Chindia Târgoviște 1 – 2 FC Voluntari. Echipa lui Mihai Teja obține o victorie in-extremis, în minutele de prelungire. Ilfovenii se apropie amenințător de Academica Cinceni

Chindia Târgoviște 1 - 2 FC Voluntari. Echipa lui Mihai Teja obține o victorie in-extremis, în minutele de prelungire. Ilfovenii se apropie amenințător de Academica Cinceni

FC Voluntari a învins-o pe Chindia Târgoviște cu scorul de 1-2. Ilfovenii au câștigat în fața Chindiei Târgoviște în etapa cu numărul 25, din Liga 1.

Ilfovenii au deschis scorul în minutul 8 prin reușita lui Ion Gheorghe. În minutul 21 Bic a avut o ocazie foarte bună de a marca, însă portarul Cojocaru a parat mingea șutată de mijlocașul român. Apoi, în minutul 40, Ivancic trimite mingea cu capul, extrem de periculos, pe lângă poarta Voluntariului.

În minutul 83, Adrian Ioniță a egalat pe tabela de marcaj. Meciul părea să se îndrepte către o remiză clară, însă, în minutele de prelungire, Cătălin Țîră a înscris un gol superb, aducând victoria pentru echipa lui Mihai Teja. FC Voluntari rămâne pe ultimul loc din Liga 1, cu 17 puncte obținute, însă se apropie la patru lungimi de ocupanta locului 13, Academica Clinceni.

Min. 90+3 Fluier final! FC Voluntari pleacă cu cele trei puncte de la Târgoviște

Min. 92 FC Voluntari înscrie! Cătălin Țîră înscrie golul victoriei

Min. 83 Chindia Târgoviște egalează! Adrian Ioniță schimbă scorul de pe tabelă

Min. 67 FC Voluntari îl înlocuiește pe marcatorul golului, Ion Gheorghe, cu Moussa Sanoh

Min. 66 Chindia îl scoate pe Andrian Ioniță și îl introduce pe Alexandru Piftor

Min. 62 Viorel Moldovan îl înlocuiește pe Berisha Valmir cu Dangubic Filip

Min. 46 S-au efectuat două schimbări, câte una de fiecare echipă. Chindia l-a înlocuit pe Alex Negrea cu Cristian Neguț, iar de cealaltă parte, FC Voluntari l-a scos pe Marko Simonovski și l-a introdus pe Cătălin Țîră.

A început repriza a doua!

Min. 45 Centralul Lucian Lusandru fluieră finalul primei reprize

Min. 40 Chindia are o nouă ocazie uriașă! Ivancic trimite mingea cu capul pe lângă poarta lui Cojocaru

Min. 21 Ocazie uriașă pentru Chindia! Ovidiu Bic șutează puternic către poarta târgoviștenilor, însă Cojocaru parează mingea

Min. 8 Gol Voluntari! Ion Gheorghe deschide scorul rapid.

A început partida! FC Voluntari are lovitura de start.

ECHIPELE DE START:

Chindia: 61. D. Moldovan -2. Martac, 4. Benga, 18. Diallo, 24. Negrea – 23. Piftor, 94. Bic, 22. Rață, 7. Yameogo – 9. Berisha, 48. Ivancic
Rezerve: I. Popescu, Neguț, Pițian, Dangubic, Novac, Ioniță
Antrenor: Viorel Moldovan

Voluntari: 95. Cojocaru – 89. Struna, 6. Pașcanu, 2. C. Achim, 32. Kocici – 25. Gorobsov, 21. De Lucas – 11. Căpățână, 27. Eric, 8. I. Gheorghe – 70. Simonovski
Rezerve: Râmniceanu, C. Țîră, Tudorie, Sanoh, Laidouni, Belu, Armaș
Antrenor: Mihai Teja

Arbitru: Lucian Rusandu (Covasna) / Asistenți: Vlad Bârleanu (București) și Marius Marchidanu (Brăila)

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)

Chindia Târgoviște o întâlnește, acasă, pe FC Voluntari într-o partidă contând pentru etapa cu numărul 25 din Liga 1, de la ora 17:30. Echipa antrenată de Viorel Moldovan vine după o victorie nesperată (1-2) cu ocupanta locului 4, Astra. În prezent, târgoviștenii se situează pe poziția 11. O victorie cu FC Voluntari ar propulsa-o pe Chindia Târgoviște pe locul 10, devansând-o pe FC Hermannstadt. Viorel Moldovan nu îl va avea la dispoziție pe portarul Aioani, acesta fiind accidentat.

FC Voluntari se luptă pentru a scăpa de retrogradare. Formația antrenată de Mihai Teja are doar 14 puncte obținute în 24 de partide disputate. Ilfovenii se situează pe ultimul loc, din Liga 1, la 7 lungimi distanță de ocupanta poziției 13, Academica Clinceni. FC Voluntari vine după o victorie, în etapa trecută, cu Dinamo (2-1).

Mihai Teja nu va avea voie să stea pe banca echipei ilfovene în meciul cu Chindia Târgoviște. Asta după ce în partida câștigată de Voluntari contra lui Dinamo (2-1), Teja a avut mai multe reacții vehemente la adresa deciziilor luate de centralul Adrian Cojocaru. După ce arbitrul i-a atras atenția să înceteze, de mai multe ori, lui Teja, acesta i-a arătat tehnicianului cartonașul roșu, trimițând-ul în tribună. Pe lângă suspendarea de două etape, Mihai Teja a mai fost amendat și cu 360 de lei de Comisia de Disciplină a FRF.

La aceeași partidă, fundașul lui Dinamo, Lukas Skovajsa, a fost eliminat în minutul 72 și a primit o etapă de suspendare plus o penalizare de 740 de lei.

Cosmin a avut prima tangență cu presa la vârsta de 15 ani, când a început să scrie pentru volan.ro. Apoi a semnat articole pentru mai multe publicații din domeniul tech, cum ar fi gadget-talk.ro, dexblog.ro sau urbanteh.ro. La vârsta de 17 ani, a debutat în presa sportivă, pe site-ul ionalexandru.ro. ... citește mai mult