FINAL | Astra – Chindia 1-2. Greu fără Budescu! Chindia a rezolvat meciul în doar două minute

FINAL | Astra - Chindia 1-2. Greu fără Budescu! Chindia a rezolvat meciul în doar două minute
  • Publicat:
  • Actualizat:

Chindia Târgoviște s-a impus în fața Astrei Giurgiu, în cadrul etapei cu numărul 24 din Liga 1, scor 2-1, după două goluri reușite în doar două minute.

După o primă repriză chinuitoare atât pentru spectatori cât și pentru jucători, având în vedere frigul și terenul înghețat, Chindia a reușit să deschidă scorul în minutul 81, prin reușita lui Neguț. La doar două minute diferență, Yameogo și-a trecut și el numele pe tabelă.

În prelungiri, Alibec a centrat din corner perfect pentru lovitura de cap a lui Răduț, iar giurgiuvenii au redus din diferență. Deși au încheiat meciul în jumătatea Chindiei, cu o lovitură liberă periculoasă, giurgiuvenii nu au reușit să restabilească egalitatea.

Astfel, partida s-a încheiat cu victoria trupei lui Viorel Moldovan, scor 2-1, pe terenul Astrei.

FINAL: Astra – Chindia 1-2

• Au marcat: Răduț 90+2 / Neguț 81, Yameogo 83

Final de meci! Chindia se impune pe terenul Astrei.

Min. 90+2 GOL! Astra reduce din diferență prin lovitura de cap la colțul lung a lui Răduț, după un corner executat de către Alibec.

Min. 85 Enache aterizează rău, după un duel aerian cu Negrea, și se ține de gleznă! Face semn că nu mai poate și este înlocuit cu David Bruno.

Min. 83 GOL! Yameogo șutează din marginea careului și în învinge pe Lazar!

Min. 80 GOL! Chindia deschide scorul! Neguț primește în careu, trimite la colțul lung și înscrie!

Gol Neguț Chindia

Min. 77 Dragoș Gheorghe încearcă și el un șut de la distanță, dar mingea trece mult peste poarta Chindiei.

Min. 74 Ocazie uriașă pentru Chindia! Yameogo trimite de la 25 de metri către poarta giurgiuvenilor, dar mingea lovește bara transfersală.

Min. 73 Ultima schimbare la Chindia: iese Ivancic, intră Dangubic.

Min. 70 Bogdan Andone vede cartonașul galben, după ce a depășit spațiul tehnic.

Min. 66 A doua schimbare la Chindia: iese Ioniță, intră Negrea.

Min. 63 Dublă schimbare la Astra: ies V. Gheorghe și Simion, intră D. Gheorghe, respectiv Fatai.

Min. 46 Prima schimbare la Chindia: iese Piftor, intră Neguț.

S-a reluat partida!

PAUZĂ!

Min. 25 Rață îl faultează pe Gheorghe și vede cartonașul galben, primul al acestei partide.

Min. 17 Begue schimbă partea, mingea ajunge la Alibec, acesta centrează pe jos pentru Valentin Gheorghe, dar șutul său trimite mingea mult pe lângă poartă.

Min. 13 Alibec pornește o cursă de la mijlocul terenului, scapă de trei adversari, dar în careu este blocat de către Rață.

Min. 11 Ioniță îl faultează pe Enache și arbitrul acordă lovitură liberă pentru Astra, de la mijlocul terenului.

Min. 7 Răduț îl împinge pe Dandea, acesta cade și acuză dureri. Arbitrul nu acordă nimic, dar jucătorii trebuie să fie atenți la suprafața de joc, pentru a nu suferi vreo accidentare.

Min. 4 Enache încearcă o centrare de pe partea dreaptă, dar Alibec și Răduț nu sunt pe fază și scorul rămâne același.

A început partida! Chindia are lovitura de start. Suprafața de joc nu este curățată în totalitate de zăpadă.

ECHIPELE DE START:

Astra: Lazar – Enache, Tamaş, Dandea, Trusescu – Răduţ, Simion, Crepulja, V. Gheorghe – Alibec, Begue
Rezerve: Kitanov, David Bruno, Graur, Fatai, Buceanu, D. Gheroghe, Dima
Antrenor: Bogdan Andone

Chindia: Moldovan – Martac, Benga, Diallo, Ioniţă – Piftor, Raţă, Bic, Yameogo – Ivancic, Berisha
Rezerve: Popescu, Dinu, Dumitraşcu, Negrea, Neguţ, Burlacu, Dangubic
Antrenor: Viorel Moldovan

Arbitru: Cătălin Busi (Vâlcea) / Asistenți: Imre-Laszlo Bucsi (Covasna), Stelian Slabu (Brașov)

Stadion: „Marin Anastasovici” (Giurgiu)

Echipa lui Bogdan Andone trage la titlu, în timp ce Viorel Moldovan speră să se salveze de la retrogradare. Astra poate urca, cel puțin pentru moment, pe locul secund în clasamentul Ligii 1, dacă trece de Chindia, echipă care are nevoie de victorie pentru a ieși din zona roșie a clasamentului. Acum, dâmbovițenii ocupă locul de baraj, cu un punct deasupra penultimei clasate, Academica Clinceni.