Concordia-AC Taverne 8-1, în primul amical din Italia. Maftei și Timov au marcat la debut

Concordia Chiajna nu a avut probleme în primul amical din cantonamentul pe care îl face în Italia și a trecut cu scorul de 8-1 (4-0) de formația din a treia ligă elvețiană AC Taverne, într-o partidă care s-a disputat pe terenul de antrenament de la resortul Novarello, anunță site-ul oficial al ilfovenilor.

Pînă la primul gol, marcat de Maftei în minutul 26, „verzii” lui Șumudică au lovit de două ori bara și au ratat în debutul meciului un penalty prin Serediuc. Florea în minutul 30 și bulgarul Timov după doar 45 de secunde au făcut 2, respectiv 3-0 pentru formația noastră. Serediuc și-a răscumpărat greșeala de la lovitura de pedeapsă cu patru minute înainte de final cu un șut din interiorul careului.

După pauză, Șumudică a schimbat toată linia, iar onoarea de a marca al doilea penalty al partidei i-a revenit brazilianului Welington (min. 53). A treia lovitură de pedeapsă a fost marcată de Neluț Roșu cu zece minute înainte de finalul jocului. Răsdan a fost autorul celui de-al șaptelea gol al Chiajnei, iar Welington a stability scorul final, 8-1, în ultimul minut de joc. Elvețienii au reușit golul de onoare în minutul 87, la scorul de 7-0 pentru formația noastră.

Marius Șumudică: „Nu a fost o partidă relevantă, chiar dacă am bătut la scorul ăsta. Nici nu ne-a interesat rezultatul. Sînt mulțumit de efortul pe care l-au făcut băieții. Avem nevoie de relații de joc în primul rînd și sînt bucuros că fotbaliștii mei sînt receptivi la ce le cer.”

Șumudică a testat un brazilian în vîrstă de 18 ani

Antrenorul Chiajnei a testat în repriza secundă un jucător brazilian de doar 19 ani, Pablo Gois Ribeiro, care a evoluat în partea stîngă a liniei mediene. Jucătorul din țara cafelei se pregătește sub comanda lui Șumudică de la sosirea delegației „vulturilor” în Italia.

Concordia (repriza I): Rîmniceanu, Dyulgherov, Maftei, Bucurică, Ricardo, Olberdam, Timov, Raiciu, Purece, Serediuc, Florea

Concordia (repriza II): Matache, Alves, Dragarski, Burnea, Simon, Roșu, Răsdan, Fernando, Băjenaru, Pablo, Welington

Sursa Foto: csconcordia.ro