Document-bombă despre cum se jefuiește un club din Liga 1 prin „metoda bonus”! Cum a plătit o echipă calificată în play-off 400.000 de euro: „șoferul-magaziner” sau „omul primarului” a luat 15.000 de euro! EXCLUSIV

Document-bombă despre cum se jefuiește un club din Liga 1 prin „metoda bonus”! Cum a plătit o echipă calificată în play-off 400.000 de euro: „șoferul-magaziner” sau „omul primarului” a luat 15.000 de euro! EXCLUSIV
Cum se jefuiește un club din Liga 1 prin metoda bonus. Probleme la Academica Clinceni
  • Publicat:
  • Actualizat:

ProSport continuă seria dezvăluirilor despre modul în care se devalizează cluburile din Liga 1, iar exemplul cel mai elocvent este cel de la Academica Clinceni, acolo unde s-a dat un adevărat „tun” prin „metoda bonusul”.

Concret, pentru accederea în play-off-ul sezonului 2020/2021, oficialii de la Clinceni au cesionat drepturile TV pe care le-au primit în 2022, iar sumele trecute sunt absolut fabuloase.

Fotbaliștii au luat și 20.000 de euro, antrenorul Ilie Poenaru a dat lovitura cu 50.000 de euro, iar un personaj care e ba șofer, ba magaziner, a încasat 15.000 de euro!

Cum se jefuiește un club din Liga 1 prin „metoda bonus”! Lista rușinii

Academica Clinceni este un „mort ambulant”. Clubul care anul trecut ajungea în play-off, pentru ca apoi să facă figurație acolo, își dă duhul în Liga 1. Ajutată din răsputeri de terți pentru a putea încheia sezonul, formația din Clinceni este dovada (încă o dovadă, din păcate!) a modului în care fotbalul românesc este jefuit.

Cine a avut interesul să devalizeze formația ilfoveană și cine ar trebui să plătească? Aceasta este treaba autorităților. ProSport scoate însă la iveală un document care probează cum se achită sume colosale pentru nivelul Ligii 1 la nivelul unei echipe care, ulterior, din lipsa fondurilor, ajunge într-o situație disperată. Și, mai mult ca sigur, va urma falimentul.

Lista bonusurilor pe care Academica le-a stabilit pentru atingerea obiectivului, acela de a ajunge în play-off-ul sezonului 2020/2021, este incredibilă. Pentru o pseudo-performanță, antrenorul Ilie Poenaru a încasat 50.000 de euro, iar vedetele Rusescu sau Tănase câte 20.000 de euro. Si oamenii din staff-ul tehnicianului, preparatorii fizici și antrenorul cu portarii, au fost răsfățati cu sume importante, de câte 15.000 de euro.

Deși cifrele sunt uriașe, acești bani ar putea fi oarecum motivați prin faptul că respectivii au tras din greu pentru echipă, cu toate că sunt cluburi care nu au aceste bonusuri nici pentru câștigarea unui trofeu precum Cupa României sau pentru accederea în cupele europene!

Problemele apar atunci când pe listă se regăsesc numele unor persoane care nu au avut niciun rol sau nu unul major în viața echipei, iar aceștia încasează venituri cel puțin indecente: un domn care are o funcție incertă și este ba șofer, ba magaziner primește 15.000 de euro. El este poreclit în club „omul primarului” pentru că face și desface orice i se cere și e omul bun la toate.

Apoi, secretarul Daniel Kassai, fiul lui Adalbert Kassai, fostul secretar general al FRF, a „bifat” și el tot 15.000 de euro! Nici Sorin Parancea, președintele clubului pe vremea când acesta se afla în Liga 2 nu a ratat acest premiu: 5.000 de euro, o sumă regulamentară.  Interesant este și că Sorin Paraschiv, despre care mulți au spus că a fost cel care a creat lotul și că ar avea o influență foarte mare asupra finanțatorului, a primit „doar” 10.000 de euro!

