LIVE BLOG - optimi Cupa României, ziua 2 | CFR s-a calificat după o victorie la limită. Astra a câştigat în prelungiri cu "U" Cluj, Sepsi OSK a reuşit o "manita" la Mioveni. U Craiova, FC Hermannstadt şi Viitorul, primele calificate

31 oct 2018 14563 afişări Comentează şi tu Cupa Romaniei
LIVE BLOG - optimi Cupa României, ziua 2  | CFR s-a calificat după o victorie la limită. Astra a câştigat în prelungiri cu "U" Cluj, Sepsi OSK a reuşit o "manita" la Mioveni. U Craiova, FC Hermannstadt şi Viitorul, primele calificate
  • Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a calificat fără nicio problemă în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a trecut cu 5-0 de un CS Mioveni foarte slab, în primul meci al zilei din optimi. Echipa covăsneană şi-a simplificat încă din start jocul cu argeşenii, marcând din minutul 4 prin Daniel Prosser. În prima repriză au mai punctat Florin Ştefan (13), Marko Simonovski (25) şi Bryan Nouvier (45), în timp ce în partea secundă a înscris doar Adrian Rus (64).
  • După un start excelent de joc, cu trei goluri marcate în primele opt minute împotriva Astrei, prin Octavian Abrudan (2) şi Carol Taub (5, 8), Universitatea Cluj a început apoi să îşi arate limitele. Azdren Llullaku (14) a marcat primul pentru giurgiuveni, Andrei Cordoş (24) a deviat în propria poartă, iar acelaşi Llullaku (76) a restabilit egalitatea într-un moment în care echipa din Liga 2 gâfâia serios. Mai apoi, Octavian Abrudan (88) a fost eliminat, însă meciul a intrat totuşi în prelungiri. Acolo, Laszlo Sepsi (99) a deviat şi el în propria poartă şi i-a facilitat adversarului accederea în sferturile de finală. Astra se impune cu 4-3 după ce a fost condusă cu 3-0 şi se califică mai departe în competiţie.
  • CFR Cluj a învins Gaz Metan Mediaş, scor 1-0, graţie unui gol marcat în repriza secundă de George Ţucudean (64). Gazdele au trecut pe lângă egalare în partea secundă, dar defensiva campioanei a rezistat.
  • Mâine se vor mai disputa meciurile Miercurea Ciuc - Dinamo şi Dunărea Călăraşi - FCSB, ultimele din faza optimilor.

FC Hermannstadt, U Craiova şi Viitorul, aceasta din urmă după ce a avut nevoie de lovituri de departajare, sunt primele echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei României, ediţia 2018-2019, după ce au jucat, ieri, cu FC Voluntari, Turris Oltul Turnu Măgurele, respectiv Politehnica Iaşi.

Echipa de Liga 3, Turris Oltul, a ţinut în şah doar o repriză Craiova, la pauză conducând-o cu 1-0, însă în partea secundă încasând patru goluri, fără să mai marcheze vreunul. Şi la Iaşi a fost un meci interesant, Viitorul fiind egalată după ce a condus cu 2-0 şi pe finalul părţii secunde, cât şi în reprizele de prelungiri jucând în superioritate numerică, însă neputând marca golul decisiv. A avut nevoie de lovituri de departajare pentru a se califica în sferturi. În schimb, la Târgu Mureş, acolo unde s-a jucat FC Hermannstadt - FC Voluntari, echipa sibiană nu a avut nicio emoţie în a se impune cu ilfovenii.

Astăzi, intră în competiţie alte şase echipe, două dintre ele fiind din Liga 2. De la ora 16:30, CS Mioveni primeşte vizita celor de la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Ulterior, de la ora 19:00, o altă formaţie din eşalonul secund, "U" Cluj, o întâlneşte pe Astra. Ultimul joc al zilei are loc la Mediaş, de la ora 21:45, între Gaz Metan şi CFR Cluj.

Ultimele două meciuri ale optimilor au loc joi.

