Trei idei după Viitorul - CFR 0-1. Greşeala lui Teja pe care Minteuan n-a comis-o, cum a fost redus Ianis la statutul de inexistent şi "perla" lui Hagi care a încetat să mai producă

17 mar 2019 6818 afişări Liga 1

Viitorul - CFR Cluj 0-1. Ultimele două campioane din Liga 1 Betano au stat faţă în faţă, la Ovidiu, într-un meci cu un ritm mult peste ceea ce obişnuieşte să ofere fotbalul românesc, iar duelul dintre Alin Minteuan şi Gică Hagi a scos în faţă, deopotrivă, avantajele şi slăbiciunile a două formaţii cu pretenţii justificate în ultima parte a campionatului.

După 0-1 în ceea ce a fost întâia partidă în care Viitorul a jucat cu casa închisă, ProSport prezintă trei concluzii despre partida care-i duce pe clujeni la patru puncte peste U Craiova şi la opt peste FCSB înaintea meciului vicecampioanei cu Astra:

• Minteuan nu a repetat greşeala lui Teja

Cu reprezentaţia de gală a Viitorului, 2-1 cu FCSB pe Arena Naţională, imprimată adânc pe retină, cu liderul Emmanuel Culio suspendat, Alin Minteuan şi-a dat seama că nu pleacă cu un rezultat pozitiv de la Ovidiu dacă nu blochează linia de mijloc formată din Vînă, Tudor Băluţă şi Houri. Dacă Teja a căzut victimă unui presing agresiv, care i-a făcut pe Filip şi Nedelcu să-şi semenze sentinţa la FCSB, tânărul antrenor al clujenilor a gândit mult mai bine strategia. Bordeianu a apărut în faţa apărării pentru a închide orice înseamnă culoar de verticalizare, Djokovic şi Deac, doi jucători puternici, de forţă, capabili să deposedeze, l-au flancat şi lupta de la mijlocul terenului a fost un trei vs. trei cu arme egale.

Alin Minteuan (foto) a citit perfect tactica lui Hagi şi a câştigat duelul de la mijlocul terenului.

Aşa nu s-a mai ajuns în situaţia în care mijlocaşii Viitorului să impună ritmul, să vină peste Vinicius şi Boli şi să mute pur şi simplu jocul în jumătatea adversă. Timp de 90 de minute, Houri şi Vînă au avut prea puţine momente în care au contat ofensiv, iar ocaziile Viitorului au venit, mai degrabă, de pe cele două flancuri, pentru că centrul era mult prea aglomerat. La 1-0, când pe teren a apărut şi experimentatul Hoban (minutul 80, în locul lui Ioniţă), ecuaţia a fost şi mai greu de rezolvat pentru copiii lui Hagi.

• Reţeta perfectă pentru a-l aduce pe Ianis la statutul de jucător obişnuit

A doua armă a Viitorului, Ianis Hagi, a fost un glonţ orb în meciul cu campioana en-titre, după ce s-a distrat cu FCSB pe Arena Naţională. Iar cauza nu trebuie căutată neapărat la playmaker-ul constănţenilor cât în aceeaşi idee de mai sus. Ce a făcut Minteuan şi nu a făcut Teja? Bordeianu a fost o umbră a lui Hagi Jr., a stat cât de aproape a putut de el, iar dirijorul gazdelor nu a mai putut primi aproape în niciun moment mingea cu faţa la poartă. Nu a avut spaţiu şi nici oportunitatea de a-i "judeca" în dueluri unu vs. unu pe rigizii Boli şi Vinicius, iar detaliul a marcat profund jocul ofensiv al Viitorului.

Sclipitor cu FCSB, Ianis Hagi (foto) nu a existat în faţa unei apărări mult mai exacte, care nu l-a lăsat să se desfăşoare.

Ianis a fost redus la statutul de jucător normal, incapabil să facă diferenţa. A creat pericol o singură dată, în minutul trei când l-a lăsat pe Drăguş în poziţie bună, apoi a dispărut din joc. A încercat trei şuturi de la distanţă în prima repriză, unul dintre ele nu a produs pericol, celălalt s-a dus mult pe lângă poartă, iar al treilea a sfârşit lamentabil în out de margine. În repriza a doua, cu acelaşi Bordeianu lângă el şi cu fundaşii luându-i aerul şi ţinându-l la respect în duelurile tari a ieşit în evidenţă doar cu o foarfecă ratată, în minutul 69, şi câteva faulturi scoase în momentele în care adversarii au trecut bariera agresivităţii. Luat tare, dublat, fără spaţii pe care să lanseze pasele, Ianis e neproductiv şi nici linia ofensivă a Viitorului, dependentă de el, nu mai e periculoasă.

• Denis Drăguş, "perla" care a adormit şi a încetat să mai producă

Un caz aparte e cel al lui Denis Drăguş, atacantul de 20 de ani al Viitorului care a început fabulos sezonul, a prins naţionala mare, apoi s-a stins dintr-o dată şi a încetat să se mai ridice la nivelul aşteptărilor lui Gică Hagi. Cel mai slab om al lliniei ofensive în partida cu FCSB, a repetat evoluţia modestă şi cu CFR, chiar dacă a avut multe oportunităţi de a ieşi în faţă. A început prost, cu ocazia ratată în minutul trei la o fază la care Arlauskis nu mai era în poartă, a continuat cu un şut paralel cu poarta în minutul 26, nu a marcat din poziţie bună după o centrare a lui Calcan (minutul 30), iar desele momente în care a încetinit jocul şi a părut firav în duelurile cu fundaşii adverşi l-au făcut pe Hagi să-l schimbe, nemulţumit, după doar 52 de minute.

Declinul vizibil al lui Drăguş continuă cu o evoluţie slabă care completează o serie proastă. Nu a mai marcat de pe 5 decembrie (Gaz Metan - Viitorul 2-2), a fost scos la pauză de Hagi în meciul cu FCSB din sezonul regular (0-2 pe Arena Naţională, pe 12 decembrie), a fost eliminat cu Poli Iaşi după două 'galbene' în trei minute, iar downgrade-ul l-a făcut să piardă şi încrederea lui Contra. În loc să-şi continue progresul, Drăguş a fost retrogradat la Under 21, iar la următoarea acţiune va juca meciuri amicale cu Spania U21 şi Danemarca U21 în timp ce Gicu Grozav sau Andrei Ivan vor reprezenta opţiuni pentru dubla cu Suedia şi Insulele Feroe.

"Nu e într-un moment inspirat al lui. Are talent, dar trebuie să reflecteze, să vadă anumite lucruri, să se liniştească şi să muncească foarte mult".