Ionuţ Radu a făcut minuni pentru Genoa în ultima etapă, dar mai apoi a greşit decisiv. Cum a comentat Cesare Prandelii evoluţia căpitanului de la U21

29 ian 2019 5950 afişări Stranieri

Genoa a învins Empoli, scor 3-1, reuşind astfel să obţină primul succes după trei etape consecutive fără victorie. Căpitanul naţionalei U21, Ionuţ Radu, a avut câteva intervenţii formidabile în prima repriză, la scorul de 1-0 pentru Genoa.

Rămasă fără golgheterul Piatek, plecat la AC Milan, Genoa a răpus Empoli, într-un meci în care Ionuţ Radu s-a făcut remarcat. Kouame a deschis scorul pentru Genoa în minutul 18. Oaspeţii şi-au menţinut avantajul pe tabelă până în minutul 63, când Di Lorenzo a restabilit egalitatea, după o fază la care Ionuţ Radu n-a reuşit să prindă o centrare venită din lateral. Totul s-a năruit pentru Empoli în ultimele 20 de minute, după ce Lazovic a marcat un gol frumos, iar mai apoi i-a pasat decisiv lui Sanabria, care a împins mingea în plasă pentru 3-1.

Video cu intervenţiile lui Ionuţ Radu

La finalul meciului cu Empoli, antrenorul Cesare Prandelli a vorbit despre prestaţia lui Ionuţ Radu: "Are calitate, dar trebuie să lucreze în continuare. Este un tip care se antrenează foarte bine, e motivat, dar trebuie să privească şi greşelile pe care le face. Are o personalitate bună."

În urma acestui succes, Genoa a ajuns la 23 de puncte şi a urcat pe locul 13 în Serie A. Empoli rămâne pe 17, fiind prima echipă aflată deasupra liniei retrogradării. Bologna, Frosinone şi Chievo Verona se află în zona roşie. Zece puncte o despart pe Genoa de rivala Sampdoria, ocupanta locului 6, ultimul care asigură prezenţa în Liga Europa.