Partidele din optimile de finală ale Cupei României se desfăşoară într-o singură mansă, eliminatorie. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

Meciurile de miercuri din optimile de finală:

miercuri, 31 octombrie, ora 21:45
FINAL |
GAZ METAN MEDIAŞ - CFR CLUJ    0-1
Stadion: Gaz Metan (Mediaş - Sibiu);
Arbitru: Marius Avram (Bucureşti); Asistenţi: Marius Badea şi Florin Păunescu (ambii din Râmnicu Vâlcea).

Gaz Metan: Andr. Cristea - Val. Creţu, I. Cristea, Diallo, Buşu - Ivanov, Boubacar - R. Romeo (Ely Fernandes 58'), D. Olaru (Buziuc 82'), Chamed - Fortes
Rezerve neutilizate: Pleşca - Mih. Stancu, M. Constantin, D. Pop, P. Costea
Antrenor: Mihai Teja
Eliminat:
Răzvan Pleşca 33' (roşu direct, din postura de rezervă)

CFR Cluj: Jesus Fernandez - Cr. Manea, Vinicius, Lang, Camora - Bordeianu, Djokovic, Culio - Omrani (Al. Păun 39'), Ţucudean (Tambe 87'), Cip. Deac (Petrilă 90+2')
Rezerve neutilizate: Andr. Rus - Andr. Mureşan, Ad. Radu, Al. Ioniţă
Antrenor: Antonio Conceicao

Min 90+2 Debut la CFR Cluj, intră Claudiu Petrila şi iese Ciprian Deac
Min 87 Iese autorul golului, George Ţucudean, şi intră Tambe
Min 82 Schimbare la Gaz Metan: iese Olaru, intră Buziuc
Min 68 Fortes şutează în diagonală la colţul lung, dar mingea trece la o palmă de poarta adversă
►Min 64 0-1 CFR Cluj deschide scorul la prima mare ocazie din partea secundă. Ciprian Deac trimite din lateral la 11 metri, George Ţucudean scapă din marcaj, după care şutează din voleu pe centrul porţii. Goalkeeperul Andrei Cristea nu mai poate face nimic, iar CFR preia conducerea
►Min 58
Prima schimbare la Gaz Metan: Intră Ely Fernandes, iese Roberto Romeo.
►Min 45+2 Pauză la Mediaş. A fost o primă parte tensionată între Gaz Metan şi CFR Cluj. Marius Avram a acordat patru cartonaşe galbene şi un cartonaş roşu. Au fost avertizaţi Creţu, Fofana, Ivanov şi Omrani
►Min 44 Ţucudean a preluat cu spatele la poartă, a şutat din întoarcere, dar mingea a trecut pe lângă poarta apărată de Cristea
►Min 39 Schimbare la CFR Cluj: iese Billel Omrani, intră Alexandru Păun. Atacantul avea deja un cartonaş galben şi a intrat în conflict cu jucătorii Gazului, astfel că Toni Conceicao l-a scos pentru a nu risca o eventuală eliminare
►Min 33 Eliminare! Portarul de rezervă al Gazului, Răzvan Pleşca, a primit direct cartonaşul roşu pentru proteste şi posibil pentru injurii adresate centralului
Min 13 Chamed trage din 16 metri cu pâmântul, însă Jesus Fernandez nu are emoţii să prindă
Min 12 Fortes şutează din alergare, din afara careului, mult peste transversală
Min 10 Ţucudean reia dintr-o semi-foarfecă, din 10 metri, însă trimite peste poartă
Min 1 A început meciul de la Mediaş după două minute întârziere

miercuri, 31 octombrie, ora 19:00
FINAL |
UNIVERSITATEA CLUJ - ASTRA    3-4 după prelungiri (3-3 după 90 de minute, 0-1 în prelungiri)
Stadion: Cluj Arena (Cluj-Napoca - Cluj);
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); Asistenţi: Ferencz Tunyogi şi Gabriel Bârjac (ambii din Zalău).

