Niciun jucător din lotul actual al roș-albaștrilor nu a marcat în Cupa României! Bilanțul întâlnirilor dintre Dinamo și FCSB și palmaresul lui Adrian Mihalcea împotriva rivalei

Dinamo și FCSB se pregătesc pentru duelul din turul semifinalelor Cupei României, iar ProSport vă prezintă statistica întâlnirilor dintre cele două mari rivale.

• Dinamo – FCSB se joacă joi, 25 iunie, de la ora 20:00, pe stadionul din „Ștefan cel Mare”, în cadrul turului semifinalelor Cupei României. Partida va fi transmisă în format LIVE TEXT și pe ProSport.ro.

Dinamo nu are o situație deloc bună în campionat și speră să spele rușinea printr-o calificare în finala Cupei României. De cealaltă parte, FCSB nu mai este atât de aproape de câștigarea titlului, fiind la nouă puncte distanță de liderul CFR Cluj, motiv pentru care și roș-albaștri încearcă să obțină un loc în cupele europene. La FCSB intervine însă și problema numeroaselor accidentări din lotul lui Bogdan Vintilă.

Marcatorii de la FCSB și Dinamo

Din actualul lot al FCSB-ului, niciun jucător nu a marcat în poarta „câinilor”, într-un meci din Cupa României. De cealaltă parte, Ante Puljic a reușit un gol în această competiție pentru Dinamo, în poarta roș-albaștrilor.

În campionat, Andrei Sin, Valentin Lazăr și Mihai Popescu au marcat câte un gol în poarta rivalei. FCSB însă sta mai bine la acest capitol. Pentru roș-albaștri au marcat Florinel Coman (3 goluri), Florin Tănase (2 goluri) și Marko Momcilovic (1 gol).

Bilanțul meciurilor Dinamo – Steaua/FCSB

Până acum, în Cupa României, Dinamo și FCSB s-au întâlnit de 25 de ori, iar „câinii” au câștigat de doar 8 ori în fața roș-albaștrilor.

Adrian Mihalcea, împotriva FCSB-ului

Sepsi Sfântu Gheorghe i-a stricat debutul lui Adrian Mihalcea ca antrenor la Dinamo, după ce i-a învins pe „câini” cu scorul de 3-1 în campionat, dar acesta speră ca elevii săi să îl răzbune în Cupa României.

Adrian Mihalcea a fost atacant la Dinamo în două rânduri: în perioada 1996-2001, respectiv 2004-2005. Acesta a jucat nu mai puțin de 14 meciuri împotriva rivalei FCSB, reușind să înscrie și patru goluri în poarta roș-albaștrilor.

A fost titular în toate derby-urile, cu excepția primului, disputat pe data de 02.11.1996, în „Ștefan cel Mare”, și încheiat la egalitate, scor 0-0. Adrian Mihalcea intra atunci la pauză, în locul sârbului Čula.

Bilanțul meciurilor lui Adrian Mihalcea, împotriva Stelei

În campionat

• 02.11.1996 (stadion Dinamo), Dinamo – Steaua 0-0, a intrat la pauză (în locul sârbului Čula)
  • 10.05.1997 (stadion Steaua), Steaua – Dinamo 3-1, a jucat 80 de minute (fiind înlocuit cu M. Niculae), a marcat gol în min. 54 (la scorul de 2-0)
  • 15.10.1997 (stadion Dinamo), Dinamo – Steaua 1-3, a jucat toate cele 90 de minute, deschizând scorul în min. 19
  • 03.04.1998 (stadion Steaua), Steaua – Dinamo 5-0, a jucat toate cele 90 de minute
  • 08.11.1998 (stadion Steaua), Steaua – Dinamo 1-1, a jucat 85 de minute (fiind înlocuit de M. Niculae)
  • 15.05.1999 (stadion Dinamo), Dinamo – Steaua 0-0, a jucat 63 de minute (fiind înlocuit de Gane)
  • 23.10.1999 (stadion Steaua), Steaua – Dinamo 1-1, a jucat 78 de minute (fiind înlocuit de Coporan)
  • 22.04.2000 (stadion Dinamo), Dinamo – Steaua 3-2, a jucat 76 minute (fiind înlocuit de Cernat), marcând al 3-lea gol dinamovict în min. 72
  • 01.04.2001 (stadion Dinamo), Dinamo – Steaua 1-0, a jucat 89 de minute (fiind înlocuit de Cl. Drăgan)
  • 03.11.2001 (stadion Dinamo), Dinamo – Steaua 2-0, a jucat 76 de minute (fiind înlocuit de Cl. Niculescu), a deschis scorul în min. 26, totodată a fost căpitanul echipei
  • 10.04.2005 (stadion Steaua), Steaua – Dinamo 1-0, a jucat 74 de minute (fiind înlocuit de Bălțoi)

În cupă

• 14.04.1999 (stadion Dinamo), semifinale, tur: Dinamo – Steaua 1-2, a jucat toate cele 90 de minute
  • 05.05.1999 (stadion Steaua), semifinale, retur: Steaua – Dinamo 3-1, a jucat 59 de minute (fiind înlocuit cu Iftodi)