LIVE BLOG - optimi Cupa României, ziua 1 | Hagi a tremurat pentru locul în sferturi: echipa sa a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de Poli Iaşi. FC Hermannstadt, U Craiova şi Viitorul, primele calificate

31 oct 2018 20216 afişări Comentează şi tu Cupa Romaniei
  • FC Hermannstadt a câştigat fără emoţii meciul cu FC Voluntari, scor 3-0, la Târgu Mureş, în debutul fazei optimilor de finală ale Cupei României şi a obţinut calificarea în sferturi. Michael Jordan Nkololo (38), Petrişor Petrescu (51 - pen.) şi debutantul Jailton Alves Miranda (90+1) au marcat golurile victoriei împotriva ilfovenilor.
  • Turris Oltul Turnu Măgurele a contat o repriză în meciul istoric pentru ea din optimile Cupei României, cu U Craiova. Echipa teleormăneană condusă de Erik Lincar a intrat în avantaj la pauză în faţa prim-divizionarei, după ce Alexandru Fotescu a marcat în minutul 33, după o gafă colectivă a lui Tiago Ferreira şi Donkor. La revenirea de la cabine, U Craiova a preluat rapid conducerea după reuşitele lui Isaac Donkor (49) şi Nicuşor Bancu (51) şi s-a descătuşat pe final cu golurile lui Andrei Burlacu (79) şi Alexandru Cicâldău (88). S-a terminat 4-1 la Turnu Măgurele, în faţa echipei din Liga 3, şi U Craiova s-a calificat în sferturile de finală.
  • Viitorul s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei după o victorie obţinută cu emoţii, contra celor de la Poli Iaşi. Ianis Hagi (16, penalty) şi Măţan au marcat pentru echipa lui Gică Hagi, dar Sanoh (55) şi Frăsinescu (75) au adus egalarea pentru formaţia lui Stoican în repriza secundă. Chiar dacă a jucat în inferioritate numerică din minutul 73, când Andrei Cristea a fost eliminat pentru injuriile aduse arbitrului, în minutele rămase de jucat inclusiv în reprizele de prelungiri nu s-a mai marcat. Astfel, partida a fost decisă la loviturile de departajare. NDongala a ratat, iar Houri a transformat penalty-ul decisiv şi a asigurat locul constănţenilor în sferturile de finală.

Faza optimilor Cupei României, ediţia 2018-2019, debutează marţi cu meciul de la Târgu Mureş şi continuă cu jocurile de la Turnu Măgurele, respectiv Iaşi. Alte trei partide ale competiţiei sunt programate miercuri, în timp ce joi se desfăşoară ultimele două întâlniri. Printre cele 16 echipe calificare, patru sunt din ligile inferiorare. Turris Oltul Turnu Măgurele şi AFK Csikszereda Miercurea Ciuc sunt din Liga 3, în timp ce din Liga 2 au rămas CS Mioveni şi Universitatea Cluj.

În prima zi în care sunt programate meciuri din optimi, de la ora 16:30, are loc întâlnirea dintre FC Hermannstadt şi FC Voluntari, care se va desfăşura la Târgu Mureş, deoarece la Sibiu stadionul nu este gata nici acum. Apoi, de la ora 19:00, Turris Oltul joacă pe teren propriu cu U Craiova, deţinătoarea trofeului din ediţia precedentă. În fine, ultimul meci al zile aduce faţă în faţă alte două echipe din prima ligă, Politehnica Iaşi şi Viitorul. Acesta debutează de la ora 21:45, pe stadionul din Copou.

Miercuri se joacă la Mioveni, Cluj-Napoca şi Mediaş, iar joi la Miercurea Ciuc, respectiv Călăraşi, ultimele două oraşe urmând a susţine în premieră partide în nocturnă, după ce echipele gazdă au închiriat instalaţii mobile de iluminat.

Partidele din optimile de finală ale Cupei României se desfăşoară într-o singură mansă, eliminatorie. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

Meciurile de marţi din optimile de finală:

marţi, 30 noiembrie, ora 21:45
FINAL | POLITEHNICA IAŞI - VIITORUL   5-7 după loviturile de departajare (2-2 după 90 şi 120 de minute, 3-5 la loviturile de departajare)
Stadion: ”Emil Alexandrescu” (Iaşi);
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); Asistenţi: Vlad Bârleanu (Bucureşti) şi Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamţ).

