FCSB, fără lider în derby-ul cu CFR!? Dezvăluirile lui Dică: ce s-a întâmplat la pauza meciului cu Viitorul

12 mar 2018 8746 afişări Comentează şi tu Liga 1

Mihai Pintilii (33 de ani) a rezistat doar 45 de minute pe teren în victoria FCSB-ului, 2-1 cu Viitorul în prima etapă a play-off-ului, iar finalul meciului de pe Arena Naţională l-a găsit pe Nicolae Dică (37 de ani) dezvăluind motivul pentru care şi-a schimbat liderul echipei încă de la pauză.

Dacă iniţial s-a crezut că introducerea lui Ovidiu Popescu în locul lui Mihai Pintilii a fost o măsură de precauţie luată de Dică, pentru a-l proteja pe cel mai bun închizător al echipei de o eventuală accidentare care să-l scoată din joc pentru derby-ul cu CFR, de la finalul săptămânii, lucrurile au stat puţin diferit, iar Pintilii a ieşit din cauza unei probleme fizice pe care o resimţea deja. A spus-o Dică, la finalul celor 90 de minute, când a transmis că mijlocaşul echipei naţionale a suferit o contractură, motiv pentru care chiar Pintilii nu a mai vrut să rişte să mai stea pe teren şi în partea a doua, în condiţiile în care scorul era deja 2-0: "La pauză mi-a cerut schimbare, pentru că a simţit ceva la picior şi de aceea l-am schimbat. Probabil are o contractură, vom vedea zilele următoare", a spus Dică, la microfonul Digi Sport.

Derby-ul CFR - FCSB se va juca duminica viitoare, în Gruia, de la ora 20:45. Înaintea confruntării directe, clujenii au un avans de două puncte în faţa rivalilor din Bucureşti, după ce ambele echipe au câştigat cu acelaşi scor, 2-1, primele meciuri din play-off, cu CSM Poli Iaşi, respectiv Viitorul.