Selecționerul Canadei, Jesse Marsch (51 de ani), a avut o reacție fabuloasă la adresa Mircea Lucescu (80 de ani), chiar înainte de amicalul România – Canada, de vineri, 5 septembrie, ora 21.00, de pe Arena Națională.
Dacă pentru Canada o victorie în fața „tricolorilor” reprezintă întreruperea unei serii nefaste pe continentul european, pentru echipa antrenată de Mircea Lucescu este ultimul test înaintea meciurilor contând pentru preliminariile CM 2026. Prima partidă oficială este cea cu Cipru, în deplasare, de pe 9 septembrie. În tur, România s-a impus cu 2-0, iar Dennis Man a fost „omul meciului”.
România și Canada se întâlnesc într-un meci amical, iar chiar înaintea acestuia selecționerul Jesse Marsch a avut o reacție fabuloasă la adresa lui Mircea Lucescu, cel mai în vârstă antrenor pe care „tricolorii” l-au avut vreodată.
„Wow. Eu nu vreau să mai antrenez când voi avea 80 de ani (n.r. râde). Iubesc să antrenez, dar ai nevoie de multă energie”, a declarat Jesse Marsch, conform OneSoccer. Iar reacția este una de înțeles, având în vedere că Marsch are doar 51 de ani.
Confruntarea este importantă pentru ambele echipe, însă miza „tricolorilor” este una mai mare, având în vedere că săptămâna viitoare joacă împotriva Ciprului, în preliminariile CM 2026 organizate de SUA, Canada și Mexic.
„Va fi cald, dar jucăm târziu vineri seara, credem că se mai răcori. Vor avea un meci foarte important marți (n.r. partida cu Cipru), așadar este o necunoscută pentru noi ce vor face cu primul 11 vineri, dar știm oricum că vor alinia o echipă bună.
Nu va fi ușor, au foarte mulți jucători buni care joacă la cluburi importante. Am vorbit deja despre calitățile lor, va fi o provocare importantă.
Canada nu a mai câștigat pe terenul unei echipe din Europa din 2009, în Cipru. Ne dorim să obținem două victorii bune”, a mai spus Jesse Marsch.
Mircea Lucescu se confruntă cu o serie de probleme la nivelul lotului, fiind necesare schimbări de ultimă oră. Cea mai recentă problemă apărută este accidentarea lui Andrei Borza,care astfel ratează ambele meciuri ale „tricolorilor”.
Antrenorul naționalei Canadei se află pentru a doua oară în România, după ce în 2018 a fost prezent la un meci oficial, pe când era secundul lui Ralf Randnick la RB Leipzig.
La acel moment, Leipzig juca împotriva Universității Craiova, în turul trei preminar al Europa League, iar după victoria de acasă (3-1) și remiza din deplasare (1-1), a obținut calificarea în a doua cea mai importantă compeție europeană intercluburi.
Jesse Marsch a fost impresionat de România, dar și de faptul că fotbalul românesc este foarte iubit.
„Am mai fost în România, când antrenam la Leipzig am avut un meci în preliminariile Europa League la Craiova. Bucureștiul este un oraș frumos, foarte modern, diferit de ce credeam. Oamenii au fost foarte primitori.
Primul lucru pe care îl vezi după ce aterizezi e un magazin uriaș în aeroport, cu echipamentele naționalei. Când ajungi în astfel de locuri, îți dai seama că fotbalul are o cu totul altă importanță”, a mai spus Jesse Marsch.