Seară de coşmar pentru Boloni şi Răzvan Marin! Antwerp a fost umilită în deplasare, Standard a cedat în reeditarea finalei cu Genk, după intervenţia VAR

8 apr 2018 3712 afişări Comentează şi tu Stranieri

Standard Liege, cu Răzvan Marin integralist, şi Antwerp, echipa antrenată de Ladislau Boloni, au cedat sâmbătă seară, în campionatul belgian, cu Genk, respectiv St. Truiden. Câştigătoarea Cupei a pierdut la limită, scor 1-0, la capătul unui meci de luptă, în timp ce formaţia antrenată de Boloni a fost executată în deplasare, scor 4-0.

Meciul dintre Genk şi Standard Liege a fost decis în debutul părţii secunde, când Trossard a transformat o lovitură de pedeapsă. Edmond, omul care a decis finala Cupei, disputată de asemenea în compania celor de la Genk, a punctat în minutul 86, dar reuşita a fost anulată. A fost nevoie de consultarea arbitrajului video. Standard a încheiat meciul în inferioritate numerică, după ce Luyindama a fost eliminat în prelungiri. Răzvan Marin şi fostul dinamovist, Colins Fai, au fost integralişti în echipa antrenată de Sa Pinto.

Boloni şi elevii săi au avut parte de un meci de coşmar în deplasarea cu St. Truiden. Gazdele au deschis scorul în prima jumătate de oră, prin Asamoah, dar au reuşit să se dezlănţuie după pauză. Botaka cu o dublă şi Chuba Akpom, atacant împrumutat de la Arsenal, au majorat avantajul gazdelor. St. Truiden a pus capăt unei serii de cinci meciuri consecutive fără succes, în timp ce Antwerp a ajuns la trei meciuri oficiale fără victorie. Echipa lui Boloni are un golaveraj negativ după primele două etape din playoff-ul pentru Liga Europa, -3, fiind ultima clasată, cu un singur punct. Lider este Lokeren, cu patru puncte.