Sepsi OSK - Poli Iaşi 3-0. O nouă umilinţă pentru Stoican! Covăsnenii au urcat temporar pe primul loc

11 aug 2018 6497 afişări Comentează şi tu Liga 1

Sepsi - Poli Iaşi 3-0 (O. Viera 29, Velev 56, Hamed 78)

• Sepsi: Niczuly - G. Moura, O. Viera, Jovanovic, D. Sato - Velev, Vaşvari - Mensah (Hamed 53), Fulop (Simonovski 70), S. Drăghici - Tandia
  • Rezerve: Fejer - F. Ştefan, Prosser, Karnitskiy, A. Rus
  • Poli Iaşi: A. Cobrea - Gallego, Frăsinescu, Cioinac, Panţîru (P. Petre 51) - Mihăescu - Kizito, Flores, Mimoun, A. Sin - A. Cristea (Zaharia 76)
  • Rezerve: D. Rusu - Danale, L. Rus, Pârvulescu, Chelaru

Minutul 90+3: Fluier final. Sepsi învinge Poli Iaşi, scor 3-0, după o prestaţie solidă, corelată cu un joc extrem de modest al oaspeţilor. Elevii lui Flavius Stoican au ajuns la 7 goluri încasate în ultimele două partide. Sepsi a urcat temporar pe primul loc, la egalitate cu Gaz Metan Mediaş, care primeşte vizita FCSB-ului, duminică, de la ora 21:00.

Minutul 78: GOL Sepsi! Yasin Hamed l-a învins pe Cobrea pentru 3-0. Tandia l-a lansat pe puştiul venit de pe bancă, care a scăpat în flancul drept şi a înscris cu un şut plasat excelent la colţul scurt. După 0-4 cu FCSB, Poli Iaşi suferă o nouă umilinţă în Liga 1 Betano.

Minutul 56: GOL Sepsi! Stefan Velev înscrie pentru 2-0, din situaţie de unu-la-unu cu Alberto Cobrea. Fulop i-a pasat ideal bulgarului, care a scăpat singur cu portarul advers, pe care l-a executat cu mult calm. Este primul gol marcat de fostul mijlocaş de la Slavia Sofia, în Liga 1 Betano.

Minutul 46: S-a reluat partida dintre Sepsi şi Poli Iaşi.

Minutul 45+1: Pauză la Sf. Gheorghe.

Minutul 29: GOL Sepsi! După minute bune în care defensiva moldovenilor a fost încercată, căpitanul Ousamane Viera a deschis scorul. Viera a încercat să centreze din voleu în faţa porţii, Andrei Sin a deviat balonul, iar portarul Alberto Cobrea a fost păcălit. Chiar dacă a încercat să se redreseze, portarul lui Flavius Stoican n-a mai putut respinge balonul, care a lovit bara din dreapta, după care s-a scurs în plasă, pentru 1-0.

Minutul 1: A început partida de la Sf. Gheorghe.

Moldovenii au o revanşă de luat, ei duelându-se cu cei de la Sepsi de două ori până acum şi de fiecare dată au pierdut. De asemenea, meciul e unul special pentru Eugen Neagoe, care a antrenat la Iaşi în 29 de etape în sezonul 2016 - 2017, având cea mai lungă serie de invincibilitate din acea ediţie: 15 partide consecutive fără înfrângere.

"Nu am niciun resentiment faţă de Iaşi, am uitat repede modul în care am fost tratat la un club la care am pus suflet. Mai mult, îmi va face mare plăcere să-i revăd pe cei cu care am lucrat şi mai sunt acum la echipă. Va fi un meci ca toate celelalte pentru mine. Se confruntă două echipe bune, cu jucători valoroşi, greu de bătut. Îmi doresc victoria. Avem un atu şi din partea publicului, cred că stadionul va fi aproape plin", a spus Eugen Neagoe.

"Ne aşteaptă o partidă dificilă, cu o echipă care a pus probleme acasă unor echipe cu nume, cum s-a întâmplat în acest campionat cu U Craiova, şi care a obţinut rezultate bune în deplasare. Venim după un duş rece, chiar foarte rece, cu FCSB. Merg pe ideea că acolo a fost un accident. Am analizat, am văzut ce am greşit şi sper să nu mai facem asemenea greşeli", a declarat şi antrenorul celor de la Poli, Flavius Stoican.