Titularul din poarta lui Olympique Lyon, despre relația cu Tătărușanu: „Se gândește la echipa națională și e mai bine așa”

Portarul titular al celor de la Olympique Lyon, Anthony Lopes, spune că relația cu Ciprian Tătărușanu decurge normal. Goalkeeperul român a semnat cu O.L. în vară, fiind asigurat că va fi numărul unu între buturi, dar după ce a parafat actele a aflat că va fi rezerva portughezului.
Bogdan Savin
Titularul din poarta lui Olympique Lyon, despre relația cu Tătărușanu: "Se gândește la echipa națională și e mai bine așa"
Ciprian Tătărușanu s-a retras de la echipa națională

Portarul titular al celor de la Olympique Lyon, Anthony Lopes, spune că relația cu Ciprian Tătărușanu decurge normal. Goalkeeperul român a semnat cu O.L. în vară, fiind asigurat că va fi numărul unu între buturi, dar după ce a parafat actele a aflat că va fi rezerva portughezului.

„Merge super-bine. Discutăm mult, muncim cu respect. El este la echipa națională, se gândește la echipa națională și e mai bine așa. Lucrurile au fost întotdeauna perfecte. Totul e foarte bine între noi”, a declarat Lopes pentru L’Equipe.

Selecționerul Cosmin Contra a comentat și el despre situația lui Tătărușanu, cel care a făcut minuni în poarta naționalei în meciul cu Spania. „El avea acord verbal cu Lyon când a fost convocat (n.red. – la națională). Lyon voia să-l vândă pe Lopes (n.red. – portarul titular). Ei erau în discuții cu o altă echipă și au apelat la Tătărușanu. Și i-au promis că Lopes plecă și el va rămâne numărul 1 la Lyon. S-au rupt negocierile cu acea echipă, nu au mai venit oferte care să placă clubului, a venit Sylvinho (n.red. – antrenor), care a zis că-l vrea pe Lopes să rămână. Și atunci Tătărușanu a ajuns într-o situație în care trebuie să caute o soluție. Acum încearcă să vorbească cu conducătorii să-l dea împrumut, să joace. Oferte o să aibă. Nu cred că poate să meargă sub Nantes (n.r. – fosta echipă a românului). Dacă Sylvinho nu i-ar fi spus că nu joacă decât în Cupa Ligii, Cupa Franței, Tătărușanu poate ar fi avut o șansă să se bată pentru postul de titular cu Lopes. Dacă antrenorul îți taie din prima macaroana și știi că nu ai nicio șansă e cam greu”, a declarat Contra, la sfârșitul lunii trecute.

Transferul internaționalului român Ciprian Tătărușanu la Olympique Lyon a stârnit un conflict în echipă, subiectul fiind dezbătut în presa franceză. „Nimeni nu mi-a zis că vin pentru a fi numărul 2, dacă știam asta nu mai veneam”, anunța Tătărușanu.

CITEȘTE ȘI Francezii, la picioarele lui Tătărușanu după meciul cu Spania. L-au inclus în echipa etapei din preliminariile pentru EURO: „Fără el, înfrângerea ar fi luat proporții apocaliptice”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]