Cum arată echipa etapei a 24-a în viziunea ProSport: autorii celor mai frumoase goluri, doi fotbalişti ai campioanei şi eroul lui FC Botoşani în Ştefan cel Mare. Vezi primul 11

7 apr 2015 19552 afişări Liga 1

Aşa cum a obişnuit în ultimele săptămâni, ProSport a urmărit fiecare meci din etapă, a analizat prestaţiile celor mai buni jucători din fiecare partidă, iar fotbaliştii care s-au evidenţiat şi-au găsit un loc printre cei mai buni 11 oameni ai rundei. Rezultatul poate fi urmărit în clipul video de mai sus într-un format unic în presa sportivă din România, prin care cititorii pot afla  în câteva zeci de secunde care au fost performerii rundei şi care au fost momentele care i-au convins pe redactori cine merită şi cine nu să facă parte din elita etapei.

Începută vineri, cu meciurile ASA Târgu Mureş – CSMS Iaşi 1-0 şi Dinamo – FC Botoşani 0-0, etapa a 24-a a Ligii 1, a şaptea a părţii secunde a campionatului, a fost una săracă în goluri şi nu a făcut notă discordantă de la traiectoria pe care se află fotbalul din România, unul în care golurile apar din ce în ce mai rar.

Runda nu a fost, însă, lipsită de meciuri echilibrate, tensionate şi controversate sau de mari surprize. CFR s-a impus total neaşteptat pe terenul Astrei şi a obţinut prima victorie a anului, Pandurii a dat lovitura pe Ilie Oană, FC Braşov a smuls un punct în prelungirile meciului cu Chiajna, iar Universitatea Cluj şi Rapid au dat o bătălie la baionetă pentru trei puncte vitale în lupta pentru evitarea retrogradării,. Primele două clasate, Steaua FCSB şi ASA Târgu Mureş au mers cap la cap, fiecare obţinând câte o victorie la limită, cu Gaz Metan, respectiv CSMS Iaşi.

Dintre cele nouă partide jucate, doar în două s-au marcat cel puţin trei goluri, Ceahlăul – Viitorul 1-2 şi Gaz Metan – Steaua FCSB 1-2,. Totuşi, printre cele 13 reuşite se numără şi câteva execuţii spectaculoase sau acţiuni personale de efect. E cazul golului înscris de Dan Roman în meciul cu Steaua FCSB, care l-a ridiculizat pe Varela cu o preluare inedită, al lui Bucurică, jucătorul Chiajnei care a marcat de la distanţă, al lui Adrian Popa, care a trimis mingea în poarta lui Pleşca după o acţiune superbă sau al tânărului Bumba, care a demonstrat că nu degeaba este văzut printre tinerii de viitori ai naţionalei şi a aşezat balonul aproape de vinclul porţii apărate de Grahovac.

Echipa etapei a 24-a:

• Curileac (FC Botoşani) – Ciupe (U Cluj), Bejan (ASA Târgu Mureş), Larie (CFR Cluj), Momcilovic (Pandurii) –  Adi Popa (Steaua FCSB),  Prepeliţă (Steaua FCSB), Bumba (ASA Târgu Mureş). Bucurică (Concordia) – Dan Roman (Gaz Metan Mediaş), Castillion (U Cluj)

Marius Curileac (FC Botoşani) - Într-o formă proastă în ultimele etape, FC Botoşani a obţinut o remiză în Ştefan cel Mare, 0-0 cu Dinamo, iar unul dintre principalele argumente ale moldovenilor a fost evoluţia excelentă a portarului Marius Curileac. Salvat de bară la o lovitură de cap a lui Bilinski, goalkeeper-ul de 31 de ani a făcut adevărate minuni în poartă. Mai întâi a respins eroic două şuturi ale lui Bilinski, la aceeaşi fază, în minutul 33, apoi l-a blocat pe Alexe în poziţie de 1 vs. 1, pentru ca pe final, în ultimul minut de prelungire, să-I refuze golul lui Rotariu.

• O menţiune şi pentru Gliwa, portarul Pandurilor, care a făcut faţă atacanţilor Petrolului în meciul de la Ploieşti, şi Veselovsky, eroul Universităţii Cluj din returul semifinalei Cupei României cu CFR, care în meciul cu Rapid a câştigat un dialog de la distanţă cu Daniel Niculae, pe care l-a împiedcat în mai multe rânduri să-şi aducă echipa în avantaj.

Raul Ciupe (U Cluj)  - Universitatea a terminat fără gol primit partida cu Rapid, deşi giuleştenii au avut câteva ocazii imense,  ratate de Daniel Niculae. Atacantul rapidist a fost foarte aproape să marcheze în repriza secundă, la scorul de 0-0, dar Ciupe a avut o intervenţie decisivă, reuşind să trimită în corner, care, adăugată prestaţiei foarte bune în faţa mult mai cunoscutului Edu Oriol îl aduce printre cei mai buni fotbalişti ai etapei.

Ionuţ Larie (CFR Cluj) – Primul gol şi prima victorie a CFR-ului în 2015 au fost aduse de Ionuţ Larie, fostul fundaş central al Viitorului, care a înscris contra Astrei, în minutul 55, cu o lovitură de cap din centrul careului giurgiuvenilor. În afara reuşitei, la care a profitat de un marcaj neglijent al lui Florescu, Larie a avut o evoluţie bună pe fază defensivă, unde i-a blocat pe Fatai, în prima repriză, dar şi pe Roşu, înlocuitorul nigerianului.