"U" Cluj: Dur-Bozoancă - Al. Coman, Abrudan, Andr. Cordoş, Sepsi - Gab. Giurgiu, G. Florescu (cpt.)(D. Dumitrescu 36') - Gavra (Oct. Ursu 63'), Goga (Hordouan 98'), Taub - (Berci 78')
Rezerve neutilizate: Albuţ - Cr. Ene, Haţiegan

Antrenor: Mircea Cojocaru
Eliminat: Octavian Abrudan 88' (cumul de cartonaşe galbene)

Astra: D. Lazar - Butean (Val. Gheorghe 64'), Bejan, Cestor, Radunovic - Begue (Erico Da Silva 118'), Biceanu, N. Roşu, Llullaku - Alibec (cpt.)(Koukou 120'), Zoua (Laur. Buş 76')
Rezerve neutilizate: Oliveira - Trusescu, Bahamboula

Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Min 120+2 Contraatac Astra după ce clujenii au un corner la care a urcat în careul advers inclusiv Dur-Bozoancă, Buş primeşte şi aleargă în flancul stâng, pătrunde în careu şi trimite înspre poarta goală, după ce Dur-Bozoancă a alergat în zadar să blocheze. Valentin Gheorghe, venit şi el în faţă, împinge mingea în plasă de pe linie, iar arbitrul anulează golul, fiindcă mijlocaşul Astrei se afla în offside în momentul în care Buş a trimis spre poartă
Min 120 Iese Denis Alibec şi intră Koukou
Min 118 Iese Julien Begue şi intră Erico Da Silva
Min 114 Ursu scapă în flancul stâng, pătrunde în careu, e incomodat de Cestor, revine şi preferă să trimită din 13 metri direct pe poartă şi Lazar reţine fără probleme. În dreapta era singur Alexandru Coman, care îi reproşează coechipierului său că nu i-a pasat
Min 112 Buş prinde un şut bombă din alergată, din afara careului, iar mingea loveşte bara din dreapta şi apoi revine în joc
Min 105 Berci îi dă printre picioare mingea lui Cestor şi trage cu exteriorul din faţa careului pe lângă bara din dreapta
Min 100 Ursu are o reacţie de orgoliu, pătrunde în careu, e ţinut de adversar, însă nu pică şi trage din 6 metri în blocaj
Min 99 3-4 Centrare în careul mic dintr-un corner de pe dreapta, acolo unde Bejan sare să reia cu capul, dar trece pe lângă minge, care îl loveşte pe Laszlo Sepsi şi se duce peste Dur-Bozoancă, fără reacţie pe linie
Min 98 A patra schimbare la "U" Cluj, permisă în prelungiri, fiindcă le-a făcut pe celelalte trei în timpul regulamentar. Iese Dorin Goga şi intră Denis Hordouan
Min 96 Goga şutează de la distanţă, iar Lazar reţine lângă bara din dreapta sa
Min 90+4 Meciul intră în prelungiri. După ce a condus cu 3-0 din minutul 8, "U" a fost egalată pe final şi apoi a suferit şi o eliminare
Min 90+3 Valentin Gheorghe pătrunde în careu pe dreapta, centrează la prima bară, acolo de unde Berci a respins în corner
Min 89 Alibec bate în forţă, pe lângă zid, lovitura liberă de la 20 de metri uşor lateral dreapta, însă mingea se duce pe lângă poartă
Min 88 Octavian Abrudan îl faultează din spate pe Alibec, care scăpa singur cu Dur-Bozoancă, şi primeşte al doilea cartonaş galben şi este eliminat
Min 83 Ursu pătrunde pe dreapta, dă minge pe lângă Zoua, iar din mâna acestuia mingea iese în corner. Infracţiunea s-a petrecut în afara careului. Clujenii protestează, însă nici centralul şi nici asistentul de pe acea parte nu dictează henţ, deşi a fost clar
Min 82 Goga trage din afara careului şi Lazar reţine în doi timpi
Min 78 Ultima schimbare la U Cluj. Iese atacantul Marius Coman şi intră fundaşul Dan Berci
Min 76 Iese Jacques Zoua şi intră Laurenţiu Buş
Min 76 3-3 Neluţ Roşu primeşte scurt din cornerul de pe stânga, centrează excelent în faţa porţii, iar Azdren Llullaku se înalţă singur la 6 metri şi îl învinge cu o lovitură de cap pe Dur-Bozoancă
