Gigi Becali a intervenit la miezul nopții și a dat de pământ cu Mircea Lucescu, pe care îl consideră vinovat că nu a schimbat mai mulți jucători la pauza barajului cedat cu Turcia, scor 0-1.
Finanțatorul de la FCSB l-a iertat pe Ianis Hagi, despre care nu vrea să spună nimic, indiferent cât de slab ar juca, deoarece este băiatul nașului Gică Hagi.
Gigi Becali nu a făcut rabat de la cuvintele grele cuvinte după ce naționala României a pierdut barajul cu Turcia, scor 0-1, și astfel a ratat calificarea la Cupa Mondială. Ținta latifundiarului din Pipera a fost Mircea Lucescu, omul cu care părea că până acum are o relație bună și civilizată.
Miliardarul îl acuză de data aceasta pe selecționer că nu a gestionat deloc bine schimbările, mai ales la pauză, când, după părerea sa, trebuie să lase patru jucători la vestiare.
Finanțatorul de la FCSB și-a schimbat însă radical discursul virulent când a venit vorba despre Ianis Hagi. Susține că, oricât de slab ar juca băiatul lui Gică Hagi, nu are cum să-l critice din respect pentru nașul său.
„Eu nu vorbeam de Mircea Lucescu, nu mă băgam, dar acum vezi că Man e praf, Mihăilă e praf, bă, schimbă-i, mă, la pauză. Nu am cum să câștig meciul așa. Bagă-l pe Baiaram ăla, e fotbalist, bagă-l pe Tănase, bagă-l pe Stanciu, 4 schimbări la pauză. Baiaram, Stanciu, Tănase și Miculescu, 4 schimbări la pauză. Ianis Hagi oricât ar fi de slab eu niciodată nu o spun de el. E nașul meu, nu pot.
Gică e foarte sensibil când e vorba de copil. Mai bine-mi văd de treaba mea. Tac, nu zic nimic. Nu că de Ianis, ca să nu-l supăr pe Gică. Toată echipa praf. Nu poți să spui de Bîrligea că nu a jucat bine, bine e când dă gol, pasă de gol, el a fost fundaș azi. Toți au fost fundași. Am întâlnit o echipă a Turciei slabi. Nu mă gândeam că sunt așa slabi”, a spus Gigi Becali la Fanatik.
/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F03%2FGigi-Becali-loveste-naprasnic-in-lupta-cu-CSA.-Ataca-la-CEDO-pentru-palmaresul-Stelei-dupa-ce-a-vazut-motivarea-in-procesul-Universitatii-Craiova.-%E2%80%9EAm-dat-ordin.jpg)
Foto: Mediafax Foto
După ce l-a lăsat pe Mircea Lucescu, miliardarul i-a pus la zid pe tricolori, din tirul său scăpând doar Nicușor Bancu și Radu Drăgușin. În rest, „slabi, praf, toată echipa”, a tunat Becali.
„Părerea mea că Turcia nu e o echipă foarte mare, fabuloasă, nu am văzut destabilizări din alea, un-doi prin careu. Știi care e treaba? Prea slabi noi, din cale afară. Toată echipa.
Putem spune că Bancu a jucat mai bine, poate Drăgușin cât de cât. Slab, praf, toată echipa! Fotbalul nu e așa că stau așa, mă apăr, poate stau și dau un gol. Dacă e mingea numai la unii, nu poate să fie fotbal, aia e țurca. Trebuia să-i facem praf dacă eram și noi cât de cât”, a mai declarat Becali pentru sursa citată.