Şumudică, umilit pe teren propriu în cel mai important meci al sezonului! VIDEO | Fener a "distrus" Kayserispor şi a spulberat visul european al antrenorului român. Cum s-a terminat partida în care oaspeţii conduceau cu 3-0 încă de la pauză

2 apr 2018 13643 afişări Comentează şi tu Stranieri

Marius Şumudică a suferit, luni seară, una dintre cele mai grele înfrângeri ale carierei de antrenor. Echipa sa, Kayserispor, a fost spulberată pe teren propriu de Fenerbahce, 5-0, într-un meci considerat decisiv pentru şansele europene ale antrenorului român. A fost a doua cea mai umilitoare înfrângere din cariera lui Şumi, care mai pierduse cu 0-6 pe vremea când antrena Gloria Bistriţa.

Înaintea partidei, Kayseri era pe locul şase şi şapte puncte o despărţeau de Fener, echipa de pe locul al patrulea, aşa că fanii şi conducătorii şi-au pus toate speranţele într-o victorie care-l putea apropia pe Şumi de o prezenţă istorică în cupele europene. Dar planurile celei mai iubite echipe din Turcia au fost altele şi, rămas fără şase jucători de bază, Şumudică nu a avut nicio şansă.

Coşmarul a început devreme, cu un gol al lui Soldado, lansat perfect de Topal, în minutul opt, iar 240 de secunde mai târziu lucrurile erau deja clare. Acelaşi Soldado redubla o minge pentru Chahechouche, mijlocaşul stânga catapulta balonul sub bară şi tabela arăta 0-2. Fără pretenţii pe plan ofensiv, trădat de defensivă, Şumi a mai primit o lovitură în minutul 44, când Soldado, fost atacant la Real şi Tottenham, a păcălit linia ofsaidului şi l-a învins pe Karakus din a doua încercare. 3-0, cărţile sunt făcute, visul european nu mai există.

Boldrin şi William de Amorim au intrat pe teren în repriza a doua, dar niciunul nu a putut da o mână de ajutor. În minutul 58, Dirar a pasat frumos pentru Ozbayrakli, fundaşul dreapta al lui Fener a tras tare, la colţul scurt, iar portarul lui Kayseri şi-a scăpat mingea în poartă. A urmat o perioadă de joc cu multe contraatcuri ale oaspeţilor şi, până la final, s-a mai marcat o singură dată. Combinaţie frumoasă Dirar - Giuliano, Karakus scos din poartă, şut pe jos şi meciul se închide la 5-0, un rezultat care-i dă de gândit lui Şumi,

Văzută cândva marea revelaţie a sezonului, Kayseri a ajuns pe locul al şaptelea, cu 41 de puncte, iar vestea proastă este că Fenerbahce, echipa de pe locul patru, are cu zece puncte mai mult.

Kayserispor - Fenerbahce 0-5 (Soldado 8, 44 Chahechouhe 12, Ozbayrakli 58, Giuliano 86) VIDEO CU GOLURILE

• Kayseri: Karakus - Gulen, Kana-Biyik, Kucher, Vural (Kravets 74)- Cinaz, Espinoza (Boldrin 46) - S. Varela, Turuc, Mendes (William de Amorim 64) - Bulut
  • Fenerbahce: Demirel - Ozbayrakli, Neustadter, Skrte, Kaldirim - Dirar, Topal (Guctekin 72), Souza, Chahechouhe (Fernandao 85) - Soldado (Potuk 63), Giuliano

min. 90+3: Final de meci! Kayserispor a fost spulberată de Fenerbahce, 5-0, după un meci în care Şumudică nu s-a putut baza pe şase dintre titulari şi în care nu a avut nicio şansă contra celei mai iubite echipe din fotbalul turc. A fost 0-2 după doar 12 minute, Soldado a reuşit dubla înainte de pauză, iar repriza a doua a venit cu alte două goluri, iar visul european al fostului antrenor de la Astra a fost spulberat.

Kayseri cade pe şapte şi, cu nouă etape înaintea finalului campionatului, are de recuperat zece puncte faţă de Fener, echipa de pe locul patru, ultimul de Europa.

min. 86: GOL FENER, DEZASTRUL E TOTAL! Dirar se demarcă foarte bine în spatele apărării lui Kayseri, portarul Karakus încearcă să-l întâmpine dar e scos din joc din preluare, marocanul întoarce pentru Giuliano, iar atacantul brazilian înscrie lejer, din apropiere.

min. 84: Puteau fi cinci...Fenerbahce a plecat pe un contraatac lent, jucătorii lui Şumi s-au retras greu în propria jumătate, Guctekin a ajuns în poziţie finalizare, a încercat o execuţie cu dreptul la colţul lung, dar Karakus s-a întins şi a respins.

min. 72: După ce l-a scos pe Soldado, Aykut Kocaman, antrenorul lui Fener, continuă să-şi protejeze jucătorii importanţi. Iese şi Topal, înlocuit cu Guctekin, iar Şumi face ultima schimbare, cu Kravets în locul lui Vural.