Min 75 Begue primeşte peste apărare şi scapă singur cu Dur-Bozoancă, însă Sepsi vine tare din spate şi respinge în corner
Min 70 Llullaku preia pe linia de 16 metri, central, e flancat imediat de doi adversari şi şutează dintr-o poziţie incomodă mult peste poartă
Min 65 Alibec pasează pe culoar pentru pătrunderea în careu pe dreapta a lui Begue, pe lângă Taub, centrează la prima bară, iar Zoua trimite pe lângă Dur-Bozoancă, însă şi pe lângă bară
Min 64 La Astra iese Mihai Butean şi intră Valentin Gheorghe, care în meciul din 16-imi cu Luceafărul Oradea a înscris de trei ori
Min 63 U Cluj schimbă din nou. Iese Cristian Gavra şi intră Octavian Ursu
Min 62 Gavra trage din marginea dreaptă a careului pe lângă bara colţului lung
Min 50 Contraatac U Cluj, Goga pasează în stânga pentru pătrunderea în careu a lui Marius Coman, acesta centrează în faţa porţii, unde Goga intră prin alunecare, dar luftează. Mingea merge mai departe în dreapta la Gavra, care, liber, preia şi şutează cu exteriorul din 7 metri dezamăgitor, mult pe lângă. Ocazie colosală pentru clujeni
Min 43 Doru Dumitrescu şi Goga combină excelent în stânga careului, primul scapă singru şi pasează uşor înapoi în faţa careului mic pentru Marius Coman, care, singur, dă pe lângă minge, şi ratează o ocazie colosală. Giurgiuvenii resping
Min 36 Iese George Florescu, care acuză o accidentare, şi intră Doru Dumitrescu
Min 32 Alibec driblează la 30 de metri central şi trage pe poartă, însă Dur-Bozoancă prinde în doi timpi
Min 24 3-2 Centrare din cornerul de pe dreapta, Llullaku deviază de la prima bară spre centru, iar Andrei Cordoş deviază cu mâna spre propria poartă şi mingea trece de linie. Dur-Bozoancă, prins pe picior greşit, nu a avut nicio reacţie. Cestor şutează şi el în balon, însă acesta trecuse deja de linia porţii
Min 23 Biceanu ridică mingea peste apărare, Butean scapă în dreapta, preia prost, larg, şi Taub respinge în corner
Min 14 3-1 Azdren Llullaku bate penalty-ul pe centru şi reduce din diferenţă. Dur-Bozoancă sărise în stânga sa
Min 12 Llullaku primeşte pe dreapta şi pătrunde în careu după un contraatac, şutează către colţul lung, Dur-Bozoancă respinge în faţă, Begue trage din 12 metri central, iar mingea îl loveşte în şold pe Octavian Abrudan, care plonjase in extremis. Arbitrul dictează penalty, considerând că a fost henţ şi îi dă fundaşului şi cartonaşul galben. Giurgiuvenii voiau "roşu"
Min 8 3-0 Contraatac "U" Cluj, Goga primeşte în centru şi pasează în stânga pentru pătrunderea în careu în viteză, pe lângă Băjan, a lui Carol Taub, care îl învinge pe Lazar la colţul lung
Min 7 Goga încearcă un lob de la mare distanţă, însă Lazar se repliază şi reţine
Min 5 2-0 La o centrare din dreapta careului a lui Gavra, Goga sare pe sub minge la 10 metri din duelul aerian cu Bejan, Carol Taub preia şi înscrie din faţa lui Butean
Min 2 1-0 Florescu centrează din cornerul de pe dreapta, Taub prelungeşte cu capul pe spate, Cordoş luftează la 6 metri central, însă la bara a doua ajunge Octavian Abrudan, care înscrie din apropiere cu un şut sub transversală
Min 2 Cestor respinge cu capul în plasa laterală a propriei porţi, în corner, după o centrare bună din dreapta care ar fi ajuns la Gavra.

miercuri, 31 octombrie, ora 16:30
FINAL |
CS MIOVENI - SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE   0-5
Stadion: Orăşenesc (Mioveni - Argeş);
Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); Asistenţi: Bogdan Velicu (Bucureşti) şi Marius Cristian Marchidanu (Brăila).

