Viitorul - Astra 1-0. Băluţă a marcat golul victoriei în prelungiri! Hagi a fost trimis în tribune după ce s-a contrat cu staff-ul advers, giurgiuvenii au evoluat mai bine de o repriză în 10 oameni

30 sep 2018 3592 afişări Comentează şi tu Liga 1

Viitorul - Astra 1-0 (T. Băluţă 90+3)

• Viitorul: Cojocaru - Mladens (R. Boboc 46), Ţîru, Ghiţă (Voduţ 58), De Nooijers - Achim, Băluţă, Vînăs - I. Hagi, Drăguş, Măţan (Houri 46)
  • Rezerve: Buzbuchi - Luchin, Ciobanu, Artean
  • Astra: Iliev - Butean, R. Crişan, Ericos, Radunovic - Mrzljaks (Moises 70), Biceanu - V. Gheorghe (Zoua 77), N. Roşu (Belu-Iordaches 39), Llullaku - Begue
  • Rezerve: Lazar -  Truşescu, Bahamboula

Minutul 90+6: Fluier final la Giurgiu! Viitorul a atacat în valuri după eliminarea lui Erico Da Silva, iar după ieşirea lui Radunovic, accidentat, gazdele au reuşit să dea lovitura. După reuşita lui Băluţă, au existat câteva reacţii dure între cei aflaţi pe margine, iar Hagi şi alţi doi oameni din staff-ul Astrei au fost trimişi în tribune. Pentru oaspeţi a fost prima înfrângere din acest sezon în Liga 1 Betano.

Minutul 90+3: GOOOL Viitorul! Tudor Băluţă înscrie cu o lovitură de cap din faţa porţii, după ce Astra a rămas în 9 oameni. Radunovic n-a mai putut continua, iar cum Mulţescu a efectuat toate schimbările, Astra a rămas în 9. Voduţ a recentrat chiar de pe partea lui Radunovic, iar Băluţă a trimis cu mult calm în plasă.

Minutul 49: Ocazie pentru Viitorul. Elevii lui Hagi se aruncă în atac încă din debutul reprizei, profitând de omul în plus, iar Vînă a semnat prima mare ratare a părţii secunde. Mijlocaşul gazdelor a şutat de la 18 metri la colţul lung, Iliev a fost bătut, dar bara l-a salvat pe portarul bulgar. Mingea a lovit stâlpul din dreapta lui Iliev şi a ricoşat în partea opusă.

Minutul 46: S-a reluat jocul. Hagi a efectuat două schimbări la pauză: au intat Boboc şi Houri, au ieşit Mladen şi Măţan.

Minutul 45+2: Pauză. Viitorul şi Astra se află la egalitate după prima repriză, dar eliminarea lui Erico va conta enorm în partea secundă. Între timp s-a încheiat şi meciul dintre România şi Ungaria de la U17, din preliminariile pentru EURO 2019. Cele două formaţii au remizat, scor 0-0, în prima etapă a turneului preliminar.

Minutul 39: Prima schimbare. Mulţescu reacţionează după eliminarea lui Erico Da Silva, astfel că Belu-Iordache a fost introdus în locul lui Neluţ Roşu, urmând să evolueze în centrul apărării, lângă Crişan. Mrzljak a fost urcat înapoi în faţa apărării, lângă Biceanu, iar Begue rămâne fără om în spatele său.

Minutul 34: Eliminare! Avertizat încă din minutul 3, Erico Da Silva a continuat să faulteze în repetate rânduri, iar Marcel Bîrsan la trimis acum la vestiare, după o altă intrevenţie neregulamentară asupra lui Măţan. Mrzljak va fi tras în centrul apărării, lângă Crişan.

Minutul 12: Ocazie pentru Astra. Valentin Gheorghe a pătruns în careul advers din partea dreaptă, a încercat să-l surpindă pe Cojocaru cu un şut la colţul scurt, dar a trimis în poarta laterală. Llullaku şi Begue aşteptau o pasă în faţa porţii, dar Gheorghe a luat acţiunea pe cont propriu.

Minutul 5: Ocazie pentru Viitorul. Ianis Hagi a trimis periculos din lovitură liberă, dar mingea a trecut milimetric pe lângă stâlpul din dreapta lui Iliev.

Minutul 1: Start la Ovidiu. Viitorul şi Astra se înfruntă în al doilea meci al zilei. În urmă cu puţin timp, Gaz Metan a învins Poli Iaşi, scor 1-0.

17:09 Avem echipele de start! Gică Hagi schimbă din nou în linia defensivă şi îl trimite în centru pe Ghiţă, care va face din nou cuplu cu Ţîru, Achim revine în linia de mijloc, în timp ce atacul rămâne neschimbat. De partea cealaltă, Astra va trebui să se descurce fără aportul lui Alibec, cel care nu a putut fi recuperat după accidentarea suferită în meciul cu Gaz Metan Mediaş (3-0, la Giurgiu).

"Astra este o echipă periculoasă care stă bine în teren şi ştie să atace. Trebuie să fim echilibraţi atât ofensiv, cât şi defensiv. Ofensiv să-i desfacem, să avem capacitatea asta, să ne impunem, să avem mingea şi să încercăm să avem ocazii foarte multe. Fără minge trebuie să fim imediat reactivi, să reacţionăm, să fim rapizi, să nu le dăm timp şi spaţiu să gândească prea mult.

Sunt 3 puncte importante pentru noi, vrem să facem un meci bun, să-l câştigăm", a spus Hagi înaintea meciului cu Astra.

Viitorul a adunat 13 puncte în cele 9 etape jucate şi a înregistrat 4 victorii, 4 înfrângeri şi o remiză. În clasament este pe locul 8, la 4 puncte distanţă de adversa de astăzi, Astra, care se află pe poziţia secundă în Liga I Betano. Giurgiuvenii au 17 puncte, la o lungime distanţă de liderul campionatului, FCSB.

Echipa pregătită de Mulţescu nu are niciun eşec în actuala ediţie, are 4 victorii şi 5 remize.

În sezonul trecut, cele două formaţii s-au întâlnit de 4 ori, de două ori în sezonul regulat şi de tot atâtea ori în playoff. În prima jumătate a campionatului Astra a câştigat pe teren propriu, iar la Ovidiu a meciul s-a încheiat la egalitate, în timp ce în playoff, Viitorul a câştigat în deplasare, iar la Ovidiu s-a repetat scorul, 1-1.

Atât Astra, cât şi Viitorul s-au calificat în această săptămână în optimile Cupei României. Viitorul a eliminat-o pe Concordia Chiajna după ce s-a impus cu 3-0, iar Astra a aplicat o înfrângere drastică echipei din Liga a II-a Luceafărul Oradea, 5-1.