Hermannstadt – FCSB 1-2. Roș-albaștrii câștigă nesperat pe final de meci

Hermannstadt - FCSB 1-2. Roș-albaștrii câștigă nesperat pe final de meci
  • Publicat:
  • Actualizat:

Hermannstadt – FCSB s-a încheiat 1-2 în sferturile de finală ale Cupei României. Roș-albaștrii reușesc un final de meci foarte bun, întorcând scorul nesperat, după autogolul lui Dobrosavlevici și execuția lui Florinel Coman.

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 90: GOOOL FCSB! Florinel Coman scapă singur cu Novo și îl lobează, din șase metri!

Minutul 86: Ionuț Vînă scapă spre poarta adversă, nu este atent, iar portarul Novo culege mingea evitând pericolul!

Minutul 84: GOOOL FCSB! Dobrosavlevici, de la gazde, își trimite mingea în proprie poartă după o centrare din partea dreaptă a lui Florinel Coman!

Minutul 76: Schimbare la FCSB! Iese Moruțan, intră Vînă!

Minutul 74: GOOOL Hermannstadt! Sibienii scapă pe contraatac, Debeljuh ajunge față în față cu portarul și îl execută pe Vlad!

Minutul 73: Ocazie uriașă a lui Florinel Coman! Jucătorul lui FCSB trimite peste poartă, față în față cu portarul!

Minutul 71: O nouă schimbare la gazde! Iese Rimane, intră Romario Pires!

Minutul 65: Ocazie mare a lui Jo! Hermannstadt, mai bună în repriza a doua!

Minutul 64: Schimbare și la Hermannstadt! Intră Debeljuh, iese Yazalde!

Minutul 47: Ocazie uriașă a lui Dumitriu! Trece pe lângă minge, în fața porții, din alunecare! A fost o centrare perfectă din flancul drept!

Minutul 46: A început partida!

Minutul 46: Schimbări la FCSB! Iese Adrian Petre, intră Florinel Coman! Adrian Popa părăsește terenul pentru ca Dennis Man să-și facă apariția!

Minutul 45+1: Pauză la Sibiu!

Minutul 14: Kevin Rimane trimite mult pe lângă poartă, față în față cu Vlad! Ocazie uriașă a sibienilor!

Minutul 13: Sîntean trimite cu capul în afara porții, din câțiva metri!

Minutul 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

Hermannstadt: Novo – Vodă, Dobrosavlevici, Luchin, Bușu – Rimane, Taira – Petrescu, Sîntean, Dimitriu – Yazalde
Rezerve: Pop, Tiago, Dâlbea, Pires, Jo, Debeljuh, Cordea
Antrenor: Vasile Miriuță

FCSB: A. Vlad – Crețu, A. Miron, Filip, Panțîru – Ov. Popescu, Moruțan, Olaru – Ad. Popa, Ad. Petre, Fl. Tănase
Rezerve: Niga, Fl. Coman, Momcilovic, Vînă, Oaidă, Perianu, Man
Antrenor: Bogdan Vintilă

Stadion: „Municipal” (Sibiu)
Arbitru: George Găman (Dolj); Asistenți: Mircea Orbuleț (București), Alexandru Cerei (Cluj)

Sibienii s-au calificat în această fază competițională, după ce au trecut la limită de colega de eșalon, Chindia Târgoviște, scor 1-0, iar ulterior au învins-o pe CS Mioveni (Liga 2), cu scorul de 2-0.

De cealaltă parte, FCSB a câștigat în fața celor de la Metaloglobus București (Liga 2), cu scorul de 2-0, și în fața Universității Cluj (Liga 2), scor 1-0.

Ultima întâlnire dintre cele două formații a avut loc în campionat, în luna octombrie, când roș-albaștrii s-au impus cu scorul de 4-0. Acestea s-au întâlnit și în Cupa României, în urmă cu doi ani, tot în faza sferturilor de finală, când sibienii s-au impus cu scorul de 3-0.

În semifinale s-au mai calificat Poli Iași (3-2 cu Universitatea Craiova), Sepsi Sfântu Gheorghe (1-0 cu Petrolul Ploiești) și Dinamo București (1-0 cu Academica Clinceni).