Astra - FCSB 0-2! Vicecampioana se revanşează pentru înfrângerea cu Viitorul. Prestaţie slabă a trupei lui Enache

17 mar 2019 13345 afişări Liga 1

Astra - FCSB 0-2 (Gnohere 29, I. Cristea 32)

Astra - FCSB se joacă duminică, de la ora 20:30, în direct la Digi Sport, Telekom Sport, Look TV şi în format live bolg pe www.prosport.ro. Meciul din etapa a doua a playoff-ului Ligii 1 Betano este extrem de important pentru roş-albaştri, în condiţiile în care au ca obiectiv titlul şi distanţa acum faţă de liderul CFR e de opt puncte, ardelenii câştigând în acestă rundă confruntarea cu Viitorul.

Astra: Lazar - Erico, Bejans, Cestor, Butean - R. Pires, Mrzljak, R. Moise (Roşu 46), V. Gheorghe (Alibec 72) - Llullaku, Hambo (Begue 46)
Rezerve: M. Santos - C. Dima, N. Roşu, Balaure, Begue, Zoua, D. Alibec
FCSB: Bălgrădean - Benzar (Roman 50), Planic, I. Cristea, Jr. Morais - L. Filip, Teixeira - Man, Tănase, Coman (Bălaşa 66) - Gnohere (Hora 86)
Rezerve: A. Vlad - Bălaşa, Moruţan, I. Hora, Rusescu, Stoian, M. Roman

Minututul 90+4: Final de meci! FCSB câştigă pe terenul celor de la Astra, unde au pierdut în prima etapă din sezonul regular al Ligii 1 Betano, cu scorul de 1-0. Gnohere a deschis scorul pentru vicecampioana României în minutul 29, iar Cristea a mărit avantajul echipei lui Teja trei minute mai târziu, cu o lovitură de cap. A fost prima reuşită a francezului în acest an şi totodată primul gol marcat de fundaşul născut la Mediaş pentru noua sa echipă.

• 6. Sepsi 19p (două meciuri)

Minutul 73: Astra joacă în zece oameni! Bejan vede cartonaşul roşu de la centralul Horaţiu Feşnic după o intrare dură asupra lui Dennis Man.

Minutul 66: Dennis Man putea face 3-0! Mijlocaşul vicecampioanei trece de un adversar în interiorul careului şi trage din prima spre poarta lui Lazar, dar goalkeeper-ul giurgiuvenilor respinge în corner.

Minutul 56: Ocazie imensă a lui Cestor! Fundaşul giurgiuvenilor intră în careu şi trage din unghi închis, dar mingea loveşte bara porţii lui Bălgrădean şi FCSB îşi păstrează avantajul.

Minutul 54: Ce ocazie pentru FCSB! Man şi Teixeira combină în marginea careului Astrei, portughezul în pasează pe culoar lui Man, care a reuşit cumva să rămână cu mingea la picior, după o intervenţie a lui Bejan, dar "perla" lui Gigi Becali trage pe lângă poartă.

Minutul 50: Probleme la FCSB! Benzar s-a accidentat, iar Mihai Roman i-a luat locul în banda dreaptă. Fundaşul dreapta de la FCSB a ieşit de pe teren cu probleme musculare.

Minutul 46: A început repriza doua!

Minutul 45+2: Final de primă repriză la Giurgiu!

Minutul 32: GOOOOOOOOOOOLLLLLL FCSB! Iulian Cristea marchează primul său gol pentru formaţia roş-albastră. Fundaşul central a pus capul excelent, la o centrare din corner a lui Man.

Minutul 29: GOOOOOOOOOLLLL FCSB! Harlem Gnohere deschide scorul! Francezul pune capul excelent la o centrare perfectă a lui Benzar, din dreapta, Lazar respinge cu greu, în faţa, iar apoi "Bizonul" revine şi împinge mingea în plasa porţii Astrei şi "sparge" tabela de la Giurgiu.

Minutul 28: Florin Tănase trimite un şut pe poarta lui David Lazar, de la mare distanţă, dar fără nicio emoţie pentru goalkeeperul Astrei.

Minutul 14: Şansă pentru Astra! Romario Moise a centrat excelent din lovitură liberă, razant, direct în careu, de unde Bejan a încercat să reia spre poarta lui Bălgrădean, dar mingea s-a oprit în braţele lui "Pufi", fiind deviată usor. Arbitrul Horaţiu Feşnic fluirase oricum fault în atact, după ce Bejan l-a lovit pe Benzar.

