriksson (Suedia). C.R.: Ştefănescu (84).
NORVEGIA: Thorstvedt (46 T.Jacobsen) – Solér (29 Erlandsen), Kojedal, Hareide (55 Refvik), Grøndalen – Fjælberg, Giske, Davidsen – Dokken, P.Jacobsen, H.Thoresen / cpt (16 Kollshaugen). Antr. Thor Roste Fossen.
ROMÂNIA: S.Lung – Rednic, G.Iorgulescu, Ştefănescu / cpt, Văetuş – Movilă, Bölöni, Klein, Hagi – Gabor (84 Iovan), Coraş (89 Bărbulescu). Antr. Mircea Lucescu.
04.06.1986 Bucureşti: ROMÂNIA – NORVEGIA 3-1 (2-0) amical
Stadion: „23 August”. Spectatori: 25.000. Marcatori: Piţurcă (20p, 36), Mateuţ (90) – Sundby (65p). Arbitru: Ashkenazi (Israel).
ROMÂNIA: Moraru (46 S.Lung) – Iovan, Bumbescu (46 Al.Nicolae), Belodedici (67 Movilă), Ungureanu – Rednic / cpt (46 G.Balint), T.Stoica (58 Mateuţ), Bölöni, Klein – Lăcătuş, Piţurcă. Antr. Mircea Lucescu.
NORVEGIA: Thortvedt (46 By Rise) – H.Hansen, Kojedal, Sollied, Møller (46 Egil Johansen) – Davidsen, Hareide / cpt, Osvold, Brandhaug (76 Sørloth) – Larsen-Økland, Sundby. Antr. Tor Roste Fossen.
20.08.1986 Oslo: NORVEGIA – ROMÂNIA 2-2 (0-2) amical
Stadion: Ullevaal. Spectatori: 6.000. Marcatori: Larsen-Økland (60, 66) – Osvold (25a), Gh.Hagi (35). Arbitru: Galler (Elveţia).
NORVEGIA: By Rise – H.Hansen, Sollied, Ahlsen, Mordt – Skogheim (46 E.J.Aas), Osvold (80 Brandhaug), Solér – Larsen-Økland / cpt, Sundby, Egil Johansen (46 Seland). Antr. Tor Roste Fossen.
ROMÂNIA: Moraru (46 S.Lung) – Rednic, Belodedici, Bumbescu (46 Al.Nicolae), Ungureanu – Mateuţ, Bölöni, Klein / cpt, Hagi – Cămătaru (66 Damaschin), Piţurcă (46 Lăcătuş). Antr. Mircea Lucescu şi Emerich Jenei.
23.05.1991 Oslo: NORVEGIA – ROMÂNIA 1-0 (1-0) amical
Stadion: Ullevaal. Spectatori: 4.379. Marcator: Fjørtoft (26). Arbitru: Hill (Anglia).
NORVEGIA: Thorstvedt – Lydersen, Ahlsen, Bratseth / cpt, Tore Pedersen – E.Pedersen (64 Ingebrigtsen), Bohinen, Leonhardsen, Løken (84 Dahlum) – J.I.Jakobsen, Sørloth (25 Fjørtoft). Antr. Egil Olsen.
ROMÂNIA: Prunea – D.Petrescu, Săndoi, Rednic / cpt, N.Zanfir, D.Munteanu – Timofte II, Vlaicu, P.Badea (54 Moga) – Damaschin (61 Kádár), Hanganu (82 T.Cristea). Antr. Mircea Rădulescu.
19.08.1998 Oslo: NORVEGIA – ROMÂNIA 0-0 amical
Stadion: Ullevaal. Spectatori: 10.000. Arbitru: Clark (Scoţia).
NORVEGIA: Grodås / cpt – Heggem, R.Johnsen, Hoftun, Bjørnebye – R.Strand (58 Rudi), H.Flo (46 J.Flo), Rekdal (82 Leonhardsen), Solbakken, Solskjær (68 Brattbakk) – T.A.Flo. Antr. Nils Johan Semb.
ROMÂNIA: Stelea – D.Petrescu, Bătrînu, Gh.Popescu / cpt, Filipescu – Fl.Petre (49 Sabău), Gâlcă (48 I.Lupescu), Căt.Munteanu (76 D.Şerban), D.Munteanu – V.Moldovan, Ad.Ilie. Antr. Victor Piţurcă.
12.10.2002 Bucureşti: ROMÂNIA – NORVEGIA 0-1 (0-0) prel.CE
Stadion: Steaua. Spectatori: 21.000. Marcator: S.Iversen (84). Arbitru: V.Ivanov (Rusia).
ROMÂNIA: Vintilă – Rădoi, Gh.Popescu / cpt, Chivu – Contra, Codrea, Mutu, D.Munteanu (86 Pancu), Raţ – I.Ganea (66 M.Niculae), V.Moldovan (66 Ad.Ilie). Antr. Anghel Iordănescu.
NORVEGIA: Myhre – Basma, H.Berg / cpt, Lundekvam, Bergdølmo – S.Iversen, Trond Andersen, E.Bakke, J.A.Riise – Solskjær (89 Rushfeldt), Carew (78 Leonhardsen). Antr. Nils Johan Semb.
11.06.2003 Oslo: NORVEGIA – ROMÂNIA 1-1 (0-0) prel.CE
Stadion: Ullevaal. Spectatori: 20.000. Marcatori: Solskjær (77p) – I.Ganea (64). Arbitru: Michel (Slovacia).
NORVEGIA: F.Olsen – Basma, H.Berg / cpt (85 Lundekvam), R.Johnsen, Bergdølmo – F.Johnsen (70 T.A.Flo), E.Bakke, Trond Andersen, J.A.Riise – Solskjær, Carew (80 S.Iversen). Antr. Nils Johan Semb.
ROMÂNIA: Lobonţ – Contra, Iencsi, Chivu / cpt, Raţ – Pancu (85 Bratu), Rădoi, Şoavă, Ad.Ilie (46 A.Stoica) – Mutu, I.Ganea. Antr. Anghel Iordănescu.
Bilanţ: 11 partide, 4 victorii România, 2 victorii Norvegia, 5 egaluri, 11-7 golaveraj