FOTBALIȘTI

  1. VALCEANU OCTAVIAN 13.835 EURO
  2. URECHE GABRIEL 2.250 EURO
  3. PASHOV GEORGI 15.000 EURO
  4. ACHIM FLORIN 8.250 EURO
  5. PATRICHE RAZVAN 10.200 EURO
  6. BILALI AMIR 15.000 EURO
  7. GARDOS FLORIN 8.700 EURO
  8. JUTRIC MLADEN 15.000 EURO
  9. DOBRESCU MIHAI 15.600 EURO
  10. PIRVULESCU PAUL 4.050 EURO
  11. VENTURA DENIS 15.000 EURO
  12. DUMITRIU LUCIAN 4.200 EURO
  13. CASCINI JUAN 15.000 EURO
  14. CHANDAROV ASEN 15.000 EURO
  15. TANASE CRISTIAN 20.000 EURO
  16. MARKOVIC JOVAN 1.500 EURO
  17. RUSESCU RAUL 20.000 EURO
  18. CHUNCHUCOV TSVETELIN 20.000 EURO
  19. MOULIN THIBAULT 3.400 EURO

STAFF ȘI AUXILIAR

  1. POENARU ILIE 50.000 EURO – antrenor principal
  2. COLONEL IONEL 15.000 EURO – preparator fizic
  3. DUNA MARIN 15.000 EURO – antrenor secund
  4. PETCU ALEXANDRU 15.000 EURO – preparator fizic
  5. ENE JHON 15.000 EURO – antrenor cu portarii
  6. BIRO IOSIF 8.000 EURO – delegatul clubului
  7. STOICA IONUT 1.500 EURO – maseur, kineto-terapeut
  8. ORMUZ BOGDAN 2.000 EURO – relația cu presa
  9. ZEINELOVICI ION 3.000 EURO – magaziner
  10. PAUN ION PETRISOR 15.000 EURO – șofer, magaziner, „omul primarului”
  11. KARABOLEVSKI VASKO 3.000 EURO – doctor
  12. KASSAI DANIEL 15.000 EURO – secretar
  13. PARANCEA SORIN 5.000 EURO – fostul președinte al clubului pe vremea când Academica era în Liga 2
  14. PARASCHIV SORIN 10.000 EURO – manager sportiv

TOTAL 394.485 EURO

Cei aproape 400.000 de euro au fost plătiți cu banii din drepturile TV, cesionați în 2021 pentru tranșa intrată la începutul lui 2022. Și la fel de important, modul de management al clubului a fost îngrozitor, dacă nu luăm în considerare posibila rea-credință! Practic, Academica s-a angajat să achite de 4 ori mai mult decât a avut garantat prin accederea în play-off: diferența între locul 6 și locul 7, la nivel de venituri din drepturi TV, este sub 100.000 de euro! Gruparea din Clinceni a fost una susținută puternic de autoritățile locale. Acum, totul se îndreaptă spre un nou faliment răsunător. Va plăti cineva pentru devalizarea echipei?

 

