FC Astana – CFR Cluj 1-0. Se repetă scenariul „Malmo”? Omrani a ratat cu poarta goală în finalul partidei

FC Astana - CFR Cluj 1-0. Se repetă scenariul

FC Astana – CFR Cluj 1-0 (Postnikov 68)

• FC Astana: Eric – Rukavina, Postnikov, Simunovic, Beysebekov – Logvinenko – Tomasov (Janga 58), Maevski, Sigurjonsson, Murtazayev (Mubele 84) – Rotariu
    Rezerve: Mokin, Muzhikov, Pertsukh, Shomko, Khizhnichenko
  • Antrenor: Roman Grygorchuk
  • CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Burcă, Vinicius, Camora – Culio, Hoban (Rondon 76), Bordeianu – Deac, Omrani, Păun (Mailat 65)
  • Rezerve: Vâtcă, Sylla, Luis Aurelio, Mureșan, Peteleu
  • Antrenor: Dan Petrescu

Minutul 90+6: Final de meci! CFR pierde primul meci din turul 1 preliminar al Ligii Campionilor, scor 1-0 în fața celor de la FC Astana.

Minutul 90: Partida va fi prelungită cu șase minute! Astana are posesia în finalul partidei.

Minutul 86: Rotariu ne dă emoții! Atacantul Astanei trage de la distanță, dar trimite pe direcția lui Arlauskis, iar portarul lituanian respinge.

Minutul 81: Omrani, ratarea meciului! Bordeuanu pasează în partea dreaptă către Mailat, acesta retrimite în centru către atacantul francez care pune latul, dar mingea trece pe lângă poarta goală.

Minutul 73: Rotariu se distrează cu defensiva CFR-ului! Atacantul crescut de Dinamo trece de doi adversari și pasează către Rukavina. Acesta centrează în careu, dar mingea trece prin fața porții lui Arlauskis.

Minutul 68: GOOOL FC Astana! Vinicius respinge greșit o centrare venită din corner și mingea ajunge la Postnikov, care nu ratează din poziție ideală.

Minutul 65: Culio, un nou șut peste poartă și Dan Petrescu face prima schimbare! Păun este înlocuit cu Sebastian Mailat.

Minutul 58: Omrani, ocazie importantă! Atacantul francez sprintează spre poarta Astanei dar este deposedat de Beysebekov înainte să șuteze, iar clujenii obțin un corner.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: Pauză la Astana! Clujenii sunt la egalitate cu campioana Kazakhstanului, scor 0-0.

Minutul 38: Bordeianu execută o lovitură liberă de la aproximativ 28 de metri. Acesta trage puternic, dar lovește zidul și clujenii obțin un corner.

Minutul 36: Clujenii încearcă să deschidă scorul cu șuturi de la distanță. Păun și Deac au luat două acțiuni pe cont propriu, dar niciunul nu a nimerit spațiul porții.

Minutul 32: Ocazie pentru Dorin Rotariu! Atacantul român primește o centrare din corner, Arlauskis iese, din nou, eronat, dar Rotariu dă pe lângă minge iar acțiunea se stinge.

Minutul 29: Apar ocaziile și în dreptul Astanei! Tomasov trage din unghi pe jos, dar mingea este respinsă în plasa laterală și echipa lui Rotariu obține un corner.

Minutul 28: Șansă importantă pentru elevii lui Grygorchuk. O minge este centrată în careu pentru Maevski. Acesta preia cu spatele la poartă, dar este deposedat rapid de Burcă.

Minutul 26: Pauză de hidratare pe Astana Arena! În Kazakhstan sunt aproximativ 26 de grade Celsius.

Minutul 24: Gazdele au posesia, dar ocaziile clare sunt de partea CFR-ului. Culio centrează în careu, pentru Omrani, dar francezul este „ținut la respect” de defensiva Astanei. Mingea este respinsă din careu.

Minutul 18: A venit și replica Astanei! Gazdele au avut două cornere, ultimul mai periculos. Arlauskis a ieșit „pe sub minge”, dar aceasta a trecut pe lângă poarta clujenilor.

Minutul 11: O primă ocazie de gol pentru campioana României! Culio ia o acțiune pe cont propriu, trece de doi adversari și trage pe jos din fața porții, dar mingea trece pe lângă și tabela rămâne intactă.

Minutul 1: Fluier de start! CFR Cluj începe drumul către grupele Ligii Campionilor, acolo unde echipele din România nu au mai reușit să ajungă de cinci sezoane. În 2013-2014, FCSB a jucat atunci cu Chelsea, Schalke și Basel. Dacă va reuși să treacă de FC Astana, CFR Cluj va mai avea de înfruntat trei adversare în dublă manșă până în grupele UCL.

Absenți: Țucudean (indisponibil), J. Fernandez, Petrila, Itu (neincluși pe lista UEFA)

Arbitru: Lawrence Visser. Asistenți: Thibaud Nijssen, Jo de Weirdt (brigada de arbitri e din Belgia)

Stadion: Astana Arena (30.244 locuri), gazon sintetic

Temperatura în Kazahstan: 26-27 de grade Celsius

Lotul CFR-ului pentru dubla cu Astana

Portari: Vâtcă, Arlauskis

Fundași: Susic, Peteleu, Mureșan, Vinicius, Horj, Burcă, Camora

Mijlocași: Sylla, Djokovic, Aurelio, Culio, Bordeianu, Hoban, Mailat, Deac, Perreira, Păun

Atacanți: Rondon, Costache, Omrani

Lista B: Hindich, Ispas, Milandru, Ad. Pop

Vor absenta: Fernandez, Andrei Radu, Țucudean, Petrila, Itu

Dan Petrescu, antrenorul campioanei CFR, a prefațat meciul cu Astana: „Favoriți sunt ei pentru lotul pe care îl au, pentru experiența din ultimii 4 ani, în cupele europene, ceea ce noi nu avem. Faptul că joacă pe teren sintetic și că sunt în plin campionat sunt argumente pro pentru ei. Noi venim după o înfrângere, suntem abia la început, sunt ceva probleme de lot, dar fotbalul nu este pe hârtie și nu câștigă tot timpul echipa favorită. Dacă ne referim doar la meciul cu Viitorul, CFR era favorită, dar Viitorul a câștigat”.

„Nu trebuie să găsim scuze, trebuie să încercăm să intrăm bine. Să jucăm ca în curtea școlii, pentru că și când eram mici jucam pe sintetic sau pe ciment. Ar fi important pentru moralul nostru un rezultat pozitiv” – Dan Petrescu, antrenor CFR

Deplasarea lungă spre Khazahstan i-a amintit de Rusia lui Dan Petrescu. „Am adormit la meci. Gigel Bucur mi-a spus că nu vedea mingea bine. Mai bine jucam cu Atletico Madrid”

Bogdan Savin / Autor
Activează de peste 17 în presa sportivă. La început a fost colaborator al departamentului care se ocupa de ligile inferioare, a „făcut practica” la meciuri din Liga 2 sau a treia și treptat a ajuns la secția „Fotbal Intern” a ProSport. A acumulat experiență și după patru ani a acceptat ... citește mai mult