Poli Iaşi: D. Rusu - Laur. Rus, Ov. Mihalache (cpt.), Frăsinescu, Sin - Qaka, Cioinac (N'Dongala 68') - Sanoh (Bădic 91'), P. Petre, Al. Zaharia (Andr. Cristea 56') - Enoh (Platini 56')
Rezerve neutilizate: Cobrea - Măd. Mihăescu, Panţîru
Antrenor: Flavius Stoican
Eliminat: Andrei Cristea 73' (roşu direct)

Viitorul: Buzbuchi - Mladen (Houri 96'), Luchin (C-tin. Dima 68'), V. Ghiţă, De Nooijer - Andr. Ciobanu, P. Iacob (Casap 81'), Vl. Achim - I. Hagi (cpt.), Voduţ, Măţan (Boboc 68')
Rezerve neutilizate: Val. Cojocaru - Natkho, Mailson
Antrenor: Gheorghe Hagi

Au marcat de la loviturile de departajare: Platini, Kamer Qaka, Narcis Bădic / Ianis Hagi, Andrei Ciobanu, Vlad Achim, Carlo Casap, Lyes Houri

A ratat la loviturile de departajare: Daudet N'Dongala / .

3-5: Lyes Houri înscrie şi o califică pe Viitorul în sferturile Cupei României.
3-4: Ndongala ratează!
3-4: Casap înscrie şi el cu siguranţă!
3-3: Bădic înscrie şi el, executându-l pe Buzbuchi cu un şut excelent, la vinclu. Portarul Viitorului a ghicit colţul, dar nu a putut opri mingea.
2-3: Achim o readuce pe Viitorul în avantaj cu o execuţie sigură, în plasa laterală.
2-2: Qaka înscrie cu un şut la vinclu!
1-2: Ciobanu marchează cu un şut puternic, în dreapta porţii lui Rusu.
1-1: Platini înscrie relaxat. Fotbalistul Iaşiului îl trimite, din corp, în dreapta pe Buzbuchi, trage în stânga şi înscrie.
0-1: Din nou Ianis! Hagi junior îl învinge din nou pe Rusu, de data asta cu piciorul stâng.

Min 120 Final. meciu se decide la loviturile de departajare.
Min 106 A început a doua repriză de prelungiri.
►Min 105 Finalul primei reprize de prelungiri.
►Min 91 A început prima repriza de prelungiri.
►Min 90+5 Final de repriză secundă! Urmează prelungiri în Copou.
►Min 75 2-2 Cosmin Frăsinescu înscrie cu o lovitură de cap din 10 metri, la colţul scurt, şi egalează, după o centrare dintr-o lovitură liberă bătută din stânga de Qaka

►Min 73 Andrei Cristea este eliminat direct după ce l-a înjurat pe arbitrul Marcel Bîrsan
►Min 55 1-2 Moussa Sanoh reduce din diferenţă, după ce a înscris simplu, din apropiere, la un şut al lui Enoh, respins de Buzbuchi în faţă
►Min 53 Ocazie Poli Iaşi! Enoh putea relansa meciul, dar, după o pasă excelentă promită de la Cioinac, a tras în plasa laterală, din întoarcere.
Min 46 A început repriza a doua.
►Min 45+2 Pauză în Copou.
►Min 45+1 Gol anulat pentru Poli Iaşi! Enoh înscrie cu capul, dar asistentul Vlad Bârleanu ridică fanionul şi indică o poziţie de ofsaid în care se afla atacantul echipei lui Stoican. Scorul rămâne 2-0.
Min 30 0-2 Trupa lui Gică Hagi se distanţează, după ce Alexandru Măţan marchează din foarfecă, după un şut al lui Ciobanu, respins aiurea de portarul Denis Rusu
►Min 16 0-1 Ianis Hagi transformă penalty-ul cu siguranţă, cu un şut puternic, plasat, în dreapta lui Rusu
Min 13 Penalty pentru Viitorul! Sin îl faultează pe Ianis Hagi în careu şi centralul Marcel Bîrsan dictează lovitură de la 11 metri.
Min 5 Cioinac trage peste poartă, direct din lovitură liberă.
Min 2 Prima ocazie a meciului aparţine Viitorului. Măţan, intrat în careu, s-a distrat cu patru adversari, dar nu a apucat să finalizeze aşa cum şi-a dorit. Portarul Denis Rusu s-a opus în ultima clipă.
Min 1 A început meciul de la Iaşi.

marţi, 30 octombrie, ora 19:00
FINAL | TURRIS OLTUL TURNU MĂGURELE - U CRAIOVA    1-4
Stadion: Municipal (Turnu Măgurele - Teleorman);
Arbitru: Eduard Ioniţă (Galaţi); Asistenţi: Sebastian Stoianov (Constanţa) şi Romică Bîrdeş (Piteşti).