min. 64: Fenerbahce continuă să fie echipa mult superioară, iar misiunea lui Kayseri, singura rămasă, pare a fi scăparea de o umilinţă istorică. Intră şi William de Amorim în locul lui Mendes.

min. 58: GOL FENERBAHCE! Dirar ţine foarte bine de minge în flancul drept, aşteaptă urcarea fundaşului dreapta Ozbayrakli, acesta sprintează pe un spaţiu liber, şutează la colţul scurt, iar înlocuitorul lui Silviu Lung scapă mingea în poartă.

min. 46: A început repriza a doua, iar Şumudică a făcut o schimbare. Boldrin a intrat în locul lui Espinoza.

min. 45+1: Pauză, după 45 de minute în care Fenerbahce s-a distrat şi a marcat trei goluri, în timp ce Kayseri a avut doar două faze ceva mai periculoase, ambele terminate cu şuturi de la distanţă.

min. 44: GOL FENERBAHCE! E bulevard în defensiva lui Kayserispor, iar un atacant de top nu poate rata! Vural face prea târziu pasul la ofsaid, Souza îl lansează pe Soldado, fostul vârf de la Real şi Tottenham trage în Karakus, dar mingea îi revine şi, la a doua încercare, face 3-0! Game over pentru Şumi, pentru că Fenerbahce e o echipă prea puternică, imposibil de întors de la 3-0, la cum arată jocul.

min. 28: A doua şansă a lui Kayseri. Golgheterul Umut Bulut şutează de la mare distanţă, dar Demirel intervine şi respinge în corner. Echipa lui Şumudică are posesia, dar e un lucru normal, având în vedere că oaspeţii au avantaj de două goluri.

min. 12: EUROGOL FENERBAHCE! Kayseri nu-şi revine din şocul primirii golului, Fener construieşte o fază frumoasă, Soldado întoarce o minge pentru Chahechouhe, iar mijlocaşul stânga marchează un gol de generic, în stilul lui Constantin Budescu, cu un şut violent, de la 30 de metri, care loveşte bara transversală înainte să intre în poartă. 2-0, două goluri în patru minute şi fanii lui Kayseri sunt reduşi la tăcere!

min. 8: GOL FENERBAHCE! Topal pasează peste apărarea lui Kayseri, Soldado se demarcă excelent, preia bine, şutează la colţul lung şi îl învinge pe Karakus!

min. 5: Kayseri are prima ocazie. Echipa lui Şumudică recuperează o minge în jumătatea adversă, Bulut pasează pentru Mendes, mijlocaşul ofensiv preia şi şutează cu stângul, de la marginea careulu ide 16 metri, dar trimite pe lângă.

20:00 Start joc, într-o atmosferă frumoasă creată de fanii lui Kayseri.

19:30 Cele două formaţii au anunţat echipele de start, iar Marius Şumudică nu mizează pe niciunul dintre jucătorii care au trecut prin Liga 1. Săpunaru şi Lung nu sunt în lot, iar William de Amorim, Boldrin şi Tiago Lopes au fost lăsaţi pe bancă.

Fanii echipei lui Şumudică au conştientizat importanţa meciului şi s-au prezentat la şedinţa de pregătire "înarmaţi" cu un întreg arsenal de torţe şi petarde, punând în scenă un frumos spectacol pirotehnic prin care să-i mobilizeze pe jucători

Kayserispor - Fenerbahce se joacă de la ora 20:00 şi este ultimul meci al etapei a 26-a din prima ligă a Turciei. Înaintea confruntării, echipa lui Şumudică e pe locul al şaselea, cu 41 de puncte, Fener are 48, iar partida e considerată decisivă pentru şansele lui Kayseri la un loc european. În cazul unui succes, formaţia la care joacă Săpunaru, Silviu Lung, Tiago Lopes, Boldrin şi William de Amorim ar trece pe locul al cincilea, peste Trabzonspor, şi s-ar apropia la doar patru lungimi de adversarul din această seară.

Dar misiunea lui Şumudică nu se anunţă deloc uşoară, în condiţiile în care nu se va putea baza pe Săpunaru şi Silviu Lung Jr., iar pretenţiile şefilor au crescut. Înaintea meciului, Erol Bedir, preşedintele de la Kayseri, s-a asigurat că Şumudică înţelege cât de importante sunt cele trei puncte: "Între Fenerbahce şi liderul Galatasaray sunt 6 puncte. Între noi şi Fenerbahce sunt 7 puncte. Ei luptă pentru titlu, noi pentru cupele europene. Sper că vom obţine rezultatul dorit. Suntem într-o perioadă în care, pentru a ne împlini visul european, trebuie să câştigăm indiferent de adversară. Aşa va fi şi în această etapă", a spus Bedir.

În meciul tur, jucat în luna octombrie, Kayseri a condus cu 1-0, a primit trei goluri, dar, în cele din urmă, a reuşit să egaleze la trei, în minutul 90+4.