S-au împlinit 13 ani de la turul sfertului UEFAntastic! În acest sezon n-am avut nicio echipă calificată în grupele cupelor europene

30 mar 2019 3309 afişări Fotbal Extern

La data de 30 martie 2006, Rapid şi Steaua se duelau pe stadionul Giuleşti, în turul sferturilor de finală ale Cupei UEFA. S-a încheiat 1-1, iar calificarea urma să se decidă o săptămână mai târziu pe fostul stadion "Lia Manoliu".

Roş-albaştrii au mers mai departe după ce returul s-a încheiat 0-0, în Giuleşti, Bănel Nicoliţă fiind cel care a deschis scorul,  iar Viorel Moldovan a fost cel care a reuşit egalarea în minutul 50. Steliştii au întâlnit în faza următoare trupa engleză Middlesborough şi au fost eliminaţi după ce la Bucureşti au învins cu 1-0, dar în retur s-a înregistrat 4-2.

În 2018, când s-au împlinit 12 ani de la acel joc, Nicolae Grigore a rememorat partida pentru ProSport: "Incredibil cum se scurge timpul. Îmi aduc aminte că am văzut tragerea la sorţi împreună cu restul echipei într-unul dintre magazinele sponsorului nostru de atunci. Când am văzut cu cine am picat ne uitam sideraţi unul la celălalt: 'Cum dom'le să picăm noi românii între noi?'

Ţin minte că am început prost meciul. Ei ne-au dat gol repede, după care în repriza a doua, când am intrat şi eu, puteam chiar să-i batem. La final eram supăraţi tocmai din acest motiv: puteam să-i batem, dar nu am avut noroc. Am jucat atunci împinşi de la spate de suporterii din tribună. A fost, poate, cel mai important meci pentru mulţi dintre noi".

Echipele de atunci:

Rapid: D. Coman - M. Constantin, Maftel, I. Rada - Bădoi, R. Stancu, E. Dică (Neagu 77), I. Stancu (N. Grigore 46) - Buga, D. Niculae, V. Moldovan (Burdujan 64). Antrenor: Răzvan Lucescu

Steaua: Carlos - Ogăraru, D. Goian, Ghionea, P.Marin - Opriţa, M. Rădoi, Paraschiv (Cristocea 66), Nicoliţă (Neşu 90)- N. Dică, A. Cristea (Lovin 59). Antrenor: Cosmin Olăroiu