Dan Petrescu nu a uitat de cele două lovituri de la 11 metri primite de Craiova nici cu câteva minute înaintea partidei cu Gaz Metan Mediaș. „Nouă nu ni se dă nimic”. De ce nu este titular Billel Omrani

Redactor:
Sorin Barbu
  • Publicat:
  • Actualizat:

Dan Petrescu are un final de sezon foarte tensionat. A condus cea mai mare parte a campionatului, iar acum CS Universitatea Craiova a trecut în față. „Bursucul” este convins că rivalii sunt ajutați de cei care conduc meciurile și a strigat din nou după VAR.

CS Universitatea Craiova și-a păstrat primul loc după ce a bătut FCSB cu 2-1. Două lovituri de la 11 metri au adus victoria oltenilor. Alexandru Cicâldău și Dan Nistor au marcat de la punctul cu var. Dan Petrescu a criticat arbitrajul lui Marcel Bîrsan. Și-a adus aminte de el și cu un sfert de oră înaintea partidei cu Gaz Metan Mediaș. „Bursucul” nu pricepe de ce în Liga 1 nu se aduce arbitrajul video.

„Nu o să fie ușor pentru noi să jucăm după două partide în care nu am câștigat. Au mai fost și alți factori pentru care nu am câștigat. Ați văzut ce decizii au luat arbitrii. De asta am spus că trebuie VAR, totul se întâmplă în defavoarea noastră. Unii primesc două lovituri de la 11 metri într-un meci… noi nu primim nimic.

Este greu singur împotriva tuturor?
Este greu fără spectactori”, a spus Dan Petrescu la Digi Sport.

„Bursucul” l-a trimis pe bancă pe Omrani și l-a lăsat acasă pe Burcă

Dan Petrescu a făcut mutări importante în primul 11. Internaționalul Andrei Burcă a fost lăsat acasă, iar Billel Omrani a început confruntarea pe banca de rezerve. Atacantul francez nu a jucat niciun minut în ultima partidă de campionat, duelul cu Astra Giurgiu terminat la egalitate 2-2.

„Billel Omrani a fost accidentat și are doar câteva antrenamente. Lui Andrei Burcă i-am dat câteva zile de pauză: mi s-a părut cam nesigur în ultimele două partide. Nu am ce să fac… a trebuit să intre Joca”, a mai spus Petrescu.

Antrenorul echipei CFR Cluj a făcut prima schimbare încă din minutul 6. Alexandru Chipciu a intrat în locul lui Andrei Joca.