Ion Crăciunescu l-a făcut praf pe Marius Avram după meciul Viitorul - CFR. A judecat greşit două faze, ambele în avantajul clujenilor: "Trebuia roşu. Apoi, a fost penalty!"

17 mar 2019 3213 afişări Liga 1

Liderul CFR a învins, sâmbătă, în deplasare, 1-0, pe Viitorul, într-un meci din etapa a doua a playoff-ului Ligii 1 Betano. Golul a fost înscris de Păun, în minutul 73, dar partida a avut mai multe faze litigioase.

Fostul mare arbitru internaţional Ion Crăciunescu a analizat prestaţia lui Marius Avram şi a decretat.

Omrani a primit cartonaş galben în minutul 11, dar trebuia eliminat pentru faultul său asupra lui Ionuţ Vînă."Omrani trebuia să primească roşu, îl calcă pe tendon pe adversar. Există altceva decât roşu la o astfel de fază? Galben de ce să dai? Acesta e un atac imprudent", a spus la Digi Sport, Ion Crăciunescu.

Fostul şef al CCA a continuat: Viitorul merita penalty la faza din minutul 77, atunci când Boli l-a faultat pe Eric."Un adversar îl ia în braţe şi îl ţine. Trebuie să dai penalty, îl ia în braţe şi îl trânteşte în careu. Nu e luptă corp la corp, ci un adversar care îl ia în braţe şi îl ţine pe spate".

Totuşi, la faza în care ceilalţi specialişti au declarat că trupa lui Hagi trebuia să beneficieze de un penalty, la faza din minutul 44 când Bordeianu a intervenit dur asupra lui Drăguş, Crăciunescu a fost de partea lui Avram: "Dacă e să luăm după regulament atinge mingea, apoi piciorul, decizie corectă este să lase jocul să continue".