Concordia Chiajna - Juventus Bucureşti 2-1. Oaspeţii au condus la pauză, dar Prepeliţă şi Pena au întors soarta partidei

15 apr 2018 1820 afişări Comentează şi tu Liga 1

Concordia Chiajna - Juventus Bucureşti 2-1 (Prepeliţă 69, M. Pena 76 / F. Ştefan 27)

• Concordia: Caparco - Patache, Albu, Marc, Fota - Babic, Prepeliţă - T. Bawab, M. Cristescu, Bumba - Batin
  • Rezerve: Vitkauskas, Bucşa, Bărboianu, Nivaldo, Enza-Yamissi, R. Deaconu, M. Pena
  • Juventus: Drăghia - Kardes, Walace, Leca, F. Ştefan - Băjenaru, G. Simion, V. Gheorghe - S. Drăghici, R. Elek, Rabei
  • Rezerve: Gavrilaş, C. Petre, A. Ciolacu, Balgiu, V. Nicoară, C. Ciobanu, M. Constantinescu

Mn. 90+3 Final de meci. Chiajna s-a impus cu 2-1, după ce a fost condusă la pauză, reuşind să obţină primul succes din playout. Ilfovenii au ajuns la 19 puncte, în timp ce Juventus rămâne pe ultimul loc, cu 13 lungimi.

Min. 76 GOL Concordia! Nivaldo a scăpat singur cu Drăghia, a reluat la colţul lung, portarul oaspeţilor a respins în lateral, dar Pena a venit lansat şi a împins balonul în plasă pentru 2-1. Jucătorii introduşi la pauză de Ion Moldovan au făcut diferenţa în partea secundă.

Min. 69 GOL Concordia! Prepeliţă a reluat la colţul lung dintr-o lovitură de colţ, Drăghia a respins în primă fază, dar mijlocaşul venit în iarna trecută a revenit şi a punctat pentru 1-1.

Min. 46 S-a reluat jocul! Ion Moldovan a operat două schimbări: au intrat Pena şi Nivaldo, au ieşit Batin şi Bumba.

Min. 45 Pauză la Chiajna. La acest scor, oaspeţii de la Juventus urcă pe loc de baraj, la egalitate cu ACS Poli Timişoara şi Concordia Chiajna. Formaţia din Colentina are însă un golaveraj mai bun decât celelalte două, în playout.

Min. 27 GOL Juventus! Florin Ştefan a trecut de Patache şi Albu, după care a ajuns în marginea porţii, de unde l-a executat pe Caparco cu un şut violent care s-a oprit în plasa laterală, aproape de vinclu.

Min. 18 O nouă şansă pentru oaspeţi! Drăghici l-a păcălit pe Fota, a şutat violent la colţul scurt, dar Caparco a respins din nou. La faza antreioară, gazdele au reclamat un henţ în careul lui Juventus, dar centralul Cătălin Popa a făcut semn că jocul poate continua.

Min. 7 Leca a reluat cu capul din centrul careului, sub bara tranversală, dar Caparco a fost la post şi a respins în ultimul moment.

Min. 1 A început partida de la Chiajna!

Juventus şi Concordia deschid ziua de duminică în Liga 1, ambele venind după câte un eşec în etapa precedentă. Ilfovenii n-au înregistrat niciun succes în playout, în timp ce formaţia din Colentina poate evada de pe ultima poziţie, în cazul unui succes la Chiajna. Gazdele ocupă locul de baraj în acest moment, fiind la egalitate cu ACS Poli Timişoara. Juventus e la o distanţă de trei puncte de cele două echipe, în timp ce Gaz Metan ocupă primul loc retrogradabil, cu 15 puncte.