Mioveni: Val. Sima - Kilyen, Celea, Burnea, Ct. Alexe - R. Lazăr (Al. Neagu 46'), Mîrzeanu - Coşereanu (Ayza 70'), C. Năstăsie (cpt.), Al. Popescu - Val. Balint (Rădescu 46')
Rezerve neutilizate: Fl. Croitoru - Rob. Gheorghe, Ed. Stoica, Seb. Ivan
Antrenor: Iordan Eftimie

Sepsi OSK: Fejer - St. Drăghici, Ad. Rus, I. Ursu (cpt.), Fl. Ştefan - Karnitski, Vaşvari (Velev 54') - Prosser, Dodoi (Mensah 70'), Nouvier - Simonovski (Yasin Hamed 65')
Rezerve neutilizate: R. Stoian - Veress, Jovanovic, Sato
Antrenor: Eugen Neagoe

Min 84 Nouvier bate peste zid o lovitură liberă de la 20 de metri, mingea şterge transversala şi se duce în aut de poartă
Min 70 La Sepsi, Mensah Joseph intră în locul lui Gabriel Dodoi, uşor accidentat
Min 70 La Mioveni iese Valentin Coşereanu şi intră Roberto Ayza
Min 65 Iese Marko Simonovski şi intră Yasin Hamed
Min 64 0-5 Cornerul e bătut scurt, Prosser centrează lung din dreapta la bara a doua, Sima lasă mingea, considerând că iese afară, însă acolo ajunge Adrian Rus, care pune exteriorul şi înscrie din unghi, pe lângă portar
Min 64 Prosser pătrunde în careu pe dreapta şi centrează în faţa porţii, iar Celea respinge peste transversală din 6 metri. Sima era bătut, iar Simonovski putea înscrie dacă mingea trecea
Min 59 Simonovski preia în faţa careului, care, Burnea deviază şi mingea se duce puţin peste vinclul din stânga
►Min 58 Dodoi primeşte la 23 de metri şi trage cu dreptul către colţul lung, însă mingea se duce puţin pe lângă
Min 55 Năstăsie pătrunde în careu şi trage din 8 metri lateral dreapta pe lângă bara colţului lung
Min 54 Schimbare la Sepsi. Iese Gabriel Vaşvari şi intră Stefan Velev
Min 52 Alexandru Popescu avansează cu mingea la picior până la 16 metri, îl fentează pe Rus şi şutează apoi peste poartă
Min 46 Mioveniul face o dublă schimbare la pauză. Ies Valentin Balint şi Rareş Lazăr şi intră Ionuţ Rădescu şi Alexandru Neagu
Min 45 0-4 Bryan Nouvier şutează din drop din marginea careului, după o respingere a argeşenilor în faţă, şi Sima nu poate interveni la mingea plasată puternic în dreapta sa
Min 44 Florin Ştefan şi Nouvier combină în stânga careului, francezul primeşte la 15 metri şi şutează, iar balonul, deviat, se duce peste poartă
Min 39 Balint şutează din stânga la colţul lung, iar Fejer reţine în doi timpi
Min 31 Ştefan avansează în flancul stâng, centrează la colţul lung şi mingea loveşte bara, apoi revine în centru, acolo de unde Dodoi şutează, însă Sima respinge în faţă. Ulterior, Simonovski trage de la 12 metri, mingea loveşte un adversar şi îşi schimbă traiectoria către bara din dreapta. Burnea interceptează şi degajează
Min 25 0-3 Prosser trage de la 23 de metri central, Sima respinge în dreapta şi Marko Simonovski, care a urmărit bine, înscrie pe lângă bara colţului scurt. Mioveniul e în genunchi
Min 16 Dodoi pătrunde în careu şi şutează din 14 metri central, însă mingea deviată trece puţin pe lângă bara din dreapta
Min 13 0-2 Florin Ştefan trimite în stânga pentru Nouvier, care centrează la bara a doua, Prosser recentrează cu capul în faţa porţii, iar Florin Ştefan, care a avansat singur în careul mic, pune latul şi înscrie dintr-un metru
Min 9 Argeşenii combină în careul advers, Năstăsie centrează din stânga în faţa careului mic, acolo unde Fejer se întinde şi reţine din faţa lui Coşereanu
Min 8 Vaşvari şutează peste poartă dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri central
Min 4 0-1 Daniel Prosser bate pe sub zid, în forţă, o lovitură liberă din faţa careului, central, şi îl învinge pe Sima, în stânga portarului, care a fost luat prin surprindere şi nu a putut para