Turris Oltul: I. Poiană - Juncănaru, Sălcianu, Bg. Matei, Fl. Mitrea - Savin, Pencea (Teşcan 80'), Băjenaru (cpt.)(Dincă 86') - Al. Fotescu, Mărioara (Pahonţu 66'), Cl. Dragu
Rezerve neutilizate: Dr. Dumitrescu - Al. Dan, M. Mihai, I. Moldovan
Antrenor: Erik Lincar

U Craiova: Laur. Popescu - Dimitrov, Donkor, Tiago Ferreira, Briceag - Fedele, Cicâldău - Meza Colli (Mateiu 46'), Bancu (cpt.), R. Baicu (Andr. Burlacu 72') - Nuno Rocha (Koljic 46')
Rezerve neutilizate: Stăncioiu - Rz. Popa, Martic, Bic
Antrenor: Devis Mangia

Min 88 1-4 Koljic primeşte din dreapta şi pasează mai departe în centru pentru Alexandru Cicâldău, care scapă singur cu Poiană şi îl învinge pe portarul echipei din Turnu Măgurele cu un şut plasat
Min 86 Ultima schimbare la echipa gazdă. Iese Liviu Băjenaru şi intră Alexandru Dincă
Min 80 Lincar face a doua schimbare. Iese Alin Pencea şi intră Dragoş Teşcan
Min 79 1-3 Andrei Burlacu primeşte în dreapta, pătrunde în careu şi şutează cu şpitul, pe jos, la colţul lung
Min 72 Ultima schimbare la Craiova. Iese Raoul Baicu şi intră Andrei Burlacu
Min 68 Pahonţu pătrunde periculos în careu până aproape de linia de fund, în marginea careului mic, acolo de unde pasează înapoi la Dragu, care e încurcat de Tiago Ferreira, şi mingea se duce la portarul Popescu. Ocazie mare de egalare
Min 66 Înlocuire la Turris Oltul. Iese Gabriel Mărioara şi intră Marius Pahonţu
Min 57 Cicâldău centrează perfect din stânga careului la bara a doua, acolo de unde Baicu se înalţă în 5 metri şi trimite cu capul puţin pe lângă poartă
Min 51 1-2 Fedele pasează perfect în drepta, pentru incursiunea lui Dimitrov în careu, acesta centrează excelent la bara a doua, acolo unde Nicuşor Bancu, scăpat din marcaj, plonjează la 3 metri şi înscrie pe lângă Poiană
Min 49 1-1 După o centrare dintr-un corner de pe stânga, Tiago Ferreira deviază de la prima bară la cea de-a doua, acolo unde Isaac Donkor, nemarcat, pune latul şi înscrie din apropiere sub transversală. Cei doi fundaşi ai Craiovei îşi răscumpără greşeala de la golul Turrisului
Min 46 Dublă schimbare la pauză, la Craiova. Ies Nuno Rocha şi Meza Colli şi intră Koljic şi Mateiu
Min 42 Fedele trage cu pământul de la 20 de metri, însă Poiană e sigur şi reţine în stânga sa
Min 40 O nouă gafă a lui Donkor, care, presat în dreapta propriului careu, pasează neglijent în centru, direct la Fotescu, mijlocaşul gazdelor şutând acum, de la 16 metri, peste transversala lui Popescu
Min 33 1-0 Donkor ratează respingerea la 25 de metri, după un duel la cap pierdut de Tiago Ferreira, Alexandru Fotescu interceptează şi scapă singur cu goalkeeperul, îl driblează pe Popescu în dreapta şi apoi trimite în poarta goală. Fotescu primeşte cartonaşul galben, după ce şi-a scos tricoul
Min 31 Donkor reia cu capul din faţa careului mic, după o centrare din stânga, mingea e deviată şi se dictează offside
Min 26 Juncănaru primeşte în marginea careului şi pătrunde, îşi întoarce adversarul în centru şi trimite apoi cu stângul din 7 metri, iar Popescu respinge în lateral. Ocazie mare pentru Turris
Min 19 Mărioara îl păcăleşte din driblinguri pe Dimitrov, în stânga careului, şi reuşeşte să tragă la prima bară, însă Popescu reţine fără probleme
Min 15 Fedele are prima ocazie mare în acest meci. Preia pe piept o minge respinsă în faţă din careul teleormănenilor, şutează pe jos de la 20 de metri, însă balonul se duce puţin pe lângă bara din stânga lui Poiană
La Turris antrenează Erik Lincar, cel care a pregătit formaţia din Bănie în 2013, la demararea proiectului CS Universitatea. De asemenea, atacantul Claudiu Dragu a evoluat la formaţia din Craiova în sezonul 2013-2014.
Min 2 Craiovenii încep tare meciul de la Turnu Măgurele. După o pătrunde în stânga careului şi o centrare prin faţa porţii, la care nu s-a ajuns, Gabriel Mărioara faultează dur în dreapta, aproape în colţul terenului, şi vede primul cartonaş galben al jocului
Oficialii clubului Turris au profitat din plin de evenimentul prilejuit de sosirea Craiovei la Turnu Măgurele şi au stabilit un preţ destul de mare la bilete, 50 de lei, intrare generală. Costul este mai mare, spre exemplu, decât cel pe care fanii olteni au trebuit să-l achite pentru un bilet la Leipzig, la meciul RedBull Leipzig - U Craiova, din Europa League, nemţii solicitând 10 euro pentru un tichet. În aceste condiţii, clubul din Liga 1 a decis să renunţe la jumătatea sa din încasările meciului din Cupa României, pentru ca suporterii alb-albaştri să achite numai 25 de lei pentru un bilet. Circa 250 de bilete vor avea la dispoziţie fanii Craiovei la acest joc.

