Viitorul - Concordia 3-0. "Dubla" lui Ţucudean şi Eric au asigurat o victorie facilă pentru campioana României

9 dec 2017 2172 afişări Comentează şi tu Liga 1

Campioana en titre FC Viitorul a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, echipa Concordia Chiajna, în etapa a 21-a din Liga 1. În clasament, formaţia lui Gheorghe Hagi acumulează 34 de puncte şi revine pe locul 5, la egalitate cu ocupanta locului 6, Astra Giurgiu. Concordia Chiajna se află pe 10, cu 23 de puncte.

Au marcat: George Ţucudean 31', 45+1', Eric 76-penalty.

1-0: Albu greşeşte în apărare, iar Ţucudean este pe fază, profită de eroarea apărătorului Chiajnei şi înscrie simplu pentru 1-0.

2-0: Ganea îi trimite lui Ţucudean, iar atacantul preia elegant şi punctează pentru 2-0, la ultima fază a primei reprize.

3-0: Bărboianu comite henţ în careu, arbitrul acordă penalty pentru gazde, iar Eric transformă fără probleme lovitura de la 11 metri, în stânga lui Bălgrădean, care s-a aruncat în partea opusă.

FC Viitorul: Tordai - Lopez (Horj 59'), Hodorogea, T. Băluţă, de Noojier (Vînă 68') - Cicâldău, Mladen, C. Ganea - Chiţu (Drăguş 74'), Ţucudean, Eric. Antrenor: Gheorghe Hagi.

Concordia: Bălgrădean - Grădinaru (V. Gheorghe 90'), Albu, Marc, Bucurică - Deaconu, Bucşa - Bawab (Batin 53'), Cristescu (Bărboianu 73'), Bumba - Bud. Antrenor: Ion Moldovan.

Cartonaşe galbene: de Noojier 23'/Albu 20'.

Arbitri: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) - centru, Vasile Marinescu (Bucureşti), Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea) - asistenţi, Horia Mladinovici (Bucureşti) - rezervă.

Observatori: Irina Mîrţ (CCA, Bucureşti), Paul Cazan (LPF, Bucureşti).

Viitorul - Concordia 3-0 (Ţucudean 32, 45+1, Eric 77)

• Viitorul: Tordai - Lopez, Hodorogea, Băluţă, De Nooijer - Cicâldău, Mladen, Ganea - Eric, Ţucudean, Chiţu
  • Rezerve: Murariu - Ghiţă, Horj, Măţan, Vînă, Ciobanu, Drăguş
  • Concordia: Bălgrădean - Grădinaru, Albu, Marc, Bucurică - Bucşa - Deaconu Bawab, Cristescu, Bumba - Bud
  • Rezerve: Caparco - V. Gheorghe, Babic, Bărboianu, Dobrosavlevici, Batin, Marin

Minutul 90+3: Final de meci.

Minutul 77: GOOOOL Viitorul! Eric înscrie din penalty, după ce Comănescu a dictat lovitură de la 11 metri în urma unui henţ al lui Bărboianu.

Minutul 46: A început repriza a doua.

Minutul 45+2: Pauză.

Minutul 45+1: GOOOL Viitorul! George Ţucudean face dubla chiar înainte de pauză. Atacantul din Arad a fost găsit excelent cu o pasă de Cristian Ganea şi a înscris pe lângă Bălgrădean.

Minutul 32: GOOOL Viitorul! Eric îi paseză pe culoar lui Ţucudean, prin spatele fundaşilor Chiajnei, iar atacantul, profitând de o eroare a lui Albu, care nu a mai urmărit mingea, îl învinge pe Bălgrădean.

Minutul 1: A început meciul.

16:35 Echipele de start. Oficialii Viitorului au publicat foaia de joc pe contul oficial de Facebook.

Viitorul primeşte vizita Concordiei în etapa cu numărul 21 din Liga 1, pe stadionul din Ovidiu. Pe ultimul loc al play-off-ului, Gică Hagi are nevoie de victorie pentru a ţine la distanţă Dinamo, echipă care se află la doar un punct în spatele echipei din Ovidiu.

De cealaltă parte, Concordia e în revenire de formă după ce a obţinut două victorii consecutive, 5-0 cu Juventus Bucureşti şi 3-0 cu FC Botoşani.