Jocurile optimilor de finală:

marţi, 30 octombrie, ora 16:30
FC Hermannstadt - FC Voluntari   3-0
Michael Jordan Nkololo 38', Petrişor Petrescu 51' - pen., Jailton Alves Miranda 90+1'

marţi, 30 octombrie, ora 19:00
Turris Oltul Turnu Măgurele - U Craiova   1-4 | CRONICĂ
Alexandru Fotescu 33' / Isaac Donkor 49', Nicuşor Bancu 51', Andrei Burlacu 79', Alexandru Cicâldău 88'

marţi, 30 noiembrie, ora 21:45
Politehnica Iaşi - Viitorul 5-7 după loviturile de departajare (2-2 după 90 şi 120 de minute, 3-5 la loviturile de departajare)
Moussa Sanoh 55', Cosmin Frăsinescu 75' / Ianis Hagi 16' - pen., Alexandru Măţan 30'
Au marcat de la loviturile de departajare: Platini, Kamer Qaka, Narcis Bădic / Ianis Hagi, Andrei Ciobanu, Vlad Achim, Carlo Casap, Lyes Houri
A ratat la loviturile de departajare: Daudet N'Dongala / .

VEZI desfăşurarea meciurilor de marţi

CS Mioveni - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe  0-5
Daniel Prosser 4', Florin Ştefan 13', Marko Simonovski 25', Bryan Nouvier 45', Adrian Rus 64'

Universitatea Cluj - Astra    3-4 după prelungiri (3-3 după 90 de minute, 0-1 în prelungiri) | CRONICĂ
Octavian Abrudan 2', Carol Taub 5', 8' / Azdren Llullaku 14', 76', Andrei Cordoş 24' - autogol, Laszlo Sepsi 99' - autogol

Gaz Metan Mediaş - CFR Cluj    0-1 | CRONICĂ
George Ţucudean 64'

VEZI desfăşurarea meciurilor de miercuri

joi, 1 noiembrie, ora 19:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - Dinamo 9-8 la loviturile de departajare (2-2 după 90 de minute, 1-1 în prelungiri, 6-5 la loviturile de departajare) | CRONICĂ
Adrian Majzik 47', Szilard Magyari 52', Istvan Berde  114' / Dan Nistor 54', 58', Mihai Neicuţescu 116'
Au marcat de la loviturile de departajare: Soufiane Jebari, Adrian Majzik, Bajko Barna, Fabio Guaru Nascimento, Istvan Berde, Zsolt Nagy / Dan Nistor, Fereira Salomao, Georgios Katsikas, Mihai Neicuţescu, Ricardo Grigore
Au ratat de la loviturilde de departajare: Eder Gonzalez, Szilard Veres, Szilard Mitra, Lehel Solymosy / Sergiu Hanca, Gicu Grozav, Vlad Olteanu, Denis Ciobotariu

joi, 1 noiembrie, ora 21:45
Dunărea Călăraşi - FCSB  2-1