marţi, 30 octombrie, ora 16:30
FINAL | FC HERMANNSTADT - FC VOLUNTARI    3-0
Stadion: Trans-Sil (Târgu Mureş - Mureş);
Arbitru: Ionuţ Coza (Cernica - Ilfov); Asistenţi: Gero Szabo (Cluj-Napoca) şi Adrian Popescu (Craiova).

Hermannstadt: Niga - Ct. Pîrvulescu, Mijuskovic, I. Stoica - Biel Company, Antonov, D. Tătar - P. Petrescu (cpt.), Nkololo (Tsoumou 61'), Dumitriu (Miranda Alves 82') - Şt. Blănaru (Pedro Moreira 71')
Rezerve neutilizate: Căbuz - Dâlbea, Hergheligiu, Bg. Rusu
Antrenor: Vasile Miriuţă

Voluntari: D. Moldovan - Hodorogea, Balaur (cpt.), Armaş, Bucurică - Al. Răuţă, Mih. Căpăţînă (Laidouni 68') - Ciucur (Gadze 59'), Kabasele (Belahmeur 59'), I. Gheorghe - Tudorie
Rezerve neutilizate: Petrariu - Zgrablic, Buliga, Malfleury
Antrenor: Ioan Andone

Min 90+1 3-0 Tsoumou driblează mai mulţi adversari în dreapta careului, pătrunde şi pasează în centru la Jailton Alves Miranda, alias Kuca, care pune latul de la 11 metri şi înscrie în stânga lui Moldovan. Atacantul din Insulele Capului Verde, fost la Rio Ave, Karabukspor sau Boavista, debutează cu gol la Hermannstadt
Min 82 Ultima schimbare şi la Hermannstadt. Iese Lucian Dumitriu şi intră Miranda Alves
Min 77 Tudorie şutează pentru prima dată pe spaţiul porţii în repriza secundă. Niga prinde însă fără probleme, pe centru. Meci foarte slab al ilfovenilor, în timp ce gazdele se mulţumesc acum să-şi apere avantajul dublu
Min 71 Modificare la sibieni. Iese Ştefan Blănaru şi intră Pedro Moreira
Min 68 Ilfovenii fac şi ultima schimbare. Iese Mihai Căpăţînă şi intră Laidouni
Min 61 La FC Hermannstadt iese Nkololo, autorul primului gol al meciului, şi intră Tsoumou
Min 59 Dublă schimbare la Voluntari. Ies Ciucur şi Kabasele şi intră Belahmeur şi Gadze
Min 51 2-0 Petrişor Petrescu bate cu sânge rece penalty-ul, pe centru, cu scăriţă, şi majorează diferenţa. Moldovan a sărit în dreapta
Min 50 Kabasele comite henţ în propriul careu, după o minge deviată la prima bară, la o centrare dintr-un corner de pe stânga, şi arbitrul dictează penalty
Min 38 1-0 Tătar centrează perfect din stânga careului, Dinu Moldovan plonjează şi respinge în faţă din piciorul lui Blănaru, însă Michael Jordan Nkololo urmăreşte şi înscrie cu latul din 10 metri, pe lângă portar şi cei doi fundaşi ai Voluntariului repliaţi pentru a bloca in extremis
Min 30 Nkololo deviază cu capul în lateral pentru Blănaru, care scapă în flancul drept, centrează din dreptul careului, din faţa a doi adversari, iar Nkololo, repliat la 6 metri central, reia în minge cu capul şi trimite puţin peste, după ce mingea a şi atins transversala
Min 18 Ciucur şutează peste transversală din marginea careului, după o centrare din dreapta
