Nicu Bădescu
Dans arab!** Petrolul - FC Brașov 2-0
  • Publicat:
  • Actualizat:

Petrolul a făcut aseară un pas important în lupta pentru continuitate în Liga I. După o primă repriză catastrofală, Mulțescu a schimbat inteligent la pauză și a reușit să întoarcă destul de surprinzător soarta meciului.

Prima repriză de pe „Ilie Oană” a fost un fel de duel surd între cei care vor, dar nu pot, Petrolul adică, și cei pe care parcă nu-i mai interesează. În timp ce Brașovul ataca precum o mașină cu benzina la roșu, de parcă ar fi consumat tot combustibilul etapele trecute, cu Vaslui și Rapid, Gigi Mulțescu făcea calcule pe bancă, dar tot timpul ieșea pe minus. Apărare ioc, atac dispărut, iar de mijloc nici nu se mai punea problema. Vrând, nevrând, oaspeții s-au apropiat în câteva rânduri de poarta lui Hamutovski, dar fără să-l solicite prea tare pe bielorus. Buga a fost blocat la 6 metri (31), Distefano a trimis peste o lovitură liberă de la 20 de metri (35), iar Ilijovski s-a încurcat în balon în mijlocul careului mare (39).

Asediul lupilor

La pauză, Mulțescu îl introduce pe Vali Negru, dar, mai important, schimbă sistemul și îl trimite pe Oprița de pe banda dreaptă a mijlocului în partea stângă, pentru a completa un trident ofensiv cu Hamza și Zerka. De parcă ar fi făcut intravenos cu acea băutură care dă aripi neenergizaților, petroliștii i-au călcat în picioare, la figurat, pe adversari în primele 20 de minute ale reprizei a doua. Oprița a șutat pe lângă (47), iar apoi Hamza a șutat în cros, din marginea careului, mingea trimițând bezele barei din dreapta lui Felgueiras (48). A fost preludiul extazului petrolist. În minutul 55, Hamza primește o pasă sclipitoare de la Oprița în interiorul careului și, cu un șut sec, nu-i mai dă nicio șansă lui Felgueiras. Zerka nu-și lasă colegul din atac să se plictisească singur pe tabela de marcaj și majorează scorul cu o lovitură de cap din 6 metri, dispecer fiind același Oprița. Hamza mai încearcă o ghidușie, dar, după ce și-a creat frumos o fază, șutul său este blocat de portarul Brașovului. Cu Șumudică înfundat în fotoliul băncii de rezerve, „stegarii” nu-și revin din pumni, iar până la final meciul nu mai aduce nimic interesant. 2-0, iar Petrolul respiră.

CLICK AICI PENTRU COMENTARIUL MINUT CU MINUT AL MECIULUI

PETROLUL: Hamutovski – B. Străuț, Melinte, Bikana, Ben Djemia – Oprița, Boudjemaa, Mustivar, Stoimirovici – Hamza, Zerka
Rezerve: Valincius, M. Tudor, Dina, Osiako, V. Negru, Fl. Dumitru, Linares

BRAȘOV: Felgueiras – Ciupe, Majernik, L. Munteanu, Cr. Ionescu – Velayos, Viveiros, Dias, Distefano – Buga – Ilijoski
Rezerve: Godinho, Hadnagy, Moutinho, Udoji, Olariu, Enceanu, Machado