Echipa lui Puşcaş, înfrângere în faţa echipei unui alt român! Palermo poate pierde primul loc din Serie B

27 ian 2019 2024 afişări Stranieri

Echipa lui George Puşcaş (21 de ani), Palermo, a pierdut duelul din cadrul etapei cu numărul 20 din Serie B, împotriva celor de la Cremonese, echipa unde evoluează un alt român, fundaşul dreapta Vasile Mogoş, remarcatul selecţionerului Cosmin Contra. Gazdele s-au impus cu 2-0, iar Palermo poate pierde primul loc dacă Brescia va câştiga, duminică, duelul de pe teren propriu cu Spezia.

Atacantul român a fost introdus pe teren în minutul 33, în locul lui Stafano Moreo, dar tot Spezia a deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin Mariano Arini. Francescu Migliore a stabilit scorul final, în minutul 70, iar Cremonese, cu Mogoş integralist, obţine o victorie care o aduce la trei puncte de locurile de play-off.

”Voi merge şi la Cremonese. O să văd situaţia lui Vlad Chiricheş, situaţia lui Vasile Mogoş. Probabil îl voi suna şi pe Puşcaş. Voi vedea la faţa locului ce se va întâmpla”, a declarat Contra la Telekom Sport.

În vârstă de 26 de ani, Vasile Mogoş nu a evoluat niciodată pentru un club din România, fiind legitimat în 2012 la Asti. ACesta a mai trecut pe la Real Vicenza, Delta Porto Tolle, Lumezzane, Teramo, Reggiana, Ascoli şi Cremonese. 400.000 de euro este cota de piaţă a fundaşului născut în Vaslui, conform Transfermarkt.