Minutul 10: Prima şansă de gol pentru FCSB! Man şi-a driblat elegant un adversar, apoi, dintr-o deviere, mingea a ajuns la Teixiera, intrat în careu, care a şutat, dar Lazar nu a avut nicio emoţie să reţină!

Minutul 1: A început meciul!

19:07 Echipa de start a Astrei! Costel Enache prin faptul că nu-l utilizează pe Claudiu Belu, ceea ce alimentează informaţiile conform cărora fundaşul dreapta e cumpărat de FCSB şi va ajunge la echipa lui Mihai Teja în vară. Denis Alibec, fostul atacant al roş-albaştrilor, e doar rezervă, după o accidentare care nu i-a permis să joace în ultimele două partide.

19:03 Citeşte şi: Joc dublu, strategie sau schimbare de ultim moment? Surpriză de proporţii oferită de Mihai Teja în cazul lui Harlem Gnohere

18:56 Echipa de start a FCSB! Teja l-a scos din primul "11" pe Mihai Bălăşa, după ce a fost criticat de Gigi Becali, Lucian Filip va face pereche cu Teixeira, la mijloc, după ce Becali l-a făcut praf pe Nedelcu la capătul meciului cu Viitorului, în timp ce Gnohere e titular în premieră în 2019! Florentin Matei nu e în lot. În ceea ce-l priveşte pe Gnohere, Teja anunţase că nu-l poate scoate pe HOra din primul "11", datorită randamentului. Cum să îl scot pe Hora, care a intrat la fiecare meci şi a dat goluri? Eddy Gnohere e un tip inteligent, a zis că nu e nicio problemă, îşi aşteaptă rândul”.

"Problema nu este că ceilalţi câştigă, problema este că nu câştigăm noi. Deci vrem să câştigăm noi. Este clar că nu sunt cele mai bune rezultate, dar eu cred că băietii au încercat la fiecare meci să dea maximum", a declarat Teja, la conferinţa de presă de sâmbătă. Iar, Junior Morais a completat: "Nu mă interesează cum câştigăm, trebuie să câştigăm neapărat. Trebuie să ne motivăm cât mai mult, să ajungem acolo şi la ora meciului să putem să facem un meci foarte bun şi să câştigăm".

De altfel, în echipă vor reveni Man şi Teixeira, ce au fost suspendaţi, iar Hora va rămâne principala armă din atac.

"Cum să-l scot pe Hora, care mereu când a intrat a jucat bine şia dat goluri? Când va juca mai puţin bine sau va avea o problemă medicală, normal că faci nişte schimbări. Gnohere a fost în aceeaşi situaţie cu Alibec. Dădea goluri şi stătea şi cred că nu i-a convenit nici lui. Am vorbit cu el, e un băiat foarte intelegent, un mare caracter şi a zis că nu e nicio problemă, îşi aşteaptă rândul şi atunci când va intra înscrie", a explicat Teja.

Arbitrul Horaţiu Feşnic va conduce la centru partida Astra – FCSB şi va fi ajutat de asistenţii Valentin Avram şi Mircea Orbuleţ. Arbitru de rezervă va fi George Rădulescu, iar observatori Alexandru Deaconu şi Mircea Călin.

Duelul Enache - Teja

• Constantin Enache a debutat ca antrenor principal în Liga 1 pe banca grupării pentru care evoluase cel mai mult ca fotbalist, Ceahlăul Piatra Neamţ (24 iulie 2011, Ceahlăul - Pandurii 1-1), unde a format un grup de jucători care astăzi au multe meciuri pe prima scenă. A revenit în principala întrecere internă în vara anului 2017, la FC Botoşani şi a reuşit să termine sezonul 2017-2018 cu cel mai mare procentaj de puncte scos pe durata unui campionat din istoria grupării moldave în Liga 1 (49 %). În noiembrie 2018 a trecut la Astra, pe care a calificat-o în play-off. În total, palmaresul pe prima scenă cuprinde 44 de victorii, 38 de remize şi 50 de înfrângeri.
  • De partea cealaltă, FCSB este a patra echipă antrenată de Mihai Teja în Liga 1, după U Cluj (2013-2014, 2014-2015), Dinamo (2014-2015) şi Gaz Metan Mediaş (2018-2019), interval în care a adunat 59 de meciuri (24 victorii - 15 remize - 20 înfrângeri) - statistică LPF
  • Cei doi s-au mai duelat o singură dată, chiar în ediţia curentă, Gaz Metan - FC Botoşani 1-2.