Andrei Trifan / Autor
Fotbalul este viața lui. Actualul Redactor-șef al ProSport s-a îndrăgostit de Sportul Rege pe vremea Generației de Aur și a jucat, el însuși, la nivel de juniori, pentru formațiile de Liga 1 Rocar și FC Național mai bine de 11 ani. A absolvit Colegiul Național Tudor Vianu, dar pasiunea ... citește mai mult
Daniel Vlad / Autor
Daniel e jurnalist sportiv din anul 2003, în prezent fiind reporter special la ProSport. Din 2003 și până în 2013 a lucrat la ProSport, după care în perioada 2013 - 2019 a activat la Fanatik. Din 2019 a revenit în echipa ProSport, unde evoluează și în prezent. În cei 22 de ani de presă, ... citește mai mult
Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Pe aceeași temă
Tanti Anica, bunicuța din România care l-a impresionat pe Papa Francisc: 'Papa mi-a făcut o favoare'
Tanti Anica, bunicuța din România care l-a impresionat pe Papa Francisc: 'Papa mi-a făcut o favoare'
Adevărul despre scandalul Bodi–Beinur! De aici a plecat totul: milioane de euro falși, nota de plată și băutura de la Marbella, luată la pungă! 'M-am dus la cameră, am băgat cartela și…'
Adevărul despre scandalul Bodi–Beinur! De aici a plecat totul: milioane de euro falși, nota de plată și băutura de la…
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Fostul iubit al Danielei Crudu a fost declarat mort! Detalii halucinante
Ungurii au reacționat imediat după ce Csikszereda a promovat în SuperLiga României
Ungurii au reacționat imediat după ce Csikszereda a promovat în SuperLiga României
Bombă în Bănie, după înfrângerea cu „U” Cluj! Titularul lui Mirel Rădoi, OUT de la Universitatea Craiova
Bombă în Bănie, după înfrângerea cu „U” Cluj! Titularul lui Mirel Rădoi, OUT de la Universitatea Craiova
BREAKING | Prima decizie majoră luată de Mirel Rădoi, după meciul cu U Cluj. O vedetă din Bănie va pleca la finalul acestui sezon
BREAKING | Prima decizie majoră luată de Mirel Rădoi, după meciul cu U Cluj. O vedetă din Bănie va pleca…
Cine își mai aduce aminte de rebela din „Înger Sălbatic”? Natalia Oreiro arată la fel de bine ca acum 25 de ani
Cine își mai aduce aminte de rebela din „Înger Sălbatic”? Natalia Oreiro arată la fel de bine ca acum 25…
Dispare garanţia de 50 de bani! Schimbare majoră la punctele de reciclare, ce se întâmplă cu sistemul SGR
Dispare garanţia de 50 de bani! Schimbare majoră la punctele de reciclare, ce se întâmplă cu sistemul SGR
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, de azi înainte vom face dragoste ca la Jocurile Olimpice!
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, de azi înainte vom face dragoste ca la Jocurile Olimpice!
Cea mai scumpă staţiune pentru vacanţa de 1 Mai. Turist:
Cea mai scumpă staţiune pentru vacanţa de 1 Mai. Turist: "Aici e doar pentru bogaţi"
S-a aflat pentru cine au fost construite morminte colosale din Epoca de Piatră
S-a aflat pentru cine au fost construite morminte colosale din Epoca de Piatră
Bianca Drăgușanu tună și fulgeră! 'Să nu faceți asta, niciodată, la nimeni. M-au MUTILAT!'
Bianca Drăgușanu tună și fulgeră! 'Să nu faceți asta, niciodată, la nimeni. M-au MUTILAT!'
Finalul lui Călin Georgescu: E scos din joc! Verdictul sosit duminică, 27 aprilie: Nu au nimic
Finalul lui Călin Georgescu: E scos din joc! Verdictul sosit duminică, 27 aprilie: Nu au nimic
Dezastrul de la Cernobîl, 39 de ani după: Urmele radioactive sunt încă prezente în România! Cum pot ajunge pe masa fiecăruia dintre noi
Dezastrul de la Cernobîl, 39 de ani după: Urmele radioactive sunt încă prezente în România! Cum pot ajunge pe masa…
Vedetele din România care au cancer la colon. Ce simptome au avut: 'Totul a început de la o ciorbă'
Vedetele din România care au cancer la colon. Ce simptome au avut: 'Totul a început de la o ciorbă'
Console portabile: cum să-ți îmbunătățești experiența de joc
Console portabile: cum să-ți îmbunătățești experiența de joc
Este obligatorie semnalizarea în sensul giratoriu?
Este obligatorie semnalizarea în sensul giratoriu?
Suhaib Meshah, fostul concurent de la „Burlăcița”, a fost declarat mort. Unde a fost localizat telefonul lui ultima oară
Suhaib Meshah, fostul concurent de la „Burlăcița”, a fost declarat mort. Unde a fost localizat telefonul lui ultima oară
×