"Era frustrant să nu câştigăm!". Căpitanul tricolorilor mici, sincer: "Am fost trişti când am auzit că am bătut Ucraina"

25 mar 2018 3471 afişări Nationala

Naţionala U19 a obţinut o victorie extrem de important, 2-1 cu Seudia la Ploieşti, şi e la un pas de calificarea la Euro 2018. Tricolorii au avut puterea să revină deşi au fost conduşi, iar căpitanul Vlad Dragomir a spus că ar fi fost frustrant să nu câştige contra nordicilor deoarece în amicale aveam două victorii. Fotbalsitul lui Arsenal nu s-a plâns de starea gazonului, deşi terenul a fost execrabil pe "Ilie Oană".

"A fost un meci foarte greu, dar am dominat şi am învins până la urmă. Bătusem de două ori în amicale Suedia şi era frustrant să nu o facem şi într-un oficial. Sincer am fost trişti când am auzit că a bătut Ucraina (n. red -  Ucraina a învins Serbia în prelungiri, scor 2-1, în primul meci jucat sâmbătă la Ploieşti). Nu trebuie să ne văităm nici de teren, e bine că am câştigat. Până la urmă şi adversarul tot aici joacă.

Înainte cu o zi de a veni aici am jucat contra lui Joseph Colley (nr. mijlocaş), într-un meci cu Chelsea. Am bătut şi atunci. A fost greu în 10, dar am demonstrat ce forţă de grup avem"
, a spus Vlad Dragomir.

Tudor Băluţă (32) şi Alex Măţan (57) au adus victoria naţionalei lui Adrian Boingiu, după ce Bergvist a deschis scorul în minutul 4. Pentru naţionala U19 urmează ultimul meci din grupa Turneului de Elită, cu Ucraina, pe 27 martie, fiindu-i suficient un egal pentru calificarea la Euro 2018.

În prima partidă, disputată tot la Ploieşti, România a învins reprezentativa Serbiei, 4-0.