Min 16 Biel Company pătrunde în careu pe dreapta şi trage din 7 metri, din colţul careului mic, peste poartă. A fost prima mare ocazie a meciului. Până acum s-a jucat mai mult la mijlocul terenului, fără să se creeze ocazii la cele două porţi
►Anul trecut, FC Hermannstadt şi FC Voluntari s-au întâlnit în faza 16-imilor de finală ale Cupei României. S-a jucat la Sibiu, echipa lui Pelici era în Liga 2, iar ilfovenii erau deţinătorii trofeului. Hermannstadt a împins meciul în prelungiri, acolo unde s-a impus cu 1-0, după golul lui Răzvan Dâlbea (97)
În prima ligă, cele două echipe s-au întâlnit în etapa a 5-a, pe 20 august, tot pe stadionul Trans-Sil din Târgu Mureş. Echipa pregătită atunci de Alexandru Pelici se impunea cu 4-0, prin golurile lui Tsoumou (29, 34), Tătar (38) şi Pîrvulescu (68)
FC Hermannstadt şi FC Voluntari sunt ultimele două echipe clasate în Liga 1 la finalul turului sezonului regulat. Sibienii au un avans de trei puncte faţă de ilfoveni, 11, faţă de 8

Jocurile optimilor de finală:

FC Hermannstadt - FC Voluntari   3-0
Michael Jordan Nkololo 38', Petrişor Petrescu 51' - pen., Jailton Alves Miranda 90+1'

Turris Oltul Turnu Măgurele - U Craiova   1-4 | CRONICĂ
Alexandru Fotescu 33' / Isaac Donkor 49', Nicuşor Bancu 51', Andrei Burlacu 79', Alexandru Cicâldău 88'

Politehnica Iaşi - Viitorul 5-7 după loviturile de departajare (2-2 după 90 şi 120 de minute, 3-5 la loviturile de departajare)
Moussa Sanoh 55', Cosmin Frăsinescu 75' / Ianis Hagi 16' - pen., Alexandru Măţan 30'

VEZI desfăşurarea meciurilor de marţi

miercuri, 31 octombrie, ora 16:30
CS Mioveni - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe  0-5
Daniel Prosser 4', Florin Ştefan 13', Marko Simonovski 25', Bryan Nouvier 45', Adrian Rus 64'

miercuri, 31 octombrie, ora 19:00
Universitatea Cluj - Astra    3-4 după prelungiri (3-3 după 90 de minute, 0-1 în prelungiri) | CRONICĂ
Octavian Abrudan 2', Carol Taub 5', 8' / Azdren Llullaku 14', 76', Andrei Cordoş 24' - autogol, Laszlo Sepsi 99' - autogol

miercuri, 31 octombrie, ora 21:45
Gaz Metan Mediaş - CFR Cluj    0-1 | CRONICĂ
George Ţucudean 64'

VEZI desfăşurarea meciurilor de miercuri

joi, 1 noiembrie, ora 19:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - Dinamo 9-8 la loviturile de departajare (2-2 după 90 de minute, 1-1 în prelungiri, 6-5 la loviturile de departajare) | CRONICĂ
Adrian Majzik 47', Szilard Magyari 52', Istvan Berde  114' / Dan Nistor 54', 58', Mihai Neicuţescu 116'
Au marcat de la loviturile de departajare: Soufiane Jebari, Adrian Majzik, Bajko Barna, Fabio Guaru Nascimento, Istvan Berde, Zsolt Nagy / Dan Nistor, Fereira Salomao, Georgios Katsikas, Mihai Neicuţescu, Ricardo Grigore
Au ratat de la loviturilde de departajare: Eder Gonzalez, Szilard Veres, Szilard Mitra, Lehel Solymosy / Sergiu Hanca, Gicu Grozav, Vlad Olteanu, Denis Ciobotariu

joi, 1 noiembrie, ora 21:45
Dunărea Călăraşi - FCSB  2-1