Gaz Metan - Poli Iaşi 1-0. Medieşenii urcă pe podium! Ely Fernandes a dat lovitura în prelungiri, spre disperarea lui Flavius Stoican

30 sep 2018 2458 afişări Comentează şi tu Liga 1

Gaz Metan - Poli Iaşi 1-0 (Ely 90+1)

• Gaz Metan: Pleşca - Creţus, M. Constantins, I. Cristea, Trif - Coimbra, Ivanov - Caiados, Olarus (Chamed 72), Ely Fernandes -  Fortes (Yazalde 78)
  • Rezerve: Batista - Buşu, Diallo, M. Stancu, Buziuc
  • Poli Iaşi: Cobrea - Gallego, Mihăescu, Frăsinescu, Panţîrus - Cioinac, Qakas (L. Rus 72) - Platinis, Dylan Flores (Ndongala 84), Sins - A. Cristea (Enohs 72)
  • Rezerve: Rusu - Bosoi, P. Petre, Aguinaldo

Minutul 90+4: Fluier final! Gaz Metan se impune la limită în dauna moldovenilor de la Poli Iaşi, graţie golului marcat de Ely Fernandes în prelungiri. Gazul ajunge la trei victorii în ultimele patru etape, dă uitării eşecul usturător de la Giurgiu, scor 3-0, şi urcă pe locul secund, la egalitate cu Astra. Trupa lui Mulţescu joacă de la 18:00 în compania Viitorului. Poli Iaşi a înregistrat prima înfrângere după trei succese consecutive şi rămâne pe 6, cu 14 puncte, la egalitate cu Craiova.

Minutul 90+1: GOOOL Gaz Metan! După o repriză secundă anostă, gazdele dau lovitura cu două minute înainte de final prin Ely Fernandes. Specialistul fazelor fixe de la Mediaş, Chamed, a trimis periculos în şase metri din lateral, Iulian Cristea a întors, iar Ely a pus piciorul pentru 1-0. Flavius Stoican a rămas fără reacţie la marginea terenului.

Minutul 46: Am revenit. S-a reluat partida dintre Gaz Metan şi Poli Iaşi. Nu s-au efectuat modificări la pauză.

Minutul 45: Pauză. Gaz Metan şi Poli Iaşi se află la egalitate după prima repriză. Marius Constantin putea "sparge gheaţa" încă din minutul 17, dar Alberto Cobrea l-a blocat excelent la 11 metri.

Minutul 17: Apără Cobrea! Căpitanul Gazului a şutat puternic în stânga, dar Cobrea a împins excelent din picioare şi a reuşit să pareze execuţia lui Marius Constantin.

Minutul 16: Penalty! Caiado a centrat din dreapta, iar Gallego a oprit balonul cu mâna, astfel că centralul Antonie a indicat fără ezitare punctul cu var. Marius Constantin va executa lovitura de la 11 metri.

Minutul 1: A început partida. Gaz Metan şi Poli Iaşi deschid ziua în Liga 1 Betano. Astăzi se vor mai disputa Viitorul - Astra şi Hermannstadt - FCSB. În sezonul trecut, cele două formaţii s-au întâlnit de două ori, iar moldovenii au amintiri frumoase pe arena adversarei de azi. În ediţia 2017-2018, ieşenii s-au impus cu 2-0 la Mediaş, în timp ce în partida jucată în Moldova, meciul s-a încheiat cu o remiză albă.

15:30 Ştim cei 22 de jucători aruncaţi în luptă de Mihai Teja şi Flavius Stoican. Nu sunt surprize mari în echipele de start.

În actuala ediţie de campionat, Gaz Metan şi Poli Iaşi sunt la egalitate de puncte, câte 14 de fiecare şi ocupă locurile 6, respectiv 7.

Joi, 27 septembrie, medieşenii au avut meci greu în 16-imile Cupei României. Au fost la un pas să rateze calificarea în optimile competiţiei. Au jucat în deplasare la Rădăuţi cu echipa din Liga a III-a Bucovina Rădăuţi şi au ajuns până la loviturile de departajare. Rădăuţi a deschis scorul în minutul 83, iar Gaz Metan a egalat în al doilea minut de prelungiri prin reuşita lui Yazalde. După 1-1 în cele 120 de minute scurse, Gaz Metan s-a impus cu 8-7 la penalty-uri şi s-a calificat optimi.

Poli Iaşi a avut şi ea aceeaşi soartă în Cupa României. A ajuns până la loviturile de departajare pentru a câştiga biletul care o calfică în optimile competiţiei. După 3-3 în cele 120 de minute, băieţii lui Flavius Stoican s-au impus cu 5-3 la penalty-uri.