Lăsat pe dinafară de Contra, Bogdan Vătăjelu impresionează la Jablonec. VIDEO | Un nou gol în Cehia pentru fostul jucător al Craiovei

8 mar 2019 1071 afişări Stranieri

Bogdan Vătăjelu (25 de ani) a înscris un gol pentru Jablonec în meciul de pe teren propriu, contra lui Teplice, scor 2-1, în runda cu numărul 24 din prima ligă cehă.

Împrumutat de la Sparta Praga, în această iarnă, Vătăjelu a devenit un jucător de bază la Jablonec. Acesta a fost integralist şi a înscris în minutul 53, restabilind egalitatea. Mijlocaşul a primit o pasă în centrul careului şi a reluat, cu uşurinţă, în plasă. Teplice deschisese scorul în minutul 47, prin Moulis.

Jablonec a intrat în avantaj în minutul 74, graţie reuşitei lui Sobol, şi s-a impus cu scorul de 2-1.

După două eşecuri consecutive în campionat, Jablonec a obţinut trei puncte şi urcă pe locul patru în Cehia, cu 40 de puncte, la patru lungimi în spatele Spartei Praga, ocupanta ultimei trepte a podiumului, la care evoluează Florin Niţă şi Alexandru Chipciu. Poziţia de lider este ocupată de Slavia Praga, echipa lui Alexandru Băluţă, cu 58 de puncte.

De la sosirea la Jablonec, Vătăjelu a înregistrat cinci partide, toate ca integralist, două goluri şi o pasă decisivă. Mijlocaşul nu face parte din lotul echipei naţionale a României convocat de Cosmin Contra pentru meciurile cu Suedia şi Insulele Feroe, din preliminariile EURO 2020.