Concordia - FC Hermannstadt 2-0. Batin şi Panait au înscris pentru ilfoveni

Concordia Chiajna - Hermannstadt 2-0 (Batin 38-pen., Panait 88)

• Concordia: Caparco - G. Matei, Marc, Albu, Nivaldo - Prepeliţă - R. Grădinaru, M. Cristescu (Bawab 70), Gorobsov, R. Deaconu (Panait 62) - P. Batin
  • Rezerve: A. Costache - M. Leca, P. Ivanovici, Guessan, Bărboianu
  • Hermannstadt: Căbuz - A. Coman, I. Stoica, Dandea, Tătar - Dâlbea, Antonov - Petrescu (L. Ali 46), Bruno, Nkololo (B. Rusu 62) - Blănaru
  • Rezerve: Began - Tsoumou, Pîrvulescu, Company, Curtean

Minutul 90+4: Fluier final la Chiajna. Concordia se impune cu 2-0, graţie golurilor marcate de Batin şi Panait. Este primul succes înregistrat de ilfoveni în actuala ediţie de campionat, după o remiză şi două înfrângeri.

Minutul 88: GOL Concordia! Panait a marcat pentru 2-0 după ce Căbuz a respins în faţă şutul lui Bawab. Mijlocaşul gazdelor a preluat şi a trimis cu mult calm în plasă.

Minutul 70: Ocazie imensă pentru Chiajna. Grădinaru a primit în faţa porţii, Căbuz era bătut, dar mijlocaşul Concordiei a trimis pe lângă poartă, spre disperarea întregului staff tehnic.

Minutul 46: S-a reluat partida dintre Concordia şi Hermannstadt.

Minutul 45: Pauză la Chiajna.

Minutul 38: GOL Concordia! Paul Batin a înscris de la punctul cu var. Atacantul Concordiei a trimis în partea dreaptă, Căbuz a ghicit colţul, dar n-a putut respinge.

Minutul 37: Penalty! Ionuţ Stoica l-a împiedicat pe Răzvan Grădinaru în suprafaţa de pedeapsă, iar centralul Barbu a indicat punctul cu var.

Minutul 30: Meci echilibrat la Chiajna. Cele două echipe s-au tatonat până acum, iar ocaziile importante întârzie să apară.

Minutul 1: A început partida dintre Concordia Chiajna şi Hermannstadt.

Concordia şi FC Hermannstadt se vor duela pentru prima dată în Liga 1, în timp ce antrenorul gazdelor, Ionuţ Badea, are un avantaj în meciurile cu  Alexandru Pelici: două jocuri, o victorie şi o remiză. De asemenea, tehnicianul ardelenilor a înregistrat un succes şi două eşecuri în meciurile directe cu trupa din Ilfov.

Hermannstadt are patru puncte în clasament, ocupă locul 10, în timp ce Concordia e printre codaşe, având un punct şi fiind pe locul 13.

"Vom întâlni o echipă care, cu siguranţă, va dori să-şi fructifice avantajul terenului propriu, o echipă care a câştigat un singur punct în primele 3 etape şi care, sunt convins, va face tot posibilul să câştige acest joc. Va fi un meci care se va desfăşura pe o suprafaţă sintetică. Sperăm să ne acomodăm cât mai repede cu ea. Concordia are jucători valoroşi, are un antrenor care a fost în staff-ul naţionalei României, dar asta nu trebuie să ne împiedice să credem în şansa noastră. Avem şansa noastră şi încercăm să o fructificăm la maximum", a spus Pelici.