PAOK și Ajax, remiză spectaculoasă pe „Toumba”, în Liga Campionilor. VIDEO | Varela a gafat incredibil la golul lui Huntelaar. Cum s-a descurcat Răzvan Marin

PAOK și Ajax, remiză spectaculoasă pe

PAOK Salonic și Ajax Amsterdam au remizat, marți seară, scor 2-2, în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. La oaspeți, Răzvan Marin a fost introdus în minutul 82.

Cu un nou tehnician pe bancă, prtoguhezul Abel Ferreira, după despărțirea de Răzvan Lucescu, din această vară, PAOK Salonic a început mai slab duelul cu Ajax, pe un stadion „Toumba” arhiplin, unde fanii campioanei Greciei au realizat o atmosferă specifică lor.

Ajax Amsterdam, semifinalista din Liga Campionilor de sezonul trecut, a deschis scorul prin Hakim Ziyech, după doar 10 minute. Marocanul a executat excelent o lovitură liberă din poziție laterală și l-a învins pe portarul Paschalakis.

Până la pauză, PAOK Salonic a întors rezultatul și a intrat în avantaj la vestiare. Primul care a înscris a fost Chuba Akpom, fostul fotbalist de la Arsenal, care a fructificat un contraatac rapid al echipei sale. Grecii au dus scorul la 2-1 în minutul 39 în urma unei faze fixe. Biseswar a centrat excelent din lateral, iar Matos l-a învins pe Onana cu o lovitură de cap imparabilă.

Scorul final a fost stabilit de veteranul Klaas-Jan Huntelaar, în minutul 57. Atacantul olandez, intrat în prima repriză în locul accidentatului Kasper Dolberg, a profitat de o eroare a lui Fernando Varela, fostul fundaș de la FC Vaslui și FCSB, care i-a trimis mingea direct în picior, iar balonul a intrat în poartă.

VIDEO cu golurile din PAOK-Ajax 2-2

Răzvan Marin a început un meci oficial pentru prima dată din postura de rezervă și a fost trimis în teren de Erik Ten Hag în minutul 82 al meciului de la Salonic. Românul l-a înlocuit pe Mazraoui și s-a remarcat în minutul 89, la o lovitură liberă executată de la distanță, când l-a întins serios pe portarul Paschalakis.

S-a terminat 2-2, iar calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor se va decide în manșa retur, care va avea loc la Amsterdam, miercuri, 13 august, de la ora 21:30.

Echipele:

• PAOK: Paschalakis – Matos, Crespo, Varela, Giannoulis – Jaba (79” Stoch), Esiti, El Kaddouri, Biseswar (73” Douglas) – Pelkas (64” Limnios), Akpom
  • Ajax: Onana – Veltman, Schuurs, Martinez, Tagliafico – Mazraoui (82” Marin), Van De Beek, Blind – Ziyech (82” Neres), Dolberg (32” Huntelaar), Tadic

Răzvan Marin (23 de ani) a fost lăsat rezervă de Erik Ten Hag, pentru meciul lui Ajax, contra lui PAOK Salonic, de marți seară, din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor.

Mijlocașul român a fost criticat de fostul mare fotbalist Marco Van Basten la pauza meciului din prima etapă din Eredivisie, contra lui Vitesse, scor 2-2. Fostul atacant a criticat poziționarea în teren a lui Marin, iar fostul fotbalist de la Viitorul și Standard Liege a fost schimbat în minutul 69, cu Mazraoui.

Față de meciul cu Vitesse, Erik Ten Hag a operat o singură schimbare în echipa de start, chiar scoaterea lui Răzvan Marin din primul 11 și înlocuirea acestuia cu Noussair Mazraoui.

• Echipa lui Ajax pentru meciul cu PAOK: Onana – Veltman, Schuurs, Martinez, Tagliafico – Mazraoui, Van De Beek, Blind – Ziyech, Dolberg, Tadic

Răzvan Marin a sosit la Ajax în această vară, de la Standard Liege, pentru 12,5 milioane de euro. Internaționalul român a fost titular în ambele partide oficiale din acest start de sezon – contra lui PSV, în Supercupa Olandei, scor 2-0, și împotriva lui Vitesse, în prima etapă din Eredivisie, scor 2-2.

Meciul dintre PAOK Salonic și Ajax, din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, se dispută marți, de la ora 20:00, pe „Toumba Stadium”. Returul are loc pe 13 august, de la ora 21:30, la Amsterdam.