Larie (foto, alături de Shalaj de la Pandurii) a fost eroul CFR-ului în partida cu Astra, câştigată de clujeni, scor 1-0.

Florin Bejan (ASA Târgu Mureş) - Victorioşi cu CSMS Iaşi, scor 1-0, târg-mureşenii au avut parte de un joc defensiv bun, ca în mai toate partidele din ultima perioadă. Ajutat de Constantin, alături de care formează unul dintre cele mai eficiente cupluri de apărători centrali din Liga 1, Bejan a făcut un nou meci în care i se pot reproşa puţine lucruri. S-a remarcat în minutul 64 când a avut o intervenţie superbă în faţa lui Boiciuc, blocând şutul periculos trimis din apropiere de mijlocaşul lui CSMS.

Marko Momcilovic (Pandurii) - Unul dintre cei mai constanţi apărători ai echipei antrenate de Edward Iordănescu, sârbul de 28 de ani a fost decisiv la Ploieşti. Atât prin siguranţa arătată în faţa oamenilor de gol ai gazdelor, cât şi prin golul, singurul al meciului, marcat în minutul 14, când a urmărit excelent o centrare de pe partea dreaptă trimisă de Mihai Roman şi l-a învins pe Pecanha.

Momcilovic îi ia faţa astfel în echipa imaginată de ProSport fundaşului stânga de la  Viitorul, Bogdan Mitrea, care a marcat de două ori, de fiecare din penalty, contra Ceahlăului. Principalul argument al sârbului în duelul cu Mitrea este că golul său a venit după o fază în care a citit foarte bine jocul, a intuit centrarea lui Roman şi a prins pe picior greşit întreaga defensivă adversă, în timp ce Mitrea şi-a trecut numele pe lista marcatorilor din două lovituri de la 11 metri, capitol la care a arătat, de-a lungul campionatului, că stă foarte bine.

Adi Popa (Steaua FCSB) – Decisiv în meciul cu Viitorul şi cu un rol important în victoria din Cupă cu Petrolul, scor 3-1, aripa dreaptă a Stelei şi-a continuat şi la Mediaş evoluţiile excelente din ultima perioadă. Popa a marcat pentru a doua oară în această săptămână, în minutul 52, când a luat o acţiune pe cont propriu şi a finalizat-o cu un şut frumos, cu stângul, la colţul lung, aducând astfel trei puncte preţioase pentru formaţia antrenată de Costel Gâlcă.

La Mediaş, Adi Popa (foto, în duel cu rapidistul Pavel Cmovs) a înscris al doilea gol în patru zile, după ce punctase în Steaua FCSB - Petrolul 3-0

Andrei Prepeliţă (Steaua FCSB) – Pe un teren greu, pe care echipa sa nu câştigase din 2009, Andrei Prepeliţă a fost unul dintre cei mai buni fotbalişti ai campioanei ultimelor două sezoane. A câştigat în mare parte duelurile de la centrul terenului cu mijlocaşii adverşi, Tahar şi Velazquez, a fost punctul de echilibru al formaţiei, iar în minutul 11 a avut intuiţia de a urca pe un culoar liber din defensiva medieşenilor şi a finalizat cu gol o fază superbă construită de Tănase şi Rusescu.

Claudiu Bumba (ASA Târgu Mureş) – Tânărul mijlocaş de la Târgu Mureş a decis duelul cu CSMS Iaşi, prin execuţia sa din minutul 22, când a primit o minge de la Zicu, a intrat în careul advers, a driblat scurt un fundaş şi a trimis superb, cu piciorul drept, la colţul lung, fără nicio şansă pentru portarul Grahovac. A fost primul gol primit de defensiva ieşeană în 2015, iar Bumba îşi face loc printre remarcaţii rundei graţie execuţiei rare pentru Liga 1.

Bogdan Bucurică (Concordia) – Folosit în banda stângă de Marius Şumudică, într-un sistem 3-5-2 foarte pretenţios, Bucurică s-a făcut remarcat la meciul cu FC Braşov, terminat la egalitate, 1-1, atât prin utilitatea sa pe faza defensivă, cât şi prin aportul ofensiv important. Mai mult, în minutul 27 a înscris un gol superb, printr-o execuţie de la distanţă, care l-a păcălit pe portarul Iacob.

Dan Roman (Gaz Metan Mediaş) – Contra campioanei, atacantul de 29 de ani a fost cel mai bun om al medieşenilor. Bătăios, foarte puternic din punct de vedere fizic, a fost un real pericol pentru apărarea condusă de Varela, iar golul său, marcat după o preluare superbă, prin care l-a depăşit pe fundaşul din Insulele Capului Verde, poate candida cu succes la titlul de cea mai frumoasă reuşită a rundei şi una dintre cele mai frumoase ale întreg sezonului.

Dan Roman a marcat contra Stelei unul dintre cele mai frumoase goluri ale acestei ediţii de campionat

Geoffrey Castillion (U Cluj) - Un atacant care marchează golul decisiv într-un meci pe care echipa sa îl câştigă pe teren propriu are tot dreptul să spere la un loc printre cei mai buni fotbalişti ai rundei. Este şi cazul lui Geoffrey Castillion, atacantul olandez de la Universitatea Cluj, cel care în meciul cu Rapid a avut prezenţa de spirit necesară pentru a profita de o greşeală a lui Buchta şi a marcat primul gol al echipei sale după o pauză de 118 zile.

animaţie: Costin Grigoraş