Eşec umilitor pentru Slavia Praga! Băluţă a fost din nou decisiv, dar nu a terminat meciul pe teren

30 sep 2018 5909 afişări Stranieri

Alexandru Băluţă a oferit o pasă decisivă în meciul cu Banik Ostrava. Slavia Praga a reuşit să egaleze prin Stoch, în minutul 27, după ce fostul jucător al Craiovei l-a angajat ideal pe mijlocaşul slovac. Românul a evoluat aproape o oră în meciul din etapa cu numărul 10. Banik a învins Slavia Praga, scor 2-1, chiar dacă a evoluat mult timp în zece oameni.

Banik Ostrava a rămas în zece oameni încă din minutul 15, când veteranul Milan Baros l-a lovit cu cotul în săritură pe Soucek şi a fost eliminat direct. Chiar dacă evolua în inferioritate numerică, gazdele au deschis scorul, prin Filo, în minutul 20. Slavia a revenit pe tabelă după doar şapte minute. Băluţă i-a pasat cu capul lui Stoch, care a venit lansat şi a trimis puternic la colţul scurt, fără şansă pentru portarul advers. Click aici pentru video cu faza.

În ultimele secunde al primei părţi, Filo a lovit din nou. Banik a intrat la pauză cu avantaj pe tabelă, chiar dacă Baros a fost eliminat în minutul 15. Băluţă a fost schimbat în minutul 58, la scorul de 2-1 pentru Banik Ostrava. În locul românului a fost introdus Olayinka. Slavia a alergat după egalare în partea secundă, dar fără reuşită.

Slavia Praga a ratat şansa de a se desprinde în fruntea clasamentulu, după ce Sparta Praga a fost învinsă de Viktoria Plzen în derby-ul etapei. Slavia şi Viktoria Plzen împart acum prima poziţie, cu câte 24 de lungimi. Sparta Praga completează podiumul, cu 23 de puncte.