Meme Stoica a răspuns prezent provocării de a alege cel mai bun antrenor cu care a lucrat de-a lungul carierei. Surprinzător sau nu, a rostit numele lui Cosmin Olăroiu, nu pe cel al lui Dan Petrescu.
De asemenea, în fața „Bursucului” și a lui Victor Pițurcă l-a clasat pe italianul Walter Zenga. Acesta a pregătit-o pe FCSB în 2004-2005, un sezon marcat de eliminarea Valenciei din Cupa UEFA.
Pentru Meme Stoica, Cosmin Olăroiu – omul care i-a dus pe roș-albaștri în semifinalele Cupei UEFA, învingând Rapidul în sferturi – rămâne cel mai important antrenor din carieră. Numele său a fost rostit într-o apariție publică recentă, la podcastul „Fain & Simplu”, realizat de Mihai Morar. Redăm discuția purtată pe marginea subiectului:
Mihai Morar: Victor Pițurcă sau Walter Zenga?
Meme Stoica: Zenga
Mihai Morar: Walter Zenga sau Dan Petrescu?
Meme Stoica: Asta-i grea. Având în vedere că Dan Petrescu este discipolul lui Zenga, Zenga e mentorul lui, o să spun Zenga.
Mihai Morar: Zenga sau Mihai Stoichiță?
Meme Stoica: Zenga.
Mihai Morar: Zenga sau Edi Iordănescu?
Mihai Morar: Zenga sau Nicolae Dică?
Mihai Morar: Zenga sau Mirel Rădoi?
Meme Stoica: N-am lucrat cu Mirel Rădoi ca antrenor, dar Zenga în continuare.
Mihai Morar: Zenga sau Cosmin Olăroiu?
Meme Stoica: (n.r. face o pauză de câteva secunde) Și el e discipol de-ai lui Walter, dar Olăroiu
Mihai Morar: Olăroiu sau Charalambous și Pintilii?
Meme Stoica: Olăroiu
Mihai Morar: E cel mai bun antrenor? Sau ai învățat cele mai multe de la el?
Meme Stoica: Nu neapărat. Am învățat amândoi o dată, eram tineri. A luat campionatul în China cu o echipă care nu trebuia să urce nici în primele șase, în mod normal. Cea mai mare performanță a unei echipe de fotbal după Revoluție a fost realizată de Olăroiu. Poate că de aia l-am ales pe Olăroiu, dar pentru mine e numărul unu.
În penultimul act al Cupei UEFA, FCSB – cu Cosmin Olăroiu pe bancă – a fost învinsă de Middlesbrough. Calificarea s-a decis în Anglia, iar Meme Stoica a avut nevoie de calmante pentru a suporta tensiunea meciului.
„Din păcate, de foarte puțin timp, omul care mi-a dat calmantele nu mai este printre noi. Medicul Paligora, care a plecat dintre noi la 50 de ani. Am luat multe și când nu trebuia. În timpul meciului n-am fost bine deloc, dar rămâne semifinala”, a dezvăluit managerul general al roș-albaștrilor.
Introdu cuvântul căutat și apasă ENTER