Ne cunoaştem bine cu Karasev
Brigada care va conduce meciul cu Norvegia va fi una din Rusia, cu Serghei Karasev la centru, Anton Averianov şi Aleksei Lunev ca asistenţi şi Vitali Meşkov ca rezervă. Va fi al 3-lea meci al României arbitrat de Karasev. Precedentele două au fost: Luxemburg – România 0-2 (pe 02.09.2011, la Luxembourg, prel.CE) şi Elveţia – România 1-1 (pe 15.06.2016, la Paris, t.f. al CE). De asemenea, a mai avut 5 intersecţii cu fotbalul românesc, în cupele europene: 20.11.2012, CFR Cluj – SC Braga 3-1 C1; 08.08.2012, SC Vaslui – Fenerbahçe 1-4 C1; 07.03.2013, Steaua – Chelsea 1-0 C3; 22.08.2013, Swansea City – Petrolul 5-1 C3; 28.08.2014, Astra – Lyon 0-1 C3. Aşadar, se poate spune că ne cunoaştem destul de bine cu el şi nu a rămas în memoria noastră cu vreo decizie supărătoare.
De altfel, bilanţul naţionalei cu arbitrii din Rusia la centru este unul foarte favorabil, având 6 victorii, 3 egaluri şi 1 înfrângere. Această unică înfrângere însă s-a petrecut tocmai într-un meci cu Norvegia, la 12.10.2002, pe un stadion Steaua mocirlos, scor 0-1, când arbitrul Valentin Ivanov a defavorizat flagrant reprezentativa noastră, el spre deosebire de Karasev, rămânând în memoria negativă a fotbalului românesc.
Serghei Ghennadievici Karasev s-a născut pe 12.06.1979 (curând va schimba prefixul), la Moscova, devenind din 2010 purtător al ecusonului FIFA. A condus meciuri la ultimele turnee finale de CM şi CE. Este un mare pasionat de heavy metal, formaţia sa preferată fiind Slayer. Are prenumele şi numele identice cu cele ale unui cunoscut baschetbalist rus, Serghei Vasilievici Karasev.
Meciuri inter-ţări conduse de el (în afara celor 3 ale României, pomenite mai sus):
20.11.2018; Guimarães: PORTUGALIA – POLONIA 1-1 (1-0) Liga Naţiunilor UEFA Liga A

# A jucat primul meci la 12.07.1908, Suedia – Norvegia 11-3
# Cea mai mare diferenţă de scor cu care a câştigat: 28.06.1946, Norvegia – Finlanda 12-0
# Cea mai mare diferenţă de scor la care a pierdut: 07.10.1917, Danemarca – Norvegia 12-0
# Porecla: Løvene (în traducere, leii)
# Fotbalistul cu cele mai multe meciuri: John Arne Riise, 110 (2000-2013)
# Fotbalistul cu cele mai multe goluri: Jørgen Juve, 33 (1928-1937)
# Selecţionerul care a stat cel mai mult: Egil Olsen, 136 jocuri (1990-1998 şi 2009-2013)
# Stadionul principal pe care joacă pe teren propriu: Ullevaal din Oslo (fondat în 1926, 28.000 locuri, 105mx68m dimensiuni)
# Cel mai bun loc în clasamentul FIFA: 6 (iunie 2000)
# Cel mai slab loc în clasamentul FIFA: 91 (iunie 1976)
# A participat la 3 turnee finale de CM (1938, 1994, 1998) şi 1 de CE (2000)
# A cucerit bronzul olimpic la JO 1936 de la Berlin

Cele două meciuri ale Norvegiei din acest an
23.03; Valencia: SPANIA - NORVEGIA 2-1 (1-0) prel.CE
Spectatori: 39.752. Marcatori: Rodrigo (16), Sergio Ramos (71p) – King (65p). Arbitru: Treimanis (Letonia). C.G.: Dani Ceballos, Iñigo Martinez – Ajer, T.Elyounoussi, S.Johansen, B.Johnsen.
NORVEGIA: Jarstein – Elabdellaoui, Nordtveit, Ajer, Aleesami – Ødegaard (56 M.Elyounoussi), M.Henriksen, Selnæs, S.Johansen (77 Kamara) – T.Elynounoussi (55 B.Johnsen), King. Antr. Lars Edvin Lagerbäck.
26.03; Oslo: NORVEGIA – SUEDIA 3-3 (1-0) prel.CE
Spectatori: 23.459. Marcatori: B.Johnsen (41), King (59), Kamara (90+7) – Claesson (70), Nordtveit (86a), Quaison (90+1). Arbitru: Rocchi (Italia). C.G.: Selnæs, Nordtveit, B.Johnsen, Ajer – K.Olsson, Claesson, Helander.
NORVEGIA: Jarstein – Elabdellaoui, Nordtveit, Ajer, Aleesami – Ødegaard, Selnæs, M.Henriksen, M.Elyounoussi (72 Kamara) – B.Johnsen (88 A.Sørloth), King. Antr. Lars Edvin Lagerbäck.

Şi Norvegia este o reprezentativă multietnică
Ca şi alte reprezentative din occident, ale căror ţări şi-au deschis aproape nemăsurat porţile imigraţiei, şi cea a Norvegiei are în componenţă mai mulţi fotbalişti cu origini de dincolo de graniţe. Oprindu-ne doar la lotul selecţionat pentru partida cu România, 8 dintre jucători se află într-o asemenea situaţie, cei mai mulţi dintre aceştia fiind chiar titulari. Dacă Svensson e mai de-al casei, având origini suedeze, ceilalţi 7 provin din Africa. Majoritatea provine din părinţi marocani, precum Elabdellaoui, Aleesami şi fraţii Elyounoussi. De asemenea, Kamara are părinţii sierraleonezi. Grytebust are mama liberiancă, King are tată gambian, iar B.Johnsen are mama afro-americancă din SUA.
Cunoscutul John Carew (din tată gambian şi mamă norvegiancă), care ne-a făcut nouă atâtea probleme, a fost primul jucător de culoare din naţionala Norvegiei, el debutând la 18.11.1998. De-atunci, reprezentativa nordică a avut o mulţime de jucători provenind din imigranţi, unii chiar din zone foarte exotice, precum Christer George care are mama din Trinidad-Tobago, Thomas Pereira cu părinţi indieni sau Tran Hai Ngoc cu părinţi vietnamezi.

Lars Edvin Lagerbäck, o cheie franceză a nordului Europei
Selecţioner actual al Norvegiei, Lars Edvin Lagerbäck, este un personaj foarte interesant. Se află la a 4-a sa echipă naţională din carieră, a 3-a din nordul extrem Europei. Mai întâi, în ţara sa natală, Suedia, după ce s-a ocupat mai întâi de selecţionata U21, de cea secundă, a fost ales ca secund la echipa mare de Tommy Söderberg. După doi ani, în 2000, a fost promovat ca principal, devenind o conducere tehnică bicefală alături de Söderberg, până în 2004, când a rămas singur. Împreună cu partenerul său au calificat echipa ţării lor la trei turnee finale, Euro 2000 şi 2004 (când a atins sferturile de finală) şi CM 2002. Iar singur a mai dus-o la CM 2006 şi Euro 2008. Vrând probabil să vadă cum este şi prin ţările calde, a ales Nigeria în 2010, pentru a ghidona această naţională la turneul final al CM din Africa de Sud, din 2010. N-a rupt inima târgului, aşa că a stat doar 5 luni. S-a întors în nord, în Islanda, preluând la finele lui 2011 această reprezentativă care nu se putea lăuda cu mai nimic. Preluând modelul din Suedia, cu conducerea tehnică bicefală, l-a avansat principal pe secundul său, autohtonul Heimir Hallgrimsson, pentru ca apoi să-l lase gata copt în post după plecarea sa. Cei doi aveau să realizeze o performanţă istorică, calificarea la un turneu final în premieră, Euro 2016, lăsând-o acasă pe Olanda! Iar în Franţa a realizat rezultate incredibile, învingând Anglia şi Austria, făcând egal cu Portugalia şi Ungaria, abia în sferturile de finală suportând singura înfrângere, în faţa ţării gazdă.
Iar dela 1 februarie 2017, a primit o nouă provocare nordică, Norvegia. Deocamdată, aici nu a